A Puskás Aréna VIP termében tartott ünnepségen az államfő hangsúlyozta, kiemelt helyünk van a sport újkori történetében, hazánk egyike az olimpiai mozgalom életrehívóinak, a modernkori olimpia alapítóinak.
Előkelő helyen szerepelünk az olimpiai éremtáblázatban, olimpia sosem marad magyar győzelem nélkül, ha azon részt veszünk - mutatott rá a köztársasági elnök. Nem kell bizonygatnunk tehát, hogy a sportban kivételesen tehetséges nemzet vagyunk - húzta alá.
A sport számunkra különös varázzsal bír, közös örömre késztet és minden széthúzás ellenére is szorosan köt minket egymáshoz – mondta Sulyok Tamás, hozzáfűzve: kívánatos lenne, hogy az a hit, az a bizalom és akarat, amely a magyar sport iránti viszonyulásunkat jellemzi, hétköznapi életünkben is megmutatkozna.
Ahogy támaszt tudunk nyújtani sportolóinknak, úgy lehetnénk egymás támaszai is, ahogy becsüljük küzdelmeiket még a kudarcos időszakok alatt is, tisztelhetnénk egymás erőfeszítését is - fogalmazott az elnök, kiemelve: ha igazán szeretjük a sportot, akkor a nagy példákat ne csupán csodáljuk, hanem kövessük is.

Sulyok Tamás a magyar sport és sportolók eredményeit és sikerét méltatva felhívta a figyelmet azokra is, akik a hátteret biztosítják, akik szilárd támaszt nyújtanak a tehetséges magyar sportolóknak, akik a magyar sport sikeréért munkálkodnak.
A ragyogó egyéni teljesítmény mellett ott van a közösség teljesítménye, a testnevelőké, edzőké, sportszakemberekért, a sportot és a sportolókat támogató háttérintézmények dolgozóié – hangsúlyozta az államfő, hozzátéve: az ő munkájuk is elismerést érdemel.
Az ünnepségen beszédet mondott továbbá Dr. Schmidt Ádám, sportért felelős államtitkár, valamint Deutsch Tamás, a Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke is. Ezek után került sor a különdíjak átadására. A díjazottak egy különleges díjtárgyat vehettek át, amely Zsabokorszky Lili fémműves formatervező alkotása. A díjtárgy egyrészt egy átlátszó üvegből áll, amin a rétegek közt felfedezhető a névadó lebegő arcképe, a díj neve. Az üveget kerek fémpálcák egészítik ki kör alakú alaprajzzá. A kör alapforma egyszerre jelképezi a névadók örökségének és a díjazottak teljesítményének teljességét.
A kajak-kenu sportágban végzett több évtizedes kiváló és elhivatott edzői munkájának elismeréseként Bay Béla-díjat vehetett át Nyerges Attila. A Körös Dragon edzője több mint három évtizede nevel ki tehetségeket a sportág számára, többek között az olimpiai bajnok Hadvina Dóra nevelőedzője.
"Ahogy az ünnepség elején a zenekar játszotta a Himnuszt, amit én egész sportpályafutásom alatt személy szerint én nem élhettem át és az átvett díjak alakalmával sem. Úgy éreztem, hogy itt most ez tulajdonképpen csak nekem szól. Maximálisan meg vagyok hatódva, csodálatos érzés." - mondta Nyerges Attila, akivel hamarosan egy hosszabb interjút is közzéteszünk honlapunkon.

A Budapesti Honvéd Sportegyesületnél töltött több mint három évtizeden át végzett, az olimpikonok és a sportolók fizikai állapotának javítását szolgáló magas színvonalú munkájának elismeréseként Kemény Ferenc-díjban részesült Klenyán Tamás. A sportágban csak Menyaként becézett szakember hosszú évtizedek óta gyúrója a mindenkori magyar kajak-kenu válogatott tagjainak is.
"Számomra ez a díj egyrészt azt jelenti, hogy öreg vagyok, hiszen régóta benne vagyok a sportban, de természetesen nagy megtiszteltetés. A Budapesti Honvéd Sportegyesület terjesztett fel erre az elismerésre, de egy 22 évig voltam a kajak-kenu válogatott mellett, most viszont úgy döntöttem, hogy sportágat váltok. Egyrészt örömmel adok teret a fiataloknak, másrészt egy picit lélekben elfáradtam és szükségem volt egy kis megújulásra. Természetesen nem szakadok el a kajak-kenutól, azért most már 43. éve vagyok a vízparton. 17 éves koromban egy sérülés utáni rehabilitáció során döntöttem el, hogy ebben az irányban szeretnék tevékenykedni. Mindent a kajak-kenunak köszönhetek, azt, ahova eljutottam a sportsikerekben való részvételt, tulajdonképp a Honvédba is úgy kerültem, hogy erre a szakmára adta a fejemet, úgyhogy tényleg mindent a kajak-kenu sportágnak köszönhetek."

A parasportolók felkészülésében, valamint az úszás és kajak-kenu sportágakban klasszifikátorként végzett tevékenységének, továbbá a kimagasló szakmai munkájának elismeréseként szintén kemény Ferenc-díjat vehetett át Dr. Bejek Zoltán, a para kajak-kenu válogatott klasszifikáló orvosa.
„Több mint 20 éve foglalkozom a parasporttal. Idáig is szívvel lélekkel tettem, nem díjért meg köszönetért, egyszerűen csak szeretetből, mert elkötelezett vagyok a parasport iránt. Vannak nehezebb és könnyebb napok, de ha az nehezebb napokon az ember fel tud nézni a polcára és lát egy ilyen díjat, akkor az ismét erőt tud adni. A kajak-kenu egy integrált módon zajló sportág, ami nagyon ritka és én úgy látom, hogy a kajak-kenu család az tényleg egy nagy család. Ezért is nagyon jó velük lenni. Amikor együtt dolgozunk nem a munka ízét érzem, hanem egyfajta családi együttlétet, amiben mindenki a saját dolgát végzi. Az én dolgom, hogy vigyázzak rájuk, ha sérülés van segítsek, a klasszifikációban is segítsek. Ez utóbbi tevékenységet egyébként már nemzetközi szinten is űzöm, meg oktatom. Összességében dolgozni ezért a családias hangulatért és azért sok szeretetért, ami ebben a sportágban van." - fogalmazott Dr. Bejek Zoltán.
