Varga Ferenc

Születési helyRomhány
Születési idő1925/07/03
Elhunyt2023/01/16
Legjobb eredményeiolimpiai bronzérmes (K-2 10000, 1952) világbajnoki bronzérmes (K-4 10000, 1954)

Története

Óbudai gyerekként abban a korban nőtt fel, amikor sokak számára a Duna volt az élet, a szórakozás, minden. „Nehéz időket éltünk, de a vízen minden gondunkat-bajunkat elfelejtettük” – mondta ifjúkoráról, amikor egy barátjától megvett „nudlival” kezdte a kajakozást. 1939-ben már olyan ügyesen kezelte a hajót, hogy felfigyelt rá Balatoni Kamill, az első magyar bajnok, a kor legeredményesebb versenyzője, és elhívta őt a Pannónia egyesületbe. Balatoni Kamill mellett, a kajaksporttal együtt nőtt fel. Tizenhét évesen beülhetett a négyesbe, és a mesterrel egy hajóban evezve lett magyar bajnok. 1943-ban az edzéseken már szorongatta edzőjét, aki felajánlotta neki, hogy a bajnokságon övé lehet az 1000 méter. Varga Ferenc, Feró 18 évesen megnyerte első egyéni bajnoki aranyérmét! 

Balatoni Kamill 1945-ös tragikus halálával megszűnt a Pannónia TE, és a versenyzők az Előrében folytatták pályafutásukat. 

Mindent a kajaknak köszönhet, még a feleségét is, ugyanis elnyerte a „legtehetségesebb és legszebb” kajakos lány kezét: Déri Emmi pályafutása során 29 magyar bajnoki címet szerzett, Feró 28-at.

Az 1952-es helsinki olimpián K-2 10 000 méteren Gurovits Józseffel szerzett bronzérme a sportág első magyar olimpiai érme. Az 1954-es világbajnokságon tagja volt a K-4 10 000 méteren bronzérmet szerző egységnek, az 1958-as prágai világbajnokságon is indult, majd életében fokozatosan a másik nagy szerelme, tanult szakmája, a nyomdászat vette át a főszerepet. 

Könyvkötő-restaurátorként harminc évig volt a Földgép vállalat nyomdavezetője, és ezen a poszton is segíteni tudta a magyar sportot: többek között egyesületeknek készítettek toborzó plakátokat, kiadványokat.

A kajakozáshoz sem lett hűtlen, edzőként segített az Építőkben, és 41 évesen még sikerült „igazi” bajnokságot nyernie: 1966-ban az MHS színeiben összehoztak egy négyest, és tízezer méteren húsz centi előnnyel aranyérmesek lettek. Ezt követően, 2017-ig, a Masters bajnokságokon indult. 

Dolgozott a nemzetközi szövetségben is Bonn Ottó mellett, ám számára nem a sportsikerek és a betöltött tisztségek a legfontosabbak, hanem az, hogy érzi a „kajakos család” szeretetét, tiszteletét.     

„Még sok olimpiai és világbajnoka lesz a magyar kajak-kenunak, de azt senki sem mondhatja már el magáról, amit én, hogy az első bajnok, Balatoni Kamill volt az edzőm, és én őt követtem a dobogó tetején” – fogalmazza meg pályája megismételhetetlen tettét.  

Nagyon vágyott rá, hogy elérje a századik életévét. Még 2022 karácsonyán is megemlítette, amikor telefonon beszéltünk. Nem sok hiányzott hozzá. 

Aztán 2023. január 16-án Feró bácsi végleg kiszállt a kajakból. Kérésének megfelelően szűk családi körben vettek tőle búcsút az Óbudai temetőben, ahol szerettei is nyugszanak. 

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók