Európa élmezőnyében a második vonalunk is

A zárónapon egy arany-, három ezüst- és egy bronzérmet szerzett a magyar válogatott az ifjúsági és U23-as kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Vasárnap délelőtt az 500-as döntőket rendezték meg a csehországi Racicében. A két női kajak négyesünk, ahogy az várható volt, kiválóan szerepelt, az ifiknél a Potoniec Zsófia, Rugási Csilla, Kulcsár Csenge, Csikós Zsóka kvartett győzni tudott, megszerezve ezzel a magyar küldöttség második aranyérmét.

Az U23-as korosztályban a Biben Karina, Sólyom Dóra, Malcsiner Eszter, Katrinecz Rita egység nagy csatában másodikként zárt.

Biben Karina a négyes után párosban is szerzett egy ezüstérmet, miután Bakó Olgával egy hajóban a második helyen ért célba.

A harmadik vasárnapi magyar ezüstérem Máró Anna nevéhez fűződik, aki serdülő létére az ifik között remek versenyzéssel végzett a második helyen.

Ugyanezen a távon negyedik lett Molnár Csenge (ifi C1), a Molnár Csenge, Csorba Zsófia (ifi C2) páros és a Kőszegi Milán, Békési Boldizsár, Nagy Olivér, Pálla Balázs (ifi C4) négyes. A Mányi Zsófia, Boldis Csenge (ifi K2) egység az ötödik, a Majoros Mátyás (ifi K1), Katrinecz Rita (U23 K1) és a Slihoczki Ádám, Kocsis Ádám (U23 C2) duó a hatodik, Molnár Rebeka (U23 C1), valamint a Bónyai Regina, Kulcsár Dorina (U23 C2) kettős pedig a hetedik helyen zárt.

A két férfi K4-es egyaránt a B döntőbe jutott, ahol a Kiss, Balogh, Takács, Nyerges ifi négyes a második, a Szendy, Radics, Erős, Törköly U23-as kvartett pedig a negyedik helyen végzett.

A délutáni 200-as versenyeken is jutott egy érem a magyaroknak, a szegedi felnőtt világbajnokságra az olimpiai számban, C1 200-on készülő Nagy Bianka az U23-asoknál harmadikként ért célba.

A sprinttávon hetedik lett Máró Anna (ifi K1) és a Molnár Rebeka, Sáling Laura (U23 C2) egység, míg Orosz Adrienn (U23 K1) és a Horányi Dóra, Mile Sára (ifi C2) páros kilencedikként zárt.

A B döntőben Kőszegi Milán ifi C1) az ötödik, Vigassy Barnabás (ifi K1) pedig a hatodik helyen végzett.

A magyar válogatott úgy szerzett két arany-, négy ezüst- és két bronzérmet az Európa-bajnokságon, hogy nagyrészt B csapattal vett részt, sok számban nem a válogatók győztesei indultak, hogy minél több fiatal versenyzőnk szerezzen nemzetközi rutint.

„Ez sokkal jobb szereplés volt, mint a tavalyi – kezdte az értékelést Makrai Csaba utánpótlás szövetségi kapitány. – És itt nem csak az eredményességre gondolok, egyszerűen sokkal jobban odatették magukat a gyerekek. Csak a németek és mi voltunk azok, akik nem a legjobb csapatukkal jöttek, de ez

a közvetlen második vonalunk is első vonalbeli ambícióval és akarással versenyzett.

Persze voltak néhányan, akik a vb-csapatban is szerepelnek, de sokaknak, akik csak az Eb-n bizonyíthattak, helyük lenne a világbajnoki keretben is, mert biztos vagyok benne, hogy a vébén is megállnák a helyüket. Nagyon büszke vagyok a versenyzőkre!”

Az idei korosztályos világbajnokságnak augusztus 1. és 4. között a romániai Pitesti ad otthont.

