Bátor György

Születési helySzarvas
Születési idő1957/02/07
Egyesületeiversenyzőként: Szarvasi MEDOSZ edzőként: Kajak-Kenu Club Szarvas
EdzőiSándor Tamás, Kovács László

Története

„Sándor Tamás edző az iskolákat járta, az úttörőolimpián szereplő csapathajóba keresett gyerekeket, így talált rám 1968-ban. Kezdetben kajakoztam és kenuztam is, bár a kajak volt a hangsúlyos, majd 14 éves koromtól már csak a kajak maradt. Sándor Tamástól úgy megtanultam a sportág alapjait, hogy ifi koromig rendszeresen részt vettem országos bajnokságokon, párosban és négyes hajóban érmeket is szereztem. Az általános iskola után Szarvason a Vajda Péter Gimnázium tanulója lettem, ahol a kajak mellett atletizáltam, szertornáztam, kosárlabdáztam, vagyis sokirányú sporttevékenységet végeztem. Kiváló nevelőim voltak, például Kovács Béla, aki több sportágból is olyan magas szinten készített fel, hogy nem volt nehéz bekerülnöm a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolára. Szegedi éveim alatt az ottani kajak-kenu klubban is versenyeztem, Kovács László irányításával, és olyan társakkal, mint a kajakkirály Csapó Géza,vagy Svidró József. Emellett figyelhettem Janics Natasa apukája, Milan Janics, valamint Matija Ljubek edzéseit is. Ez a közeg, ez a hangulat magával ragadott, és arra inspirált, hogy hogy hosszú távon a sportág mellett maradjak, edző legyek” – idézte fel a kezdeteket Bátor György. 

1980-ban testnevelés-földrajz szakon diplomázott, de több sportágból – úszás, torna, kosárlabda – is edzői oklevelet szerzett, és még abban az évben általános iskolában kezdett tanítani, mellette edzősködött. 

Az 1984-1987-es csoportjának tagjai jó ORV-eredményeket értek el (Olimpiai Reménységek Versenye), majd következett az 1992-1994-es korosztályban Fazekas Nándor és Bogár Gábor, szintén ORV-sikerekkel. Az egyik legeredményesebb társaság az 1998-as évfolyam: az ifi olimpiai ezüstérmes, ötszörös ifi világbajnok Homonnai Luca, valamint az ifi világbajnok Kuli István – akik később eligazoltak a klubtól. 

Bátor György kiemeli az 1994-es hollandiai (Groningen) ifjúsági világkupán 4 számból 3 arany-és egy ezüstérmet szerző Tóth Tibor teljesítményét. 

„Mivel abban az évben nem rendeztek világbajnokságot, ez volt az év fő versenye, így ezzel a világkupa-szerepléssel Tibi lett a világ legeredményesebb ifjúsági kajakversenyzője” – magyarázza a Mester.

Ugyancsak sporttörténelmet írt a klubban Kohut Pál, ugyanis ő az első szarvasi felnőtt világkupa-győztes.

„Az 1995-ös szegedi világkupán Kajner, Páger és Pankotai mellett Pali ült a győztes négyeshajóban. A válogatási elvek miatt azonban a világbajnokságon már nem ő szerepelt, pedig vele is aranyérmes lett volna az egység” – mondja sok év távlatából is kissé szomorúan Bátor György.

Az újabb, 2004-es korosztály kiemelkedő tehetsége Keller Gergő, aki 2022-ben a szegedi ifjúsági és U23-as világbajnokságon két aranyérmet nyert.  

„Testnevelőként és kajakedzőként is dolgozom, immár negyvenkét éve. A sokoldalú képzés híve vagyok, és ez nem csak a kajakra igaz, mert véleményem szerint minden sportágban ez az alap. Az alapokat pedig le kell tenni, mert csak arra lehet stabilan építkezni. Vallom, hogy a következetes, kemény munka a siker kulcsa. Sportoló tanítványaimmal, diákjaimmal bebizonyítottuk, hogy odaadó, módszeres munkával kisebb településről is nagy eredményeket lehet elérni, amelyekkel méltón képviselik a várost” – fogalmazta meg edzői-pedagógusi hitvallását 2023 februárjában Bátor György, aki arra is figyel, hogy ne csak jó sportolókat, hanem kiváló embereket is neveljen. 

A Magyar Edzők Társasága Edzői 2019-ben Életműdíjjal ismerte el tevékenységét.

Legeredményesebb versenyzői: Homonnai Luca, Kuli István, Bogár Gábor, Tóth Tibor, Kohut Pál, Fazekas Nándor, Keller Gergő

 

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók