Petrovics Kálmán
Születési hely | Vác |
---|---|
Születési idő | 1961/04/10 |
Egyesületei | Nagymarosi SE (1974-1979), SZEOL AK, SZEOL-DÉLÉP SE, Szegedi Olajbányász SE (csak a szegedi egyesület neve változott) (1980-1992) |
Edzői | Gyimesi László, Svidró József |
Legjobb eredményei | világbajnok (K-4 1000 m, 1985 – Helyi Tibor, Böjti Zsolt és Kovács Zoltán társaként) Maraton világbajnok (K-1, 1990) vb-ezüstérmes (K-4 10 000 m, 1987) 2x vb-bronzérmes (K-4 10 000 m, 1982 és 1986) vb-5. (K-4 1000 m, 1983) Universiade-bajnok (K-4 1000 m, 1987, Ábrahám Attila, Böjti Zsolt, Petrovics Béla, Petrovics Kálmán) Bécs-Budapest maraton kajakozási rekord, Janics Milánnal, 300 km teljesítése egy nap alatt. 1982 és 1992 között a felnőtt válogatott keret tagja Kitüntetések, elismerések: Szeged Sportjáért díj (2006), Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt (2009), Nagymaros Város Díszpolgára (2014) |
Története
“A nagymarosi kajak-kenu sportegyesületben 1974-ben kezdtem kajakozni. Egy év múlva megszereztem első bajnoki aranyérmemet PK-2 (portya kajak) serdülő fiú 2000 méteres számban. 1978-ban bekerültem az ifjúsági válogatottba, és az IBV-n (Ifjúsági Barátság Verseny) harmadik helyezést értem el. 1979-ben baleset miatt nem szerepelhettem az ifi Eb-n, előfelvételisként bevonultam katonának, mivel felvettek Szegedre a főiskolára” – meséli a kezdetekről Petrovics Kálmán, akinek sportolói pályafutása során nem volt szerencséje az olimpiákkal. A Los Angeles-i ötkarikás játékokon Magyarország bojkottja miatt nem vehetett részt, míg négy év múlva Szöulban a helyszíni „szétlövésen” öccsével, Bélával alkotott párosuk lapáttörés miatt maradt alul, ezért a tartalék szerepe jutott nekik.
„Számtalan nagyszerű élménnyel gazdagodtam. A sportban természetes, sikerekkel és kudarcokkal egyaránt együtt járó pályafutásom egy életre összekötött a sportággal. Úgy érzem, hogy egy kiváló közösség teljes értékű tagja lehetek. Nincs hiányérzetem. Legfontosabb feladatomnak tekintem, hogy amit versenyzőként kaptam a kajak-kenu sporttól, azt vezetőként viszonozni tudjam. Hatékony részese lehessek, hogy aki ebben a sportágban akarja megvalósítani önmagát, akár versenyzőként, akár szabadidős sportolóként, akár szakmai irányítóként, annak minden lehetősége adott legyen rá” – összegzi hitvallását 2022-ben Petrovics Kálmán, aki sportolói pályafutása után a civil életben is helytállt: rendezvényszervező volt a Szegedi Vásárigazgatóságon (1993-1994), ezt követően a Szegedi Paprika Rt. belkereskedelmi, majd kereskedelmi vezetője lett (1995-1996).
Versenyzőként 1987-ben alapító tagja volt a Szegedi Olajbányász Sportegyesületnek.
„A SZEOL városi nagy anyaegyesületből kiváló kajak-kenu klub legeredményesebb aktív versenyzőjeként kértek fel az alapító tagságra” – magyarázza a történteket.
1988 és 1995 között a Szegedi Olajbányász Sportegyesület elnökségi tagja volt. Az egyesület elnöksége helyet adott tagjai között a versenyzői képviseletnek, ahova a versenyzőtársak jelölésére választották be.
1991-ben a Bécs-Budapest három napos kajak maraton verseny főszervezője volt. „Sportrendezvény-szervezői területen az első jelentősebb munkám az egyetlen vízi Bécs-Budapest maraton verseny megszervezése volt, mely három országot érintve Bécs-Pozsony-Győr-Budapest bevonásával került lebonyolításra”.
1992-ben a Maraton Kajak-Kenu Világbajnokság csapatvezetője volt Brisbane-ben, amikor versenyzőből néhány nap alatt vált sportvezetővé, és került a válogatott élére.
1994 és 2000 között a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnökségi tagja volt a maraton szakág vezetőjeként.
„A Magyar Kajak-Kenu Szövetség maraton szakág vezetőjeként 1995 és 2000 között jó nemzetközi kapcsolatokat építettem ki az ICF maraton bizottságával. A szakág eredményesen képviselte a Magyarországot, és megerősítette elismertségét itthon és külföldön egyaránt” – értékeli ezt az időszakot.
Petrovics Kálmán 1997-ben a Szegedi Vízisport Egyesület igazgatója lett.
„Az elnökség hívására, civil munkahelyem feladásával kerültem a rendkívül nehéz, válságos helyzetben lévő egyesület vezetői posztjára.
Az első három évben a létesítményhelyzet tisztázása, a felhalmozott köztartozások rendezése, a szakmai munka megszervezése, a „nyitott vízitelep” szellemében a szabadidősport beindítása, a jövőkép kialakítása volt a legfontosabb feladat. Minden forrásunkat mozgósítva 2001 tavaszán leigazoltunk néhány tehetséges élversenyzőt, hogy az eredményeikre alapozva több szponzori bevételt szerezhessünk. Baráti kapcsolatunk miatt édesapja Szegedre hozta Janics Natasát, hogy hátteret, otthont biztosítson lánya sportpályafutásához. Az evezős sportág befogadásának következtében 70 millió forintos fejlesztést hajtottunk végre a Vízitelepen.
A 2004-es olimpiai sikereket követően (Janics Natasa aranyérmei, Vajda Attila bronz) a tervezhető és anyagilag kiegyensúlyozott környezetben általános egyesületi stratégiai tervvel, utánpótlás-felkészítési kerettervvel, sportszakmai programmal és a gazdálkodásra vonatkozó szabályzás megerősítésével emeltük az egyesület működési színvonalát. Az elmúlt időszakban kialakult az egyesület saját nevelésű, illetve igazolt élversenyzőinek egyensúlya, saját nevelésű olimpiai bajnokunk is van Vajda Attila személyében.
2021 februárjától MVM Szeged Vízisport Egyesület néven folytatja tovább tevékenységét Magyarország egyik legeredményesebb kajak-kenu és evezős klubja. „Bajnokokat nevelünk!” – mondja az egyesületi mottó: Nekünk mindenki bajnok, aki önmagát legyőzve, fegyelmezett, következetes felkészüléssel javítani tud saját korábbi teljesítményén. Aki örömét leli a sportolásban, a közösségben és megtalálja az egyensúlyt a sportolás és a civil kihívások között.
„Nemcsak a felnőttválogatott versenyzőinknek és az edzőknek megnyugtató, ha stabil a háttér, hanem annak a sok száz fiatalnak is, akik a Szegedi Vízitelepet tartják második otthonuknak” – mondta Petrovics Kálmán, az MVM Szeged VSE klubigazgatója, aki 1997 óta, immár 25 éve áll a szegedi klub élén. 2023. novembere óta elnökként irányítja az egyesületet.
Petrovics Kálmán 2023. december 5-én, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség Közgyűlésén vehette át a portág legrangosabb kitüntetését, az Arany Érdemérmet.