„A csapatbemutató előtt kérdezte az államtitkár úr, hogy izgulok-e? Igen, izgulok. – kezdte beszédét Schmidt Gábor, helyettes államtitkár, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke a Stopperen tartott hétfői sajtótájékoztatón. - A magyar csapat előtt beszélni egyszerre megtisztelő és felemelő feladat, így remélem érthető, ha az ember hangja néha-néha megremeg.
Nektek nem álmaitok vannak, hanem kőkemény céljaitok,
amiért az elmúlt években folyamatosan dolgoztatok. Az a legfontosabb, hogy a nyújtás és az utolsó beállítások jól sikerüljenek a következő két hétben.”
Schmidt Gábor egyben arra is emlékeztette a kajakosokat és kenusokat, hogy van elvárás. Ahogy fogalmazott, amióta az 1954-es maconi világbajnokságon taroltunk, majd az ’56-os ötkarikás játékokon az Urányi János, Fábián László páros megszerezte az első olimpia aranyérmet a sportágnak, a magyar kajak-kenu a világ élvonalába tartozik. Az elnök külön megköszönte a Szerencsejáték Zrt., az AutoWallis, a Gránit Bank és az MVM támogatását is.
„Az elmúlt 20 év legeredményesebb olimpiai sportága a kajak-kenu. Ez nem teherként, hanem ösztönzésként kell, hogy hasson a sportolóinkra” – emelte ki Dr. Schmidt Ádám, Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára. Szakmai elemzésbe ugyan nem ment bele, azonban az olimpiára utazó csapat szinte összes tagját személyesen is kiemelte és köszöntötte.
A sportért felelős államtitkár egy korábbi olimpiai bajnok szavaival bíztatta az utazó csapatot: „a győzelem nem mindig azt jelenti, hogy te végzel az első helyen.
Az igazán nagy győzelem az, amikor olyan teljesítményre vagy képes, amilyenre előtte még soha.
A magyar sport hagyományait és történelmét ismerve azt gondolom, hogyha ezt elmondhatjuk majd a párizsi játékokat követően, akkor egy nagyon sikeres olimpián leszünk túl. Én ehhez kívánok mindenkinek jó felkészülést, egészségben gazdag hátralévő napokat.”
Urr Anita, a Magyar Paralimpiai Bizottság főtitkára beszédében kiemelte, nagyon sok köszönet illeti azt a hat parasportolót, akik kvótát tudtak szerezni. A főtitkár elmondta, a kajak-kenut 15 évvel ezelőtt integrálták a paralimpia programjába és a magyar válogatott mind a három játékon éremmel tért haza. „Együtt erősebben, mint valaha” – hangzott el Urr Anitától az idei paralimpiai csapat jelmondata.
Az olimpiai csapat 15 nap múlva, augusztus 6-án kezdi meg szereplését a francia fővárosban. Hüttner Csaba, felnőtt szövetségi kapitány mielőtt még egyesével bemutatta volna az utazó csapattagokat elmondta, elismerésre méltó, hogy minden olyan számban, amelyekben a kvótaszámok is lehetővé teszik, két egységgel is rajthoz tudunk majd állni. Ahogy fogalmazott: „Párizsban lesz az eddigi legkiélezettebb olimpia, azonban
ez a csapat mindenre készen áll.
Nem voltak hátráltató tényezők a felkészülés során és remélhetőleg az utolsó két hétben sem lesznek.”
Para szakágban hat kvótát szereztünk a 46 nap múlva, szeptember 6-án elrajtoló versenyre. Öt versenyzőnk indulása már biztos, őket Hajdu Botond, para kajak-kenu szövetségi kapitány mutatta be.
„Nagyon fontosnak és hasznosnak érzem az alkalmat, hogy együtt mutathatjuk be az ép, illetve a para kajak-kenu válogatottat, és együtt a magyar kajak-kenu válogatottként tudjuk elkészíteni majd a közös képeket. A Magyar Paralimpiai Bizottság elnökének, Szabó Lászlónak a szavait idézve:
a magyar sport egy és oszthatatlan”
– vélekedett a para kajak-kenu szövetségi kapitány.
A csapat kapcsán kiemelte, Boldizsár Dalma, Molnár Nikoletta, Varga Katalin, Kiss Tibor és Suba Róbert biztos induló, egyetlen kérdés maradt csupán, hogy KL1 200 méteren a paralimpiai címvédő Kiss Péter Pál, vagy Juhász Tamás indul majd. Erről csütörtökön a serdülő, ifjúsági, U23 magyar bajnokság keretein belül megrendezésre kerülő második válogató dönt majd.
Hozzátette, a para csapat az edzőtáborokban, a képernyők előtt fog szorítani az olimpián indulóknak.
A magyar kajak-kenu válogatott kerete a párizsi olimpián:
Férfi kajak:
· K-1 1000 méter: Kopasz Bálint; Varga Ádám
· K-2 500 méter: Nádas Bence, Tótka Sándor; Kopasz Bálint, Varga Ádám
· K-4 500 méter: Nádas Bence, Csizmadia Kolos, Kuli István, Tótka Sándor
Női kajak:
· K-1 500 méter: Csipes Tamara; Gazsó Alida Dóra
· K-2 500 méter: Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara; Pupp Noémi, Fojt Sára
· K-4 500 méter: Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra
Férfi kenu:
· C-1 1000 méter: Adolf Balázs; Fejes Dániel
· C-2 500 méter: Adolf Balázs, Hajdu Jonatán
Női kenu:
· C-1 200 méter: Takács Kincső; Kiss Ágnes
· C-2 500 méter: Kiss Ágnes, Nagy Bianka
A magyar para kajak-kenu válogatott kerete a párizsi paralimpián:
Női parakajak:
- KL2 200 méter: Varga Katalin; Boldizsár Dalma
- KL3 200 méter: Molnár Nikoletta
Női parakenu:
- VL2 200 méter: Boldizsár Dalma
Férfi parakajak:
- KL1 200 méter: Suba Róbert, Kiss Péter Pál/ Juhász Tamás
- KL2 200 méter: Kiss Tibor
Férfi parakenu:
- VL2 200 méter: Suba Róbert