A világkupa kereken egy hónap múlva rajtol Szegeden, amelyre a világ minden tájáról érkeznek majd a gyorsasági szakág kiválóságai, hogy megkezdjék hosszú útjukat a 2028-as Los Angeles-i olimpiai játékok felé.

A Szervezőbizottság már gőzerővel dolgozik, hogy minden készen álljon a rajtra. Szakács Bálint a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF) hivatalos oldalán megjelent cikkben úgy fogalmazott, a cél az, hogy felejthetetlen élményt nyújtsanak a sportolóknak és a nézőknek egyaránt.
„Megtiszteltetés számunkra, hogy az előttünk álló olimpiai ciklus első nemzetközi gyorsasági kajak-kenu versenyét rendezhetjük meg a legendás Maty-éren. – mondta a Szervezőbizottság elnöke, az MKKSZ főtitkára. - Mondhatjuk, hogy hazánk az a hely, ahol a kajak-kenu sport elindul a Los Angeles felé vezető úton. Ez óriási büszkeség számunkra, különösen azért, mert egy új olimpiai ciklus első versenye mindig kiemelkedő jelentőségű. Láthatjuk majd az előző olimpia sztárjait, valamint az új kihívókat, a jövő bajnokait is, akik közül sokan talán még nem is ismertek a világ számára. Mindenki győzni akar, miközben igyekeznek felmérni a riválisokat is. Úgy gondolom, rendkívül izgalmas olimpiai ciklus előtt állunk.”

Kik indulnak Szegeden?
Több mint négy héttel a verseny kezdete előtt egyre több induló nevére fény derül. Az ICF szerint a Magyarországra készülő versenyzők között ott van a brazil Isaquias Guimarães Queiroz, a tokiói olimpia C-1 1000 méteres bajnoka, a szám párizsi és riói ezüstérmese.
Szintén ott lesz a versenyen az ausztráloktól a négyessel ezüstérmes nyerő Pierre van der Westhuyzen és az olimpiai bajnok Thomas Green. Láthatjuk majd a kubaiak olimpiai bajnok kenusát, Serguey Torres Madrigal-t és a Párizsban női C-1 200 méteren harmadik Yarisleidis Cirilo Duboys-t is. Emellett a kétszeres világbajnok román kenus, Catalin Chirila neve is szerepel a nevezési listán.

Hogy Magyarországot mely versenyzők fogják képviselni a Maty-éren, az majd az április 30. és május 3. közötti válogatót követően derül ki.
Milyen versenyszámok lesznek a világkupán?
A verseny május 16-án kezdődik az előfutamokkal és az elődöntőkkel, majd május 17-én osztják ki az első érmeket a következő versenyszámokban:
Férfiak: K-1 200 m, K-1 1000, K-4 500 m, férfi C-1 200 m, C-1 500 m, C-1 1000 m, C-4 500 m.
Nők: K-1 500 m, K-1 1000 m K-4 500 m, C-1 500 m, C-2 200 m, C-2 500 m.

Május 18-án a következő döntőket rendezik:
Férfiak: K-1 500 m, K-2 500 m, K-1 5000 m, C-2 500 m, C-1 5000 m.
Nők: női K-1 200 m, K-2 500 m, K-1 5000 m, C-1 200 m, C-4 500 m, C-1 5000 m.
„Számítunk rá, hogy szoros és izgalmas versenyeket láthatunk, ahol tapasztalt olimpikonok csapnak össze lelkes fiatal tehetségekkel” – mondta Szakács Bálint.
Mi az újdonság a Maty-éren?
Egy új LED kijelző debütál majd Szegeden, emellett a legjobbak ismét a lelátó előtt szállnak majd ki a célba érkezést követően.
„Minden évben arra törekszünk, hogy fejlesszünk és hatékonyabbá tegyük a szervezést, hogy a lehető legmagasabb szinten szolgáljuk ki a sportolók és szurkolók igényeit. Mivel nagy hangsúlyt fektetünk a sportesemények látványos bemutatására egy új LED kijelzőt szereztünk be. Ez most fog debütálni, lehetővé téve, hogy a nézők még jobb minőségben követhessék az eseményeket és élvezhessék a szponzori tartalmakat. Visszahozzuk a díjátadó pontont is, amely közelebb hozza a sportolókat a szurkolókhoz.” - mondta Szakács Bálint, majd arra is kitért, hogy a fenntarthatóság is fontos szerepet kap a világkupán.

„Az elmúlt években minden eseményen törekedtünk arra, hogy ezen a téren is fejlődjünk. Idén bevezetünk egy zsetonrendszert, amelynek keretében a csapatok üres vizes palackjaikat zsetonokra cserélhetik, és ezekkel új palackokat szerezhetnek be. A szervezőbizottság gondoskodik a palackok szelektív gyűjtéséről, ezáltal csökkentve a műanyaghulladékot.”
Toshi Furuya, az ICF Sprint Bizottságának elnöke így nyilatkozott: „Mindig nagy öröm a gyorsasági világkupát Szegedre hozni. Magyar barátaink évről évre fantasztikus versenyt rendeznek, folyamatosan törekedve a fejlődésre és megújulásra – ezért is annyira népszerű ez az esemény a sportolók és a szurkolók körében világszerte. Nagyon izgatott vagyok, hogy a sportolók megkezdhetik az új olimpiai ciklust, és folytathatják útjukat LA28 felé egy lenyűgöző párizsi olimpia után.”
A világkupán a nézők térítésmentesen tekinthetik meg a futamokat, emellett a döntőket az M4 Sport élőben közvetíti majd.