Új szintre lép a Dunakanyar víziturizmusa

A Dunakanyar Pest vármegyei és az Ipoly alsó szakaszán elindul az aktív víziturizmus célzott, hálózatos fejlesztése a TOP Plusz 6.1.4. program 1,1 milliárd forintos támogatásával. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség vezetésével, tíz tagú konzorcium együttműködésében megvalósuló projekt célja, hogy korszerű, biztonságos, magas színvonalú infrastruktúra jöjjön létre a vízitúrázók számára. Ennek kapcsán tartottunk csütörtökön sajtótájékoztatót a Stopperen.

A hivatalosan április elsején elinduló fejlesztés középpontjában hét megállóhely áll: Ipolydamásd, Szob, Visegrád, Nagymaros, Vác, Göd és Szigetmonostor – ezek mindegyike új lendületet kap, illetve részévé válik egy országos jelentőségű vízitúra-hálózatnak. Schmidt Gábor, a konzorciumvezető Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke köszöntőjében kiemelte, a Szövetség már az előző fejlesztési időszaknak is aktív résztvevője volt.

„Mi tudjuk, hogy milyen élmény a vízen járni, tudjuk milyen érzés a naplementében kicsúszni egy hajóban, vagy akár elindulni Szobról, lecsorogni Vác érintésével, egészen Gödig és élvezni a Duna azon szakaszának fantasztikus környezetét. Örülök, hogy a most következő fejlesztésekben is kiemelt szerepünk van, igyekszünk az önkormányzatokkal és a helyi civil szervezetekkel közösen megvalósítani ezeket, ami után mindenkit várunk majd ezeken a megállópontokon. Nagyon büszke vagyok arra, hogy az előző projektjeinket zökkenőmentesen le tudtuk zárni, remélem a mostani fejlesztés is gyümölcsöző lesz.”

A projekt részeként Gödön egy új csónakház fog épülni, ami 120 hajó tárolására lesz alkalmas. Dr. Tuzson Bence, igazságügyi miniszter, Göd országgyűlési képviselője kiemelte, a gödieknek a háromszoros olimpiai bajnok kajakos Kammerer Zoltán vezetésével családbarát önkormányzata van és a mostani fejlesztés is ennek szellemében valósul majd meg.

„Egyre nagyobb az igény, hogy kihasználjuk a természet szépségét, hogy a sportolni vágyók kimehessenek az egyik legnagyobb természeti kincsünkre, a Dunára. Amikor felvetődött a csónakház ötlete, abból indultunk ki, hogy egy olyan központot alakítunk ki, ami nem csak arra jó, hogy a hajókat ott lehessen tárolni, hanem egyúttal egy találkozási pont is létrejöjjön. Ezért az önkormányzat azt is vállalta, hogy ezen épület mellett újjáépíti a Széchenyi Csárdát és a mellette lévő parkot is olyanná varázsoljuk, ami kikapcsolódást nyújt és egy közösségi élményt ad a gödiek számára.”

Dr. Vitályos Eszter, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Ipolydamásd, Szob, Nagymaros, Visegrád és Szigetmonostor országgyűlési képviselője szerint rengeteg kiaknázatlan lehetőség van még a Dunában, ezért is tartja fontosnak a projektet.

„Sportolóként és családanyaként is örülök, hogy a Dunakanyar aktív részese lehet a projektnek. Azt gondolom, hogy rengeteg lehetőség van még a Dunában. Az aktív víziturizmus nem csak az egészség megőrzése szempontjából fontos, hanem az érintett településeket is segíti, munkahelyeket teremt és bevételt generál a helyi vállalkozásoknak. Köszönöm, hogy részesei lehetünk ennek a fejlesztésnek, ez a konzorcium a közösség erejét is mutatja.”

Dr. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes, Vác országgyűlési képviselője azzal kezdte, hogy a térség már az előző fejlesztési ciklusban is komoly átalakuláson ment keresztül. Szerinte sokkal könnyebb átadni a víz és a természet csodáját, ha körülmények a kor modern igényeire vannak szabva.

„A természet közelsége, a természeti erők legyőzése olyan élményt ad, amely az embert egy életre elkísérik. Hány olyan csónakházban jártunk régen, ami dohos és lelakott volt, most pedig Szobon vagy Vácon az előző fejlesztésnek köszönhetően gyönyörű dolgok jöttek létre. Ezért hálás vagyok a Szövetségnek és köszönöm, hogy újra nekifuthatunk. Ilyen körülmények között az emberek szívesebben járnak le a vízpartra, beszélgetnek és egy kis időre maguk mögött hagyják a virtuális világot. Ez rendkívül hasznos, talán fel sem tudjuk fogni, hogy mennyi élményt adunk majd sok-sok fiatalnak és felnőttnek egyaránt.”

Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár elmondta, olyan megállóhelyek kialakítása a cél, amelyeken komplex szolgáltatást tudnak nyújtani a mozogni vágyóknak.

„Ebben a koncepcióban minden helyszín úgy van kialakítva, hogy ne csak a vízitúrázókat szolgálja ki, hanem a kerékpártúrázást, gyaloglótúrázást, sőt Szigetmonostoron még a lovastúrázást is. Emellett abban bízom, hogy ezen projektnek köszönhetően a következő időszakban olyan élményeket tudunk kínálni a gyerekeinknek, a következő generációknak, amelyek versenyképesek a képernyő nyújtotta élményekkel. Mi, az államtitkárságon abban hiszünk, hogy akkor tudjuk megszólítani az embereket, ha a sportot, a mozgást élménnyé tudjuk tenni.”

A fejlesztés részleteiről Nyikos András projektvezető, az MKKSZ fejlesztési divízióvezetője adott részletes tájékoztatást. A fejlesztés elsődleges célja, hogy a térségben megnövekedett turistákat a már meglévő vízitúra megállóhelyek megfelelő módon ki tudják szolgálni. Éppen ezért ezeket a megállóhelyeket felújítják, de bővülnek új létesítményekkel, például csónaktárolókkal, közösségi terekkel, vízreszálló helyekkel és kiszolgálóépületekkel is.

Fontos, hogy a vízitúrázók minőségi élményben részesüljenek, miközben az új fejlesztések bekapcsolják a még kevésbé kihasznált, de turisztikailag értékes helyszíneket.

A célcsoport igencsak széles: a rendszeres vízitúrázókon túl a gyalogos, a kerékpáros, de akár a lovas túrázók, családosok, fiatalok és szeniorok egyaránt megtalálják a nekik szóló lehetőségeket. Emellett a projekt külön figyelmet fordít a fenntarthatóságra, a környezeti szempontok érvényesítésére és az esélyegyenlőségre is azáltal, hogy minden megállóhely tömegközlekedéssel, akadálymenetesen elérhető lesz.

Az 1,1 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból megvalósuló projekt várhatóan 2027 legvégén fejeződik be.

A konzorcium tagjai:

  1. Magyar Kajak-Kenu Szövetség - konzorciumvezető

  2. Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ Nonprofit Kft.

  3. Ipolydamásd Község Önkormányzata

  4. Duna-Ipoly Sportegyesület

  5. Nagymaros Város Önkormányzata

  6. Visegrád Város Önkormányzata

  7. Vác Város Önkormányzata

  8. Göd Város Önkormányzata

  9. Wein János Alapítvány

  10. Szigetmonostori Vízisport Egyesület

Ajánlott cikkeink

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók