Maconban a magyar válogatott hat arany-, öt ezüst- és öt bronzérmet szerezve nyerte meg a világbajnokság éremtáblázatát. Ezzel nemcsak a sportág legeredményesebb nemzetei közé került be Magyarország, hanem egy csapásra a magyar sikersportágak közé is. Az MKKSZ kedden az ő tiszteletükre avatott emléktablót. Az ünnepségen Schmidt Gábor elnök elmondta, a sportágnak régi adóssága volt már, hogy megadja Macon hőseinek a kellő tiszteletet.

„A 1954-ben Maconban elért eredmények máig tartó hatást tettek a magyar kajak-kenura, nem túlzás azt állítani, hogy
sportágunk onnan, ebből a közép-franciaországi kisvárosból indult el világhódító útjára.
Ahogy ez a tabló is megemlékezik róla, a világbajnoki éremtáblázat akkori megnyerésével - a 6 arany-, 5 ezüst és 5 bronzéremmel - nemcsak a kajak-kenu legeredményesebb nemzetei közé kerültünk be 1954-ben, hanem egycsapásra a magyar sikersportágak közé is.”

A kötetlen délutánon ott volt Gyulay Zsolt, kétszeres olimpiai bajnok kajakos, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, aki szintén azt hangsúlyozta, hogy a sportág sikersorozata Maconban keződött.
"Mi gyerekként abba nőttünk fel, hogy a maconi világbajnokok voltak az elsők, akik elhitették, hogy a magyar kajak-kenu sport sikeres lehet. Fiatal kajakosként a fegyelmet tanultam tőlük, ráadásul hihetetlen munkabírásuk volt, óriási edzésadagokat végeztek, természetes módon, mindenféle zokszó nélkül, hiszen tudták, hogy ez vezet a sikerhez. Az általuk felhalmozott tudás generációról, generációra öröklődött, és szerintem ez alapvetően a sportág sikerességének a titka.”

A maconi hősök közül többen ma is kiváló egészségnek örvendnek. Az ünnepségen köszöntötték a 90. születésnapját éppen március 29-én ünneplő Kovács Lászlót – becenevén Kohánt -, aki a 68 évvel ezelőtti világbajnokságon a férfi kajaknégyessel lett világbajnok.
„A minap már volt egy születésnapi ünnepség, ahol a négyes másik két még elő tagja is ott volt, és nagyon érdekes volt, hogy nem nosztalgiáztunk gyűltünk össze, hiszen 72 vagy 73 éve megszakítás nélkül tartjuk a kapcsolatot. Ez volt az első aranyérmünk, és ezt nem lehet elfelejteni, örök életre szól. Később aztán azok a versenyzők, akiket mi neveltünk ki, egyre nagyobb eredményeket értek el, és
hihetetlen büszke vagyok a sportág mai helyzetére is.”
A tabló avatásán ott volt még többek között a válogatott akkori a kajakcsapat akkori vezetőedzője, a 97 éves Füzesséry Gyula, Sasvári Mihály, Dr. Nagy László, Cseh Lajos, Vajda Vilmos és Lieszkovszky Valéria is. Utóbbi K-2 500 méteren Egresi Vilmával lett ezüstérmes, éppen a Pintér Hilda, Bánfalvi Klára-duó mögött.
„Kicsit megilletődik mindig az ember, amikor így összejön ez a csapat. A lányok közül már senki sincs, részben disszidáltak, részben pedig az idő múlása miatt. Most már a következő generációknak szurkolunk, és szerencsére azt látjuk, hogy van folytatás. Az akkori felkészülést tekintve mi még nagyon kezdők voltunk, a mostani lehetőségeket látva viszont nem meglepő, hogy ilyen eredmények születnek.” – mondta Lieszkovszky Valéria.