Csay Renáta 20. vb-aranyát nyerte, a magyarok leiskolázták a világot

Ahogy indult, ugyanolyan fantasztikusan zárult magyar szempontból a maraton kajak-kenu világbajnokság Kínában. Csay Renáta megszerezte 20. vb-aranyát, miután megvédte címét Czéllai-Vörös Zsófiával párosban. A magyar csapat pedig megkapta a legeredményesebb nemzetnek járó díjat, ugyanis 21 érmével több mint kétszer annyi dobogós helyet gyűjtött be, mint a második helyezett.

A kenu párosok versenyével indult a zárónap Kínában, és egyből egy éremmel rajtoltunk mi is, hiszen Laczó Dániel és Nagy Gergely a harmadik helyen ért célba. Sebestyén Simon és Dóczé Ádám a negyedik pozícióban végzett, de ez egy kiváló teljesítmény tőlük is, hiszen utóbbi versenyző egy torokgyulladás miatt antibiotikumot szedett, és erősen kérdéses volt, hogy egyáltalán el tud-e indulni a vébén.

A női kajak párosok versenye következett, ahol a nemzetközi sajtó és a szakma is a két magyar egység háziversenyét várta a világbajnokság előtt. A Czéllai-Vörös Zsófia, Csay Renáta kettős címvédőként állt rajthoz, Kiszli Vanda pedig már a két női egyest megnyerte a kínai vébén, tehát két friss vb-arannyal a tarsolyában ült be a hajóba Pupp Noémivel. Csay Renátáék azonban az elejétől kezdve olyan tempót diktáltak, amit csak a két spanyol egység tudott velük tartani, a hajrá pedig tökéletesre sikerült, így megvédték világbajnoki címüket. Csay Renátának ez volt a 20. vb-aranya, az elsőt húsz évvel ezelőtt, 1999-ben, Győrben nyerte.

Ezzel a kisfilmmel köszöntötték a 42 éves klasszist, minden idők legeredményesebb maratoni kajakosát a díjátadást követően:

Csay Renáta: „Nagyon boldog vagyok, hogy megszereztem a 20. világbajnoki címemet, hittem benne, hogy sikerülni fog.

Szeretek kajakozni, azt hiszem, ennyi a titkom.

Szeretnék jövőre is ott lenni a világbajnokságon.”

Czéllai-Vörös Zsófia: „Nagyon örülök annak, hogy Reni velem szerezte a 20. világbajnoki címét, ugyanis emlékszem rá, hogy 2007-ben, amikor Győrben világbajnok lett, akkor én 12 éves voltam, és önkéntesként dolgoztam a vb-n. Amint célba ért, rohantam, hogy a hajóját átvegyem, és vigyem ellenőrzésre.

Akkor még álmaimban sem gondoltam, hogy egyszer vele fogok együtt evezni.

Maga a verseny nagyon kemény csatát hozott. Elkövettünk néhány hibát, de tisztában voltunk vele, hogy el tudjuk kapni a spanyol párost, és ez sikerült is.”

A nap és a világbajnokság a férfi kajak párosok versenyével zárult, ahol a Boros Adriásn Máthé Krisztián egység egészen fantasztikusan evezett, és a rendkívül erős francia kettősnek csak a végén, az utolsó métereken sikerült elmennie a magyar duótól, amely végül ezüstérmet nyert. Ugyanitt az Aranyosi Gábor, Mészáros Márton kettős 11. lett.

Kétség sem férhetett hozzá, hogy a magyar válogatott toronymagasan az éremtábla élén végez. Kilenc arany-, hét ezüst- és öt bronzérmet, azaz összesen 21 érmet nyertünk, amely több mint kétszer annyi, mint amennyit a második Spanyolország gyűjtött össze. Weisz Róbert szövetségi kapitány át is vehette a záróünnepségen a legeredményesebb nemzetnek járó díjat.

A magyar válogatott két csoportban utazik haza, az első még vasárnap este, a második pedig hétfőn ül repülőre.

Sejteni lehetett, hogy ilyen szenzációs vébét futunk

Weisz Róbert szövetségi kapitány szerint várható volt, hogy a magyar válogatott ilyen kiváló eredményeket ér majd el a Kínában rendezett ifjúsági, U23