Koletics Miklós
Születési hely | Budapest |
---|---|
Születési idő | 1953/06/21 |
Egyesületei | versenyzőként: Csepel SC (1969-1979) edzőként: Csepel SC, KSI, Lágymányosi Spari |
Edzői | Krausz Mihály, Vass István |
Története
„Fiatalon a Fradiban kézilabdáztam, ám egy térdsérülés miatt abba kellett hagynom. Gyerekkori barátom, aki akkor már a Csepel SC-ben kajakozott, elhívott a csepeli kajak-kenu telepre. Így kezdtem el 1969-ben kenuzni. Az aktív sportolást 1979-ben abbahagytam, az életemet viszont nem tudtam elképzelni a kajak-kenu nélkül, ezért választottam az edzői hivatást. Kezdetben társadalmi munkában tevékenykedtem Csepelen, később mellékállásban, majd 1984-től mostanáig főállású kenus edzőként dolgoztam” - mesélte a múltról 2022 márciusában a szövetség honlapjának Koletics Miklós, amikor befejezte edzői pályáját.
A kenus szakember Csepelen, majd 27 éven át a KSI-ben, 2016-tól pedig a Lágymányosi Spariban is szinte csak az utánpótlással foglalkozott.
„Csepelen még voltak felnőtt versenyzőim, de miután átkerültem a KSI-be, már tényleg csak az utánpótlással foglalkoztam. Lett volna kedvem felnőttekkel is dolgozni, de így hozta a sors. Több generációt neveltem fel az alapok elsajátításától az élsportolóvá válásig. Versenyzőim kimagasló eredményeket értek el korosztályukban. Sokan szereztek érmet magyar bajnokságokon, ifjúsági világbajnokságon, ORV-n (Olimpiai Reménységek Versenye). Évről-évre többen bekerültek a válogatott keretbe. Sportolóim sikerét látni mindig nagy öröm volt számomra, egyben ösztönzés a további munkámhoz”.
A 2022-ben nyugdíjba vonult Koletics Miklós így fogalmazta meg edzői hitvallását:
„Mindig a sportolók érdekeit igyekeztem szem előtt tartani. Úgy gondoltam, hogy az ő pályafutásuk egyszeri és megismételhetetlen, egy edzőnek viszont több lehetősége van elölről kezdeni új gyerekekkel, új csoporttal. Mindig fontos volt számomra a közösség formálása. Olyan légkör kialakítására törekedtem, amelyben jól érzik magukat, és amelybe szívesen járnak a gyerekek. Ennek érdekében az edzések mellett is szerveztem programokat: vízi-, és kerékpár túrát, szalonnasütést, kirándulást, közös mozilátogatást, télen pedig sítábort és korcsolyázást. Többször elvittem versenyzőimet külföldi versenyekre, hogy tapasztalatot és élményeket szerezzenek. Úgy érzem, hogy ezek a közös programok is hozzájárultak az eredményekhez. Külön öröm látni azt, hogy a sportolói pályafutások alatt életre szóló barátságok szövődtek. Nagyon jó érzés az is, hogy számos volt versenyzőmmel a mai napig baráti viszonyban vagyok” – mondta, majd sorolta a 42 év alatt a keze alatt nevelkedett versenyzőket.
„Az első sikerek Prohászka Péter és Bencsik Attila nevéhez fűződtek, még a Csepel SC-ben. Aztán a KSI-ben Balázs Péter ifjúsági, majd kétszeres felnőtt világbajnok lett. Testvére, Balázs Gábor felnőtt világbajnoki bronzérmes. Szintén a KSI színeiben Fábián Roland, Nagy Richárd, Jónás Zsolt, Korisánszky Dávid és Koletics Péter ért el kimagasló eredményeket, dobogós helyezéseket magyar bajnokságokon és ORV-n. Korisánszky Dávid ifjúsági világbajnok, felnőtt világbajnoki bronzérmes, Koletics Péter pedig ötszáz egyesben ifjúsági magyar bajnok lett. Nagy öröm számomra, hogy Korisánszky Dáviddal az ötszáz párosban elért magyar bajnoki címükért ők emelhették magasba először a Kolonics kupát. A Lágymányosi Spariban Uhrin Dávidot, Ignácz Richárdot és Ludányi Mátyást emelném ki. Büszke vagyok arra, hogy a tanítványaim közül sokan nem csak jó sportolók lettek, de jó emberek is, akik az életben is megállják a helyüket. Úgy érzem ehhez én is hozzájárultam egy kicsit.
Azt viszont nagyon sajnálom, hogy ifjúsági korban sok tehetséges versenyző abbahagyja az aktív sportolást”.
Lassan egy éve, hogy nyugdíjba vonult, letette a lapátot. Hogyan, mivel telnek oktatás nélkül a napjai? Teljesen megszakadt a kapcsolata a sportággal?
"Nyugdíjas napjaim családom körében mozgalmasan telnek. Szerencsére nincs időm unatkozni.
A kajak-kenuval nem szakadt meg a kapcsolatom. Örömmel tapasztalom, hogy igénylik a segítségem, és szívesen segítek is bármikor szakmai tanácsokkal, vagy tevőlegesen, például versenyek lebonyolításában, ha szükség van rám, egy-egy edzés megtartásával. Néhány volt versenyzőmmel telefonon tartom a kapcsolatot. Felhívnak, hogy beszámoljanak a versenyeken elért eredményeikről, vagy éppen megkérdezzék véleményem sportolói pályafutásukat érintő fontos döntések meghozatala előtt. Többször volt példa arra is, hogy megkértek, nézzem meg az edzésen végzett munkájukat, és adjak technikai tanácsokat. Mindez jóérzéssel tölt el. Volt edzőkollégáimmal jó kapcsolatot ápolok. Számomra mindig öröm, ha találkozunk a versenyeken, szakmai, vagy nem hivatalos programokon – mesélte az MKKSZ honlapjának 2023 februárjában.