Foltán László

Kenus

Születési helyBudapest
Születési idő1953/05/25
EgyesületeiBSE
EdzőiSziklenka László, Szántó Csaba
Legjobb eredményeiolimpiai bajnok (C-2 500 m, 1980) 3x világbajnok (C-2 500 m, 1977, 1978, 1981) világbajnoki bronzérmes (C-2 500 m, 1982)

Története

„1970-ben 17 évesen kezdtem kenuzni, gyenge fizikummal, így a haladók között nem is értem el érdemleges eredményt, és nem is kerülhettem be a kedvezményes sportszázadba.

A katonai szolgálat letöltése után 21 évesen újrakezdtem, csak a sportolás kedvéért. Lementem a BSE csónakházba és bekéredzkedtem edzésre. Mindjárt biztató teljesítményt nyújtottam, mivel az akkori sprint feladatban 12 emberből a második legjobb voltam sorozatban. Az akkori edző, Sziklenka László mindjárt bizalmat adott nekem.

Két hónap múlva a hazai bajnokságban közel ötven induló közül a döntőbe jutottam úgy, hogy elő- és középfutamokat kellett túlélni. Eredményeim még nem voltak, így nem volt mire sportkedvezményt adni nekem. Reménykedtem a következő évben, ám a sors közbeszólt, Sziklenka Lászlóval felbontotta a BSE a szerződést. Új edzőt kaptunk Szántó Csaba személyében, aki akkor fejezte be a pályafutását. A bemutatkozó beszélgetésen ellentétbe kerültünk, és ez jellemezte a további éveket is” – emlékezett vissza a kezdetekre Foltán László, aki magányos farkasnak nevezi magát. 

„Az első osztályú versenyzők nem jártak be dolgozni. Nekem is megvolt az első osztályú minősítésem, de nekem be kellett járnom a XIII. kerületi IKV-ba, ahol a felvonójavító műhelyben dolgoztam  mint esztergályos és mindent javító. Az edzőm soha nem szólt az érdekemben egy jó szót, évek múlva sem.”

„1976 tavaszán megkeresett Wichmann Tamás, hogy evezzünk párost. Örültem a kérésnek, aztán kiderült, csak edzőpartnernek kellettem. Újra visszatértem a szürke egyedüllétbe. Az őszi bajnokságon két második és egy negyedik helyem volt. Ezek után keresett meg Vaskuti István, hogy készüljünk együtt. Rábólintottam, mert jó volt nem egyedül lenni.”     

1977-ben újoncként indultak a szófiai világbajnokságon, és 500 méteren egyből győzni tudtak. 1978-ban a belgrádi világbajnokságon újból nyertek, s ezen a távon 1981-ben Nottinghamben harmadszor is a legjobbak lettek a világon.  

Az 1980-as moszkvai olimpián a Foltán, Vaskuti páros 500 méteren a szám rövidségéhez képest az olimpia legfölényesebb győzelmét aratta.

„Az olimpián is megtartottuk régi szokásunkat, ugyanis minden verseny döntője előtt egy órával megnéztük a célvonalat, hogy hova kell majd berúgni a hajót. Moszkvában nyugtáztuk, hogy semmi nem zavarja, ha esetleg rúgni kell a hajót. Én a táv végén emlékeztem arra, mit beszéltünk meg a terepszemlén, ezért nem álltam le korábban.” – eleveníti fel célba érésüket. 

Foltán László 1977-től 1984-ig szerepelt a magyar válogatottban.  

„Az aktív sportolást szövetségi kapitányi nyomásra fejeztem be.” 

1988-ban a Testnevelési Főiskolán kajak–kenu szakedzői oklevelet szerzett. A versenyzők hívására 1986-tól az MTK edzője volt, ebben az időszakban irányította volt társa, Vaskuti István felkészülését. 1989-től az Újpesti Dózsa, illetve az UTE edzője lett.  

1992-től 2010-ig Budapesten középiskolai testnevelő tanárként dolgozott. Pedagógusi tevékenységéért önkormányzati elismerésben részesült. 

Fia, ifjabb Foltán László továbbvitte a családi kenus hagyományt, versenyzőként világbajnoki ezüst- és bronzéremig jutott, ma kenu utánpótlás szövetségi kapitányként dolgozik.

Foltán László nyugdíjasként éli mindennapjait. Büszke arra, hogy kezdeményezésére 2008-tól tizenegy éven át a Hősök terén megünnepelték az 1456-os nándorfehérvári diadalt, és közösen meghallgatták az erre emlékeztető déli harangszót. A hagyomány az egész országban népszerűvé vált, igaz, a Hősök terén a megemlékezés a 2020-ban kitört pandémia miatt megszakadt. 

Foltán László sportágában néha elindult Masters versenyeken, és egykori sikerei mellett más módon is letette a névjegyét: „1974 őszén új típusú lapátot faragtam magamnak, olyat, amelyre a vízen rá tudott támaszkodni a versenyző. Kis delfin jelzés volt rajta, hamarosan népszerű lett, elterjedt ez a lapáttípus. 25 évig meghatározó volt ez a lapát, Kolonics Gyuri és Vajda Attila is ilyennel evezett. Aki ilyet használt, egy-két hajó előnyt szerzett. A  megfaragásakor azt vettem figyelembe, hogy a gyorsúszó-kéztempó és a kenulapát ugyanolyan” – mondta találmányáról.   

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók