Oláh Tamás
Születési hely | Budapest |
---|---|
Születési idő | 1970/09/25 |
Egyesületei | Versenyzőként: MTK-VM, Bp. Honvéd, MTK VM Edzőként: UTE (1993-1999), KSI (1999-) |
Története
„1981 novemberében az MTK VM-ben kezdtem kenuzni, keresztapám, a szintén mesteredző Tóth Árpád hatására. Igaz, ő sosem mondta, hogy kenuzzak, de mégis csak hatott rám az ő sportolói múltja. Levitt az MTK-ba, ahol Márton Miklós lett az első edzőm. Mivel megtetszett a közeg, ottragadtam. 1986-ig sportoltam az MTK-ban, a legnagyobb sporteredményem csapathajóban elért magyar bajnoki cím volt. 1986 telén átigazoltam a Honvédba, és ifi korom végéig ott is maradtam. Azután, visszamentem az MTK-ba, de már inkább csak levezettem” – összegzi versenyzői múltját Oláh Tamás, aki reálisan mérte fel adottságait és képességeit, és a versenyzés után hamar az edzőségre váltott.
„Gyorskezű gyerek voltam, ám akkor még nem voltak 200 méteres versenyek, és tudtam, hogy ebből nem lesz világbajnoki cím… El tudtam fogadni, hogy versenyzőként nem leszek világhíres. Viszont 16-17 évesen már többször segítettem a kortársaimnak, akik megkértek, hogy figyeljem a technikájukat, a mozgásukat, amikor az edzőjük nem ért rá. Valahogy így terelődtem az edzői pálya felé…
1992 őszén társadalmi munkában elkezdtem edzősködni az MTK-ban, miközben középfokú edzői képesítést szereztem. Az edzői pályám kezdetét 1993 májusától számítom, amikor az UTE főállású edzője lettem, Fábián Öcsi bácsi és Turjányi István szakosztályvezető mellett elkezdtem önállóan dolgozni. Jártam az iskolákat, gyerekeket toboroztam, teljesen új csapatot építettem, ám később néhány MTK-s tanítványom is csatlakozott hozzánk”.
Edzőként hamar jöttek a sikerek Oláh Tamás életében: tanítványai magyar bajnoki címeket szereztek, 1995-96-ban már EORV-n (Európai Olimpiai Reménységek Versenye) szerepeltek, első saját nevelésű versenyzője, Iván Gábor ifi világkupa-győztes, ifi világbajnok majd később, 2001-ben felnőtt világbajnok lett.
„Edzői pályám eleje villámkarrier volt! Azt hittem, enyém a világ, hiszen négy év alatt nemzetközi sikereket értek el a tanítványok. 1999-ben a KSI-hez kerültem, és a 2000-es olimpiára nálunk készült a társak nélkül maradt Zala Gyuri is, persze az edzője, Sólyom László is mindig vele volt. Gyuri a visszavonulásáig, 2003-ig edzett nálunk, engem pedig 2003 novemberében az egyesület szakosztályvezetőjévé neveztek ki. A villámrajt után jött a hullámvölgy: a 2004-es év edzőként kimaradt az életemből, ugyanis „elfogyott” a csapatom, Iván Gábor is abbahagyta a versenyzést. Intéztem a szakosztály ügyeit, de saját tanítványom nem volt” – mesélte Oláh Tamás, aki folyamatosan képezte magát, középfokú edzői, szakedzői, majd testnevelő tanári végzettséget szerzett, sőt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen történelemtanár-történészként diplomázott.
Az év vége pedig régi-új tanítványokat hozott az életében.
„2004 őszén fölhívott Soltész Árpi, a népszerű Cepán, aki az UTE-ban a mentorom volt, hogy nyugdíjba készül, vegyem át a tanítványait, akik korábban nálam voltak, távozásomkor én adtam át őket Árpinak. Tulajdonképpen visszakerült hozzám Mike Robi, Metka Marci, érkezett Sáfrán Misi, majd jött a másik Sáfrán-testvér, Matyi, és Balázs Gábor is, aki most nálunk edző a KSI-ben. Sok szép sikert értek el a tanítványok: utánpótlás Eb-és vb-győzelmek és érmek, felnőtt Eb-és vb-győzelmek és érmek. Az áttörést a 2013-as év hozta, amikor a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kettős világbajnok lett olimpiai számban, C-2 1000 méteren. 2014-ben és 2015-ben vb-ezüstöt szereztek, majd a 2016-os olimpián a negyedik helyen végeztek. Aztán Vasbányai abbahagyta, Mike Robi Korisánszky Dáviddal térdelt össze, és Európa-bajnoki negyedikek lettek. A sikersorozatot a 2021-es Covid-világjárvány szakította meg, ugyanis Mike Robi befejezte pályafutását, Korisánszky az MTK-ba igazolt. Azóta a KSI szakosztályvezetőjeként beülök az edzők mellé a motorcsónakba „jószeműsködni”. Az én szakosztályvezetői időszakom alatt nevelődött föl Kozák Danuta, Gazsó Dorka és Varga Ádám – vázolja munkásságát Oláh Tamás, majd arra a kérdésre, hogy mi az edzői hitvallása, így felel:
„A gyereket lehet nevelni, munkára nevelni, eredményre nevelni, de leginkább az életre kell. Egy edző életében is vannak holtpontok, úgynevezett üres időszakok, de ezzel mindenkinek meg kell birkóznia, aki erre a pályára lép! A sikereket nagyon élveztem, és bevallom, a kudarcokat nehezen éltem meg. Ha tízből kilenc bejött, de egy valami nem sikerült, az egy miatt bosszankodtam, pedig a kilencnek kellett volna örülni” – nyilatkozta 2024-es Mesteredző elismerése alkalmából Oláh Tamás.
Érdekesség, hogy a magyar kajak-kenu sport 54. mesteredzője éppen a Magyar Edzők Napján, szeptember 25-én született, így születésnapjához és mesteredzői elismeréséhez is ez alkalommal gratulálunk!
Legeredményesebb tanítványai: Iván Gábor (saját nevelés), Mike Róbert, Vasbányai Henrik, Korisánszky Dávid, Zala György, Vasali László, Metka Márton, Balázs Gábor, Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály
Elismerései: az Év edzője a kajak-kenu sportban (2013), Bay Béla-díj (2014)