Az MTK versenyzője duisburgi világbajnoki döntő után úgy fogalmazott: októberben úgy kezdjük meg a felkészülést, hogy Korisánszky Dávid ismét főállású sportoló, amitől retteghet az egész világ!
Hogy ez mit is jelent pontosan?
„Ha nagyon nyersen akarok fogalmazni, akkor ki kell mondani, hogy a kenuzásból fogok élni, a szakmámat pedig félreteszem. – mondta megkeresésünkre Korisánszky Dávid, aki az előző években a kenuzás mellett, főállású szobafestő volt. – Megegyeztünk az MTK-val és a Szövetséggel és ezúton is nagyon köszönöm ezt nekik, hiszen így nyugodt lesz a felkészülésem. Ilyen utoljára talán 2020-ban volt, amikor még Mike Robival készültünk az ezer párosra.”
Koris a már említett világbajnokságon C-2 500 méteren Fekete Ádámmal az ötödik helyen végzett, ami két olimpiai kvótát eredményezett Magyarország számára. Utólag már furcsán hangzik, de a 30 éves kenus nem feltétlenül úgy tervezte az évet, ahogy végül alakult.
„Amikor Martinkó Gáborral leültünk beszélgetni az idei szezonról azt mondta, hogy kétszáz egyesben még mindig látja bennem a fejlődést. Egy nemzetközi érem volt a cél ezen a távon. Emellett én mondtam, hogy az ötszáz egyest sem engedném el, hiszen tavaly Feka (Fekete Ádám – a szerk.) mögött második voltam a magyar bajnokságon. Amikor próbáltam mások felé nyitni a páros kapcsán nem lelkesedett értem senki, ezért úgy voltam vele, hogy leteszek egy olyan egyes teljesítményt, ami után mindenki fogja majd a fejét, hogy miért nem velem párosozik.”
A lehetőség azonban hamarabb jött, mint várta. Fekete Ádám addigi párja, Hajdu Jonatán betegséggel küszködött, bizonytalan volt, hogy mikorra épülhet fel teljesen, miközben vészesen közeledett az első válogató és szegedi világkupa.
„Amikor hazajöttünk a sevillai edzőtáborból Gáborbá említette, hogy gondolkozzak el a lehetőségen, összetérdelnék-e Fekával. Nem volt egyébként ez egy könnyű döntés, voltak bennem kérdőjelek, hogy képes vagyok-e még erre, és meg tudom-e csinálni. Korábban két olyan hazai rendezésű vb-n is voltam, ahol az aktuális magyar kenupáros nem szerzett kvótát, sőt a bátyámmal pótkvalifikációs versenyen is voltunk, ahol szintén nem jól alakultak a dolgok. Nagy teher volt ez és ilyenkor átfut az ember agyán, hogy mi van, ha nem sikerül. Azt viszont tudtam, hogy fizikálisan képes vagyok elérni a kellő szintet, emellett
Fekától és Gáborbától is hihetetlen bizalmat kaptam, határozottan kijelentették, hogy csak bennem gondolkoznak.
Attól fogva, hogy ezt kimondták biztos voltam abban, hogy sikerülni fog és egyetlen edzésen sem kételkedtem ezután.”

A vízen hamar jött a pozitív visszaigazolás, a válogató után a szegedi világkupát is fantasztikus teljesítménnyel nyerték meg. Sokan nem számítottak ekkora áttörésre, Korisánszky Dávid számára azonban sikerük nem volt meglepetés.
„A világkupa előtti utolsó csepeli edzésen mentünk egy olyan időt, amiből tudtam, hogy akár nyerhetünk is. Tudtam, hogy anno a Kolonics, Kozmann páros miket ment itt és nem akarok nagy szavakat használni, de mi is hoztuk azokat az időket. A stopper nem hazudik, a kérdés csak az volt, hogy ezt Szegeden is kitudjuk-e hozni magunkból.”

Olyannyira kitudták, hogy meg sem álltak az aranyig. Bár a poznani világkupán csak a nyolcadik helyen zártak, ennél sokkal nagyobb baj volt, hogy Koris két ujja is súlyosan megsérült, ami miatt a krakkói Európa Játékokon nem is tudott rajthoz állni.
„Az megviselt, amikor napi szinten jártam a Sportkórházba, de biztos voltam, hogy Toman doktor úr és Kovács doktornő által nagyon jó kezekben vagyok, illetve a regeneráció során is minden segítséget megkaptam. Tudtam, hogy a vb-re rendben leszek, viszont türelmesnek kellett lennem, ezért az elején csak kisebb célokat tűztem ki. Pont az Európa Játékok után jött az első komolyabb hetem, de Fekának akkor pihenője volt. Gáborbával lementem Szegedre az utánpótlás vb beállítótáborába, hogy szem előtt legyek. Közben beszéltem az egyik volt edzőtársammal, Vörös Balázzsal, aki a munkája mellett kenuzik még. Szabit vett ki arra hétre és lejött Szegedre, hogy velem eddzen, ami sokat segített.”

A július végi magyar bajnokságon már jó formában érezte magát, meg is nyerte a kétszáz egyest, így nagy önbizalommal vágtak bele Fekete Ádámmal a vb-felkészülés hajrájába. Duisburgban azonban az elején akadozott a szekér (vagyis a hajó) az elő-és a középfutamuk sem egészen a tervek szerint alakult.
„Gondolkoztam azóta, hogy mi is történt az előfutamban. Nagyon sok futam volt, számolgattunk és mindenképp nyerni akartunk, hogy ne kerüljünk nagyon erős középfutamba. Tudtuk, hogy lehet legalább egy meglepetés egység, és ez a román volt, akik pont mellettünk mentek. Nem tudtuk lereagálni az iramukat és hiába gondoltam azt, hogy majd bedaráljuk őket, nem sikerült. Beszéltük, hogy a középfutamban több kell az elején, viszont az már túl erős volt. Igazából a döntőre találtuk meg tökéletes pályát.”

A férfi C-2 500 méteres finálé a világbajnokság egyik legizgalmasabb és legszorosabb versenyét hozta. A Korisánszky, Fekete páros végül ötödik lett, mindössze két tizedmásodpercre a dobogótól és ugyanennyire a hetedik helytől.
„Ott aznap egyetlen tized, egyetlen század sem maradt bennünk. Nagyon jó pálya volt és ne felejtsük el, hogy egy olyan lengyel páros nem szerzett kvótát, amely előtte minden versenyen dobogós volt. Erős a mezőny és pont jónak érzem ezt az ötödik helyet.
Az őszt, a telet és a tavaszt is úgy akarjuk lenyomni, hogy Párizsban ott legyünk a dobogón.”

Koris eddigi pályafutása igencsak változatosan alakult, de a világversenyeknek állandó részvevője volt az évek alatt. Először 2013-ban állhatott fel a világbajnoki dobogó legalsó fokára C-4 1000 méteren, ezt követte egy ezüst, majd egy újabb bronz. Azt azonban ő is elismeri, hogy a következő év minden eddiginél nagyobb lehetőség számára.
„Kérdezték már, hogy akkor az olimpia után abbahagyom-e. Azt mondtam, eszem ágában sincs, életem legjobb formájában vagyok. Amíg kijutok a nemzetközi versenyekre, addig valószínűleg csinálni fogom. Amíg nem győznek le itthon, nem adom át a helyem. Vannak jó példák arra, hogy idősebb korban is lehet ezt csinálni, én is ezt szeretném. Eddigi életem legnagyobb lehetősége a jövő év, de nem biztos, hogy ez később is így marad.” -zárta Korisánszky Dávid, aki Fekete Ádámmal október 30-án utazik Sevillába, egy tíznapos edzőtáborba.
