A Magyar Edzők Társasága (MET) a magyar edzők napja alkalmából mindezek mellett jutalmazta az Év utánpótlás-edzőjét is. Az ünnepi eseményen az egybegyűltek megemlékeztek a MET első elnökéről, örökös tiszteletbeli elnökéről, a közelmúltban 91 éves korában elhunyt Ormai Lászlóról, aki mostanáig nem hiányzott egyetlen ünnepségről sem.
"A sportolók rendre a középpontban vannak, de
a sikerek ünneplésekor, a méltatáskor nem szabad megfeledkezni az edzőkről, akik felfedezik gyerekeinkben a tehetséget, majd sikerre vezetik őket.
A sportirányításban éppen ezért fontosnak tartjuk, hogy minden korosztály edzőit, az utánpótlás-edzőket is támogassuk, elismerjük" - mondta Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, majd hozzátette, hogy a párizsi olimpiai felkészüléshez minden segítséget megadnak.
"Azért dolgozunk, hogy a magyar sportsikerek második, a sportolók után következő létrehozói, az edzők is megkapják az őket megillető elismeréseket. Köztünk vannak az állami sportvezetés, a sportági szövetségek képviselői, és ez jelzi, hogy ők is mennyire fontosnak tartják a közel tizenhatezer edző munkáját" - mondta köszöntőjében Molnár Zoltán, a MET elnöke.
A házigazda Alma Mater, a TF rektora, Sterbenz Tamás kiemelte, a TF büszke arra, hogy az intézmény az eredmények, a sikerek, a szakemberképzés bölcsője.
"Sokat tanulhatunk a régi nagyoktól, edzőinktől, én még ma is érzem, hogy rajtam tartják a szemüket, terelgetnek az életben" - hangsúlyozta személyes hangú beszédében Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, olimpiai bajnok öttusázó.
Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte, hogy az edzők mindig téthelyzetben dolgoznak, mert lehet, hogy két vereség után már megszűnik a megbízatásuk. Büszkén említette meg, hogy a Mesteredző-díjjal elismertek 99 százaléka a TF-en szerezte képesítését.
A Magyar Edzők Társasága idén már ötödik alkalommal ünnepelte a magyar edzők napját (szeptember 25.). A Mesteredző elismerést 1951-ben alapította az állami sportvezetés, és ezúttal hárman vehették át a kitüntetést, Hüttner Csaba, a magyar kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya, valamint Plagányi Zsolt (úszás) és Szalma László (paraatlétika). Ez a legértékesebb sportszakmai díj, mivel egy olyan grémium dönt az odaítéléséről, amelynek tagjai a magyar sport legeredményesebb edzőegyéniségei.
Hüttner, Plagányi és Szalma Mesteredzői címe mellett Edzői Életműdíjat kapott Kámán Ferenc (atlétika), Koós Hutás László (atlétika), Struhács György (birkózás), Hubik András (kajak-kenu), Péczely Szabolcs (labdarúgás), Mészáros Györgyné (ritmikus gimnasztika), Ördögh István (súlyemelés), valamint Osztie Géza (torna). Az Év utánpótlás-edzőjének járó elismerést Sótonyi Lászlónak (kézilabda) ítélték oda.
"Ez a sportág, a kajak-kenu elismerése,
mert nem vagyok gyakorló edző, hanem szövetségi kapitány, próbálgatom terelgetni a magasan kvalifikált edzőket. Persze, ezt figyelembe véve is hatalmas elismerés számomra ez a díj" - nyilatkozta az MTI-nek Hüttner Csaba. Az ünnepségen egyébként részt vett Schmidt Gábor, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős helyettes államtitkára, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke is.
Hüttner Csaba négyszeres világ- és kétszeres Európa-bajnok kenusként 2007-ben tette le a lapátot. Egy évvel később Gyulay Zsolt felkérésére az MTK szakosztályvezetője lett. Hamarosan őt nevezték ki a magyar utánpótlás válogatott szövetségi kapitányának, amelyet 2013-ig töltött be, majd miután ez a poszt megszűnt, vezetőedzőként folytatta munkáját egészen 2016-ig.
Legeredményesebb versenye ebből az időszakból a 2016-os minszki ifjúsági, U23-as világbajnokság, amelyen Magyarország 10 világbajnoki címet és 25 érmet szerzett. Ez addig példátlan eredményességnek számított a sportág történetében.
Hüttner Csaba 2016 óta a felnőtt válogatott szövetségi kapitánya. A koronavírus járvány miatt 2021-re halasztott tokiói olimpiára Magyarország a megszerezhető 18 kvótából, 17-et gyűjtött be, majd minden idők második legjobb eredményét érte el a Japán fővárosban, három arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel. A nem rég véget ért duisburgi kvalifikációs világbajnokságon a válogatott 15 kvótát szerzett a jövő évi párizsi ötkarikás játékokra, ráadásul a maradék három indulási jog is megszerezhető még.
Hüttner Csaba irányítása alatt a válogatott mérlege ez idáig a világbajnokságokon 28 arany-, 21 ezüst- és 20 bronzérem, az Európa-bajnokságokon pedig 37 arany-, 24 ezüst- és 15 bronzérem. Ő a kajak-kenu sportág 53. Mesteredzője.
Szívből gratulálunk neki és Hubik Andrásnak is az Edzői Életműdíjhoz!