Rögtön az elején akkor rögzítsük is a mastersben elért dobogós helyezéseket (részletes eredmények itt):
Aranyérmesek:
Pataki András, C-1 férfi 65-69
Bükkösi Raymond, K-1 férfi 35-39
Horváth Andrea, Horváth Réka, K-2 női 45-49
Kamenár Ferenc, Pataki András, C-1 férfi 50-54
Ezüstérmesek:
Kamenár Ferenc, C-1 férfi 50-54
Csima Ferenc, K-1 férfi 50-54
Horváth Andrea, K-1 női 50-54
Bronzérmes:
Urbán István, Heincz János, K-2 férfi 55-59
A helyszín tekintetében már biztos, hogy történelmi napok elé nézünk, hiszen Metkovicsban még soha nem rendeztek maraton világbajnokságot. Európa-bajnokságot is csak egyszer, még 2018-ban. A város Horvátország déli részén, a bosnyák határhoz közel helyezkedik el, népszerű a mezőgazdaságáról, a gyümölcstermesztésről, valamint a kedvelt célpontja turistáknak is. Az ideérkező sportolók a Neretva folyón "gyűrik" majd a kilométereket.
A csütörtökön kezdődő és egészen vasárnapig tartó versenyen felnőtt, U23 és ifjúsági korosztályokban osztanak érmeket. Az Európa-bajnokságot júliusban, Poznanban rendezték, ezen Magyarország a házigazda lengyelek mögött második lett az összesített éremtáblázaton, öt arany, négy ezüst és kilenc bronz került a zsákunkba.
Kiemelendő, hogy női és férfi felnőtt kajak egyesben kvótát lehet szerezni a jövő évi Világjátékokra, amelyet a kínai Csengtuban fognak rendezni. Nemenként 20 indulási jogot osztanak ki az országok között, méghozzá az alábbi szisztéma szerint:
minden kontinens legelőkelőbb helyen végző nemzete a világbajnokság klasszikus maratoni K-1 döntőjében (5 kvóta)
a világbajnokság klasszikus maratoni K-1 döntőjében a 11 legelőkelőbb helyen végző nemzet azok közül, akik még nem kvalifikáltak (11 kvóta)
a világbajnokság rövid körös K-1 döntőjében a három legelőkelőbb helyen végző nemzet azok közül, akik a klasszikus maratoni távon nem tudtak kvótát szerezni (3 kvóta)
Kína, mint a Világjátékok rendezője (1 kvóta)
Ha pedig már kajak, akkor nézzünk szét először ebben a szakágban. Illem szerint a hölgyekkel kezdjük, azon belül pedig Kiszli Vandával. Örökös bajnokunk kilenc arany-, három ezüst- és egy bronzérmet szerzett eddigi világbajnokságain. Ezzel vb-k történetének második legeredményesebb versenyzője egy bizonyos Csay Renáta (20 arany, 12 ezüst) mögött. Az Atomerőmű SE klasszisa rövid körön és a klasszikus számban is címvédőként állhat rajthoz, ráadásul a júliusi Európa-bajnokságon is mindkét számban ő állhatott a dobogó legmagasabb fokára.
Egyik legnagyobb kihívója épp honfitársa, Kőhalmi Emese lehet. A KKNKKA versenyzője az üzbegisztáni gyorsasági világbajnokságon megszerezte ötödik és hatodik világbajnoki címét, amivel csatlakozott a sportág örökös bajnokai közé. Mesi idén szenzációs formában van, a két egyes szám mellett ráadásul párosban Csikós Zsókával is kipróbálják magukat.
Másik női párosunk a Csépe Panna, Sinkó Panna alkotta egység lesz. A "Team Panna" az Eb-n már bezsebelt egy bronzérmet, Metkovicsban is megcélozhatják a dobogót. A lányok ráadásul egyesben az U23-asok között is rajthoz állnak, itt Csépe Panna egyébként a címvédő, míg Sinkó második lett poznani Eb-n (Csépe ugyanezen versenyen bronzérmes lett).
Ifjúsági korosztályban az Eb-t is megjárt Reisz Janka, valamint a hazai válogatót megnyerő Jámbor Lotti bizonyíthat egyesben, míg párosban az Európa-bajnok Hudi-Kadler Panni, Zatykó Panka és a Kmetyó Klaudia, Reisz Janka egységeknek szurkolhatunk.
Férfi kajakban ismét nagyon komoly nemzetközi mezőny gyűlt össze a felnőtteknél. Ami biztos, hogy rövid körön Sellyei Csanádra és Péli Zalánra, a klasszikus számban pedig Erdőssy Csabára és Kolozsvári Brúnóra is nehéz, de a Világjátékokra szóló kvóta szempontjából semmiképp sem megoldhatatlan feladat vár. Csanád és Zalán az U23-asok között főszereplők lehetnek, az Eb-n előbbi harmadik, utóbbi negyedik volt.
Az ifiknél egyesben Zemen Dániel és Ivancsó Tamás személyében két éremesélyes versenyzőnk van, előbbi győzött, utóbbi harmadik lett az Európa-bajnokságon. Párosban a mezőny tagja lesz az Eb-bronzérmes Hoffer Benedek, Erdész Mihály kettes.
Női kenuban egyértelműen Kisbán Zsófia a legesélyesebb az éremszerzésre, annál is inkább, mert rövid körön ő a regnáló világbajnok. A Lágymányosi Spari maratonistája a klasszikus számban is indul, csakúgy, mint Matkovics Lili Sára, aki az U23-as egyest is ideszámítva triplázni fog Metkovicsban.
A férfi kenu szakág egy fiatalításon megy keresztül, de ez nem jelenti azt, hogy ne várhatnánk szép eredményeket a mieinktől. A 19 éves Soltész Péter rövid körön és a klasszikus számban is rajthoz áll a felnőttek között, az Európa-bajnokságon egy hetedik és egy hatodik helyet zsebelt be. Kortársa, a szentendrei Pluzsik Mihály három számot „kapott”, Pétervári Pál tanítványa a felnőttek között rövid körön és Horváth-Milvich Benedekkel párosban, valamint U23 C-1-ben indul.
A legfiatalabbaknál egyesben ott lesz az Eb-bronzérmes Kereszturi-Méri Marcell, illetve párosban a poznani második Szegi Zsombor, Koleszár Bonifác kettős is.
A programban bemutató szakágként para kajak-kenus számok is lesznek. Magyar részről Suba Róbert (KL1 és VL2), Kiss Erik (KL3) és Dancs Gergő (KL3) is kipróbálja magát. Köztudott, hogy 2025-ben Győr lesz a világbajnokság házigazdája, amelyen nem kizárt, hogy a sérültek már teljes értékű szakágként szerepelhetnek majd, de nem akarjuk ezt még elkiabálni.
A világbajnokság rajtlistái itt találhatók.
A metkovicsi maraton világbajnokságon induló magyar csapat összeállítása
Felnőtt:
Kajak:
K-1 rövid kör: Sellyei Csanád és Péli Zalán (Váci Kajak-Kenu SE és Hármaspálya SE)
K-1: Erdőssy Csaba István és Kolozsvári Brúnó (Graboplast Győri Vízisport SE)
K-2: Boros Adrián, Erdélyi Tamás és Noé Bálint, Kulifai Tamás (Graboplast Győri Vízisport SE és Budapesti Honvéd, MTK)
NK-1 rövid kör: Kiszli Vanda és Kőhalmi Emese (Atomerőmű SE és KKNKKA)
K-1: Kiszli Vanda és Kőhalmi Emese (Atomerőmű SE és KKNKKA)
NK-2: Csépe Panna, Sinkó Panna Krisztina és Csikós Zsóka, Kőhalmi Emese (UTE, Lágymányosi Spari és Szolnoki Kajak-Kenu Klub, KKNKKA)
Kenu:
C-1 rövid kör: Soltész Péter és Pluzsik Mihály (Tokaji Vízisport Club és Szentendrei Kajak-Kenu SE)
C-1: Soltész Péter és Laczó Dániel (Tokaji Vízisport Club és SZVTSZ Vízisport Szakosztály)
C-2: Pluzsik Mihály, Horváth-Milvich Benedek és Fodor Nicholas, Soltész Péter (Szentendrei Kajak-Kenu SE, BKV Előre SC és KKNKKA, Tokaji Vízisport Club)
NC-1 rövid kör: Kisbán Zsófia és Matkovics Lili Sára (Lágymányosi Spari és KSI SE)
NC-1: Kisbán Zsófia és Matkovics Lili Sára (Lágymányosi Spari és KSI SE)
Para (bemutató):
Suba Róbert (KL1 8,2km és VL2 8,2km)
Kiss Erik (KL3 11,8km)
Dancs Gergő (KL3 11,8km)
U23-as korosztály:
Kajak:
K-1: Péli Zalán és Sellyei Csanád (Hármaspálya SE és Váci Kajak-Kenu SE)
NK-1: Csépe Panna és Sinkó Panna (UTE és Lágymányosi Spari)
Kenu:
C-1: Pluzsik Mihály és Szmandray Benedek (Szentendrei Kajak-Kenu SE és Grabloplast Győri Vízisport SE)
NC-1: Matkovics Lili Sára és Hegedűs Karolina Dóra (KSI SE és Váci Karakán)
Ifjúsági korosztály:
Kajak:
K-1: Zemen Dániel és Ivancsó Tamás (Építők Margitszigeti DKC és Grabloplast Győri Vízisport SE)
K-2: Hoffer Benedek, Erdész Mihály és Kovács Márkó, Tőkey Bálint Ábel (KSI SE és UTE)
NK-1: Jombor Lotti és Reisz Janka (Szekszárdi Kajak-Kenu SE és UTE)
NK-2: Kmetyó Klaudia, Reisz Janka és Hudi-Kadler Panni, Zatykó Panka (UTE és Grabloplast Győri Vízisport SE)
Kenu:
C-1: Kereszturi-Méri Marcell és Tósa Máté (Szabó Attila Kenu Akadémia és Diósgyőri Kajak-Kenu SC)
C-2: Szegi Zsombor, Koleszár Bonifác és Tósa Máté, Scheiber Dávid (Tiszaújvárosi KKSE és Diósgyőri Kajak-Kenu SC, Mogyi Bajai Vízisport Klub)
NC-1: Hoffer Eszter és Varga Flóra Anna (Grabloplast Győri Vízisport SE)