TÓTKA SÁNDOR OLIMPIAI BAJNOK!!! CSIZMADIA KOLOS NEGYEDIK!
Megvan a magyar kajak-kenu válogatott második aranyérme Toikóban!!! Férfi K-1 200 méteren kétszer kellett elindítani a mezőnyt, de Tótka Sándor a négyes pályán szenzációsan kapta el rajtot, majd ezután gyakorlatilag végig vezetett és bár a végén nagyon jött az olasz Rizza, a gyomaendrődi születésű kajakos visszaverte riválisa támadásait és 35.035-ös idővel, olimpiai aranyérmet szerzett Magyarországnak!
"Amikor beértem a célba, még egyáltalán nem fogtam fel mi történt. - kezdte az újdonsült olimpiai bajnok. - Általában a beérkezéskor mindig pesszimista vagyok és úgy éreztem, hogy Rizza egy picit előrébb volt. Aztán Kolos mondta, hogy szerinte ez megvan, amikor pedig kiírták, hogy 1. HUN, akkor eltörött a mécses.
Titokban reménykedtem ebben az eredményben, de a mentális felkészülésemnek az volt a lényege, hogy a jelenben maradjak.
Nekem ebben kellett a legtöbbet fejlődnöm, ha tavaly lett volna volna az olimpia, akkor tuti, hogy nem nyerek. A feleségemnek Áginak, és az edzőmnek Hűvös Viktornak köszönhetem ezt leginkább, nélkülök most biztosan nem lennék itt."
A szám másik magyarja Csizmadia Kolos is egészen elképsztően versenyzett, mindössze egy tizeddel maradt le a dobogóról.
"Nincs bennem hiányérzet. Persze nagyon jó lett volna éremmel hazamenni, egy álom, de ebben most ennyi volt. A rajtnál ment ez el. Nem akarok kifogásokat keresni, de lehet az zavart meg, hogy az első rajt rossz volt és utána gyorsan jött az újraindítás. A beérkezés után mondtam Sanyinak, hogy megnyerte, egyszerűen biztos voltam benne és sajnos abban is, hogy én lettem a negyedik. Megyünk tovább három év múlva újra megpróbálom." - nyilatkozta az AVSE kajakozója.
CSIPES TAMARA OLIMPIAI EZÜSTÉRMES, KOZÁK DANUTA NEGYEDIK K-1 NŐI 500 MÉTEREN
Az ötös és a hatos pálya volt a magyaroké, míg Lisa Carrington a hármasról rajtolt. Az új-zélandi hatalmas iramban kezdett, egyedül Csipes volt képes tartani vele lépést, de féltávnál ő is közel egy másodperccel volt lemaradva, míg Kozák Danuta ekkor az ötödik helyen állt. A Honvéd kajakosa a második 250-en mindent kiadott magából, és sikerült egészen megközelítenie Carringtont. Megelőzni azonban már nem tudta, de így is a fantasztikus második helyen ért célba. Kozák Danuta is nagyot hajrázott, végül ez most a negyedik helyre volt elég.
"Rengeteg munkám van ebben, főleg amióta a kislányom megszületett - kezdte az MTI-nek a 31 éves versenyző, aki 2017 novemberében adott életet Olíviának. - Annyira örülök, hogy kaphattam egy lehetőséget azáltal, hogy két egység indulhat egy nemzetből egyesben. Eddig még soha nem tudtam megmutatni, hogy mit tudok nyár végén, nem pedig tavasszal, a tízfokos márciusban.
Úgy voltam vele, hogy ez életem legnagyobb lehetősége, ha ezt elszúrom, akkor egy totális idióta vagyok."
Elárulta, hogy pályafutása során volt már olyan versenye, amelyben nem volt benne a szíve, a lelke, voltak olyan időszakai, amikor nem érdekelte az eredmény.
"De ebben most minden benne volt, minden, amit el lehet képzelni a földön, ezért is vagyok ennyire boldog. Mentálisan nem egyszerű helyzet az, hogy mindig mögötte vagy egy ötszörös olimpiai bajnoknak, akivel felnőttem és 18 éves korom óta versenyzek együtt - utalt Kozák Danutára. - Mindig mögötte vagy, mert hihetetlenül tehetséges kajakos, te pedig gyakran felteszed magadnak a kérdést, hogy jó, te vagy a második, de ezzel mit érsz? De most megkaptam a lehetőséget, hogy megmutassam: lehet, hogy én is érek valamit."
London és Rio bajnokának, Kozák Danutának nem sikerült a triplázás, címvédőként ezúttal meg kellett elégednie a negyedik hellyel.
"Hogy mi minden futott át rajtam? Leginkább az, hogy mennyi szenvedés, könny, fáradtság van emögött. És nemcsak az enyém, hanem a családomé, a férjemé (edző-férje, Somogyi Béla), a kislányomé. De ez sajnos nem jött most ki" - nyilatkozott a klasszis versenyző.
A döntőről szólva felidézte, hogy rosszul rajtolt, és utána próbálkozott ugyan, de kevés sikerrel.
"Jobbos oldalszél volt, ami talán nekem kedvezett a legkevésbé, de nem ezen múlott. Távol voltak tőlem a riválisok, ez sem volt jó. Nem volt egy jó futam a részemről" - fogalmazott Kozák.
NEGYEDIK LETT NÁDAS BENCE, KOPASZ BÁLINT K-2 1000 MÉTEREN
A magyar páros jól kapta el a rajtot és erősen kezdett, féltávnál az ausztrálok mögött a németekkel csatáztak. 750 méter után a németek beleerősítettek, sőt a szélső pályán a csehek is jól jöttek és meg is előzték az elfáradó magyar hajót, akik így a negyedik helyen értek célba.
"Nagyon boldog és elégedett vagyok - mondta Kopasz Bálint. - Hiba nem volt sem az előfutamban, sem a középfutamban, sem a döntőben. Gyönyörűen végigmentünk, dinamikusan.
Az elmúlt két hónapban csak párszor ültünk össze, ez egy nagyszerű eredmény nekünk a többiekkel szemben, akik már évek óta együtt készülnek."
"Amikor nekikezdtünk a közös munkának, nem gondoltam volna, hogy negyedikek leszünk az olimpián - vette át a szót Nádas Bence. - Egyetértek, ebben a három ezer méterben nem tudtunk hibát találni. A döntőben jó volt a sebességünk, nem volt billenés, az oldalszél sem zavart minket. Nagyon boldogok vagyunk, ezt az eredményt nekem még fel kell fognom."
A szám másik magyar egysége Béke Kornél, Varga Ádám a B-döntőben ugyancsak negyedik lett.
BALLA VIRÁG NYERTE A B-DÖNTŐT C-1 200 MÉTEREN, TAKÁCS KINCSŐ HATODIK
A győri kenusok a balul sikerült középfutam után, a B-döntőben szerettek volna bizonyítani. Itt Balla Virág 47.560-as időeredménnyel első lett, Takács Kincső 48.921-el hatodik. A két lány pénteken fő számukban páros ötszáz méteren javíthat.
Ez történt a középfutamokban:
TÓTKA SÁNDOR ÉS CSIZMADIA KOLOS IS FUTAMGYŐZTESKÉNT A-DÖNTŐS
Férfi K-1 200 méteren az első előfutamban Csizmadia Kolos az ötös pályáról remekül kapta el a rajtot. Az AVSE kajakosa remek tempóban evezte végig a pályát, olyannyira, hogy a végén elsőként csapott a célba 35.099-es idővel, kilenc ezredmásodperccel megelőzve többek között Liam Heath-et is. Közvetlenül utána Tótka Sándor sem hagyott sok kérdést, a szám Európa-bajnoka is első lett futamában, 35.115-es idővel. Remek kezdés, sőt láthatóan mindkét fiúban bőven van még tartalék.
BALLA VIRÁG ÉS TAKÁCS KINCSŐ IS B-DÖNTŐS C-1 200 MÉTEREN
Az első középfutamban Balla Virágért szoríthattunk. A győri kenus mindent beleadott, 48.918-as ideje azonban a hatodik helyre volt elég, fél másodperccel elmaradva a még A-döntőt érő negyedik helyről. Hozzá hasonlóan Takács Kincsőnek sem jött ki lépés ezúttal, már a rajtja sem sikerült jól, az ott összeszedett hátrányt pedig már nem tudta ledolgozni, 49.178-al a nyolcadik helyen zárt.
KOZÁK DANUTA ÉS CSIPES TAMARA GYŐZELEMMEL HANGOLT A DÖNTŐRE NŐI KAJAK EGYES ÖTSZÁZON
A két magyar közül elsőként Csipes Tamara biztosította helyét az A-döntőben. A Honvéd klasszisa remekül kezdte középfutamát, féltávnál az új-zélandi Regal-lal haladtak az élen. A második 250-en viszont őt is faképnél hagyta, a végén még ki is engedhetett, 1:51.698-as idővel végzett az első helyen. Hozzá hasonlóan Kozák Danuta is megnyerte saját futamát, az ötszörös olimpiai bajnok egy gyengébb rajt után, a táv második felében indított egy hajrát, így a szám címvédője 1:52.016-al, futamgyőztesként finalista.
FINÁLÉBAN A NÁDAS BENCE, KOPASZ BÁLINT-DUÓ, BÉKE KORNÉL, VARGA ÁDÁM B-DÖNTŐZIK
Férfi K-2 1000 méteren a két magyar egység egy középfutamba kapott beosztást. Mindkét hajó erősen kezdett a táv első felében a harmadik negyedik helyen haladtak. A második 500-on a Nádasék el tudtak menni a világbajnok német egységgel, a hajrában a futamgyőzelemért is harcban voltak, de a második helyük így is biztató a döntőre nézve. Béke Kornélék is harcoltak, ám a végére elfogytak, az ötödik helyen csaptak célba, ami B-döntős indulást jelent.