„Kőbánnak lenni nem egyszerű dolog. Velem szemben mindig magas volt az elvárás, ráadásul azoknak az elvárásoknak volt a legnehezebb megfelelnem, amelyeket magammal szemben támasztottam. Ami jellemző rám, hogy nagyon akarok előre menni, vágyom arra, hogy újdonságokat tanuljak, új utakat járjak, ezt pedig nehéz követni. Sosem leszek az, aki beáll a sorba.”
Születésnaposunk a fenti mondatait az Ahogy tőlünk telt című sportágtörténeti könyvünkből idéztük. A szösszenet első feléről csak sejtéseink lehetnek, a második részét viszont páratlan eredménysora és életútja is maximálisan alátámasztja.

Ami biztos, hogy kétszeres olimpiai bajnokunk most is fantasztikus formában van, széles mosollyal az arcán, ragyogva érkezett a Dr. Baráth Etele Székházba. A Latorca utca egyébként is különleges helyszín az életében, hiszen innen indult a karrierje.
„Ebben az épületben kezdődött 1977 őszén, vagy inkább 76 telén. Itt volt akkor a Ferencvárok kajak szakosztálya. Életem első edzése itt volt és nagyon szerettem itt lenni, meg a Nagy-Dunát is. Tizenkét évesen kezdtem el, a nővérem szólt, hogy az edzője szólt, hogy hozzon le. Ő az egyik oldalán az utcának, én a másik oldalon és onnantól kezdve 24 évig szinte minden nap edzésre jártam” – idézte fel Rita a kezdeteket a Kajak-Kenu TV stábjának.
Nevelőedzője Kluka József volt, aki egyébként 1989-ben megkapta a mesteredzői címet. Ritáról hamar kiderült, hogy iszonyúan tehetséges és ezt korai sikerei is alátámasztották. 18 évesen ifjúsági világbajnok lett, miközben tanárnak tanult. Ekkor jött rá, hogy a tanulás – vagy inkább a tanítás - és a sport együtt nem fog menni, ezért döntenie kellett és a kajak mellett tette le a voksát.
„Nagyon sok energiát tettem bele és onnantól gondoltam azt, hogy én majd szeretnék olimpiai bajnok lenni egyszer” – fogalmazott.

A 80-as években a keletnémet versenyzők uralták a női kajakos számokat, ennek ellenére Rita már 1986-ban felnőtt világbajnok lett. Montrealban a Géczi Erika, Kőbán Rita, Mészáros Erika, Rakusz Éva alkotta egység történelmi győzelmet aratott, hiszen a női mezőnyben ez volt a sportág első magyar világbajnoki aranyérme.
Ha pedig már történelmi sikerek: Kőbán Rita igazi úttörője volt a magyar női kajak szakágnak, gyakorlatilag mindenben ő volt az első.
„Benne voltam az első világbajnoki csapatban, az első olimpiai bajnok csapatban, én vagyok az első női egyéni világbajnok, enyém az első olimpiai bajnoki cím a nőknél egyesben. Nagyon sok minden megadatott, de nagyon kemény munkával.”
Emellett ő volt az első női ifjúsági világbajnokunk és az első női kétszeres olimpiai bajnokunk is. Kicsit visszakanyarodva az időben, Ritának Szöul volt az első olimpiája, ahogy ötszáz egyesben csupán két tizeddel maradt le a dobogóról, a négyessel viszont – Géczi Erikával, Mészáros Erikával és Rakusz Évával – megszerezte első ötkarikás érmét, egy ezüstöt.

