Bővült a sportág történelmi oldala

Tizenhat olimpiai érmesünk életrajzával frissült a magyar kajak-kenu sportág 81 éves történelmét felölelő weboldala. Az eddig is tekintélyt parancsoló névsor most olyan legendák és klasszisok életútjával bővült, mint a „maconi hős” Wieland Károly, a 2008-ban Kolonics György helyére beugró Kiss Tamás, vagy a jelen kiválóságai közül az olimpiai ezüstérmes Varga Ádám.

2021-ben a sportág 80. születésnapja alkalmából indítottuk el történelmi oldalunkat, amely a magyar kajak-kenu elmúlt nyolc évtizedének fontos állomásait, sikereit, valamint kiemelkedő személyiségeit, példaképeit mutatja be.

Ez utóbbiból szerencsére nincs hiány, 36 olimpiai bajnokunk mellett, ötkarikás érmesek, valamint világ-és Európa-bajnok versenyzők sokaságával büszkélkedhetünk, nem beszélve kiváló edzőinkről és sportági vezetőinkről. Fontosnak tartjuk, hogy nevük az utókor számára is fennmaradjon, ezért a „Személyek” menüpontban sokuk életrajza elérhető mindenki számára.

Bővült a sportág történelmi oldala
Zakariás Mária és Rakusz Éva

Ez a rendkívüli – immár 174 főt számláló - adatbázis most 16 olyan személy életútjával bővült akik ötkarikás éremmel, vagy érmekkel örvendeztették meg nem csak a sportág kedvelőit, de egész Magyarországot is.

A kedves olvasó mostantól találkozhat például Mohácsi Ferenc nevével, aki annak dacára, hogy ifjúsági válogatott labdarúgó volt, sportolói pályafutása nagy részét kajakban töltötte, ugyanakkor 1956-ban kenuban lett olimpiai bronzérmes C-2 1000 méteren. Akkori párostársa Wieland Károly, aki egyébként a sportág első igazán sikeres világversenyén, azaz 1954-es maconi világbajnokságon 10 kilométeren aranyérmes lett.

Bővült a sportág történelmi oldala
Wieland Károly

A kétszeres olimpiai bronzérmes Zala György, aki sorozatban három olimpián is indulhatott egyazon versenyszámban (C-1 1000 méter), és aki visszavonulása óta erőnléti edzőként több sportágban is megfordult. Kozmann György, aki a kétezres évek közepén uralta a kenu párost Kolonics Györggyel. Kiss Tamás, aki épp Koló tragikus halála után néhány héttel, 21 évesen szinte már a „nyugdíjából” visszatérve lett Kozmannal harmadik Pekingben. 

Bővült a sportág történelmi oldala
Kozmann György, Ludasi Róbert és Kiss Tamás

Tóth DávidPauman Dániel és Kulifai Tamás, akik Kammerer Zoltánnal kiegészülve Londonban fantasztikus versenyzéssel ezüstérmesek lettek K-4 1000 méteren. Varga Ádám, aki úszóként kezdte, majd mindössze öt évnyi kajakozás után már ifjúsági világbajnoknak mondhatta magát, 2021-ben pedig 20 évesen Kopasz Bálint mögött (akit egyébként már kétszer is le tudott győzni) olimpiai ezüstérmes lett K-1 1000 méteren Tokióban.

Bővült a sportág történelmi oldala
Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel

Rajtuk kívül még Gurovits JózsefHernek IstvánHunics JózsefKiss LajosSzöllősi Imre, Veréb Krisztián és Zakariás Mária biográfiája is bárki számára elérhető, a közeljövőben pedig igyekszünk tovább növelni az adatbázist, hiszen bőven vannak még, akik eredményeikkel, munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy mára a kajak-kenu Magyarország egyik legsikeresebb sportágává vált.

Ajánlott cikkeink

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók