Az esemény itthon szinte egyedülálló versenynek számít, amelynek február másodikán már a hatodik felvonása következik.
„Az alapvető célkitűzés az volt, hogy télen is összejöjjön a hazai SUP-os társadalom. – mondta Nagy-Rasztotzky Eszter, az MKKSZ SUP szakágának vezetőedzője. – A férjem, Szasza (Nagy Szabolcs – a szerk.) látta, hogy külföldön ez nagyon népszerű. Tavaly már közel százan voltunk, a gyerekektől kezdve, egészen a masters korosztályokig, sőt már kisebb kajakos csapatok is eljöttek.”
Nem csalás, nem ámítás, a résztvevők valóban egy úszómedencében SUP-ozva mérik össze gyorsaságukat, technikai tudásukat. Profik és hobbi SUP-osok egyaránt nevezhetnek.
„Ez mindenkinek szól, nem is igazán a verseny a lényeg, habár persze eljönnek az itthoni legjobb SUP-osok is, de itt tényleg bárki deszkára állhat és egyébként egy medencében sokkal bátrabb is mindenki. Tavaly hatéves volt a legifiatalabb és 70 év fölötti a legidősebb induló, ez is azt mutatja, hogy ez egy igazi közösségi esemény. Mindig családias hangulat van, idén is lesz például egy DJ, aki folyamatosan keveri majd a zenét.” – mondta Nagy-Rasztotzky Eszter.
A helyszín most először az esemény történetében a sukorói Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia lesz, ahol Eszter szerint minden adott egy színvonalas, jó hangulatú, aktív vasárnapi időtöltéshez. Az indulók sprint és technikai számban próbálhatják ki magukat, illetve a maradék idő függvényében akár egy duatlon versenyre is sor kerülhet. A résztvevők egységesen Thomas Breitling Go Green típusú deszkával indulnak, amit a szervezők biztosítanak, csupán lapátot kell vinni, de ha esetleg valakinek nincs, az sem baj, a futam idejére korlátozott számban a helyszínen lehet kérni. Nevezni január 27-ig lehet ide kattintva, további fontos információk pedig a verseny Facebook-eseményén találhatók.
Decemberben írtunk arról, hogy Nagy-Rasztotzky Eszter lett a SUP és a szabadidős szakág vezetőedzője. A világbajnok kajakos 2006-ban tette le a lapátot, majd egy hosszabb kitérő után, a szülei által vezetett Dunakeszi Diák és Kajak Club edzőjeként tért vissza a sportág vérkeringésébe.
„Versenyzőként az olimpián kívül mindent elértem, amit akartam. A visszavonulást követően kissé elkanyarodtam a sportágtól, a fitnesz szakmában helyezkedtem el, mellette sárkányhajóztam és raftingoltam, majd az edzősködés révén kerültem vissza ebbe a közegbe. A férjemnek, Szabinak nagy szerelem volt már akkor is a SUP. Lementem egy versenyére és azon kaptam magam, hogy itt vagyok egy vízisport eseményen és én a parton állok. Azt gondoltam, hogy ez nem lehet, így álltam én is deszkára először, úgy nagyjából hat éve.”
Az alapoktól kezdte, de a sikerek gyorsan jöttek, a 2021-es balatonfüredi SUP világbajnokságon sprintben és technikaiban is ezüstérmes lett a masters mezőnyben, míg a 2022-es szintén hazai rendezésű világkupán hosszútávon győzött. 2023 tavaszától a mostani kinevezéséig az MKKSZ elnökségi tagja volt az akkor még Dunakanyar régió, később a Gyulay Zsolt Regionális Akadémiához tartozó sportszervezetek képviselőjeként. A SUP-ot tekintve két fontos célja van az idei évre.
„Az elsődleges, hogy a kajakos és a SUP-os társadalom között egy hidat képezzek. Azt érzem, hogy a SUP-osok egy kicsit még kívülállóknak érzik magukat. Két fiatal versenyző most részt fog venni az ifjúsági válogatott táborában, remélhetőleg ezáltal is többet fognak érezni abból, hogy milyen is az, ha valaki válogatott. A másik célom a népszerűsítés, e téren igyekszem konstruktív ötletekkel előállni, például a Hervis Balaton-Átevezés kapcsán is folynak már egyeztetések. Közben hamarosan lesz a versenyzőkkel is egy kerekasztalbeszélgetés, kíváncsi vagyok a személyes tapasztalataikra, meglátásaikra is. A felkészülési programomat februárban kell majd bemutatnom az Versenysport Bizottságnak, majd az Elnökségnek” – zárta Nagy-Rasztotzky Eszter.