Ekkor már Spang Ottó volt az edzője és csepeli színekben versenyzett, 1989 őszén viszont váltott és Fábiánné Rozsnyói Katalinnal folytatta a munkát. Barcelonában három számban indult és mindhárom színű éremből szerzett egyet. Párosban Dónusz Évával 450 méterig vezettek, végül visszacsúsztak a harmadik helyre, míg egyesben mindössze tíz centivel kapott ki Brigit Fischertől. Ezek után jött a négyes, ahol a Dónusz Éva, Czigány Kinga, Mészáros Erika, Kőbán Rita alkotta egység óriási csatában megszerezte a hőn áhított aranyérmet.
„Nagyon akartuk, nagyon egyben voltunk
és igazából, amikor ott fönt állsz a dobogón és elképzeled, hogy mi lehet otthon… Na az az igazi érzés. Az embereknek örömet okoztunk, pedig nekünk ez csak egy pálya volt, ezerszer begyakoroltuk. Megcsináltunk mindent úgy ahogy elterveztük és sikerült is.”

Négy évvel később Atlantában egyesben is felért a csúcsra. A döntőben 1:47.665-os idővel győzött, ennél jobbat pedig egyedül az új-zélandi Lisa Carrington tudott jobbat tavaly Párizsban. Vagyis 28(!) éven át ő tartotta az olimpiai rekordot.
„Borzasztó nagy fájdalom volt utána, viszont a cél elérése az egyszerűen teljesen mássá teszi a világot. Egy más dimenzióban van olyankor az ember. Nagyon fájt, magam sem tudom, hogy jutottam be, nem emlékszem részletekre. Viszont az, hogy megcsináltam azt, amire föltettem az életemet, az egy olyan tartást adott és önbizalmat, ami az egész életemre kihatott.” – mondta stábunknak Rita.
A sydneyi ötkarikás játékok megnyitóünnepségén ő vihette a magyar zászlót, majd a négyessel (Szabó Szilvia, Kovács Katalin, Viski Erzsébet, Kőbán Rita) második lett. Négy olimpián, hat érmet szerzett.
„Egész életemre elkísért ez a szó, hogy hála.
És lehet, hogy nem mindig látszik rajtam, de pontosan tudom a dolgok értékét. Hálás vagyok mindenért, amit megkaphatok, hogy méltó vagyok rá és megpróbálok mindig az lenni. Lehet, hogy keménynek tűnök, de a keménység mögött érzelmek, értelmek, a világlátás… Tehát minden megadatott egy középszerű, ötödiknek született kislánynak, akivel senki nem foglalkozott, akit fiúnak vártak, és eljuthattam a világ olyan részeire, amit soha nem is gondoltam volna. Megvalósíthattam önmagamat és egyetlen percét sem bánom. Nem bántam meg semmit sem.”

Kilencszeres világ- és kétszeres Európa-bajnokként tette le a lapátot 2001-ben. Az élete ezt követően is sokszínű volt, könyvet írt az egészséges táplálkozásról, éveken keresztül foglalkozott lótartással, sőt az ügetőversenyek állandó résztvevője volt. Rádiós vetélkedőt is vezetett, mígnem visszatért a kajakhoz, éveken keresztül edzősködött az MTK-ban.
„Én akkor hagytam abba, amikor a testem jelzett, hogy elég. De olyan szinten jelzett, hogy tíz kilométert nem tudtam leevezni. Megköszöntem a hajómnak, a lapátomnak a Dunának és évekig hajóba se ültem. Nagyon elfáradt a testem, de még szerettem volna sok mindent csinálni utána és meg is tehettem. Emiatt szintén nagyon hálás vagyok. Életem nagy álma volt a lovaimmal élni együtt és az ügetőn versenyezhettem. Aztán valahogy visszakerültem a kajakhoz. De közben tényleg nagyon sok mindent csináltam. A vetélkedőket, a tanítást például, vagy gyerekekkel foglalkozni és ott értettem meg, hogy mit jelent visszaadni azt, amit tanultál, amit kaptál. Megpróbáltam, hogy milyen sikerrel azt majd meglátjuk, a jövő eldönti.”
Kőbán Rita a magyar kajak-kenu sport Örökös Bajnoka, megkerülhetetlen alakja, legendája. 2022-ben beavatták a Halhatatlan Sportolók közé. Szeretettel köszöntjük őt 60. születésnapján, kívánunk neki sok erőt és jó egészséget! Isten éltesse!
Nézze meg a Kajak-Kenu TV Ritával készült riportját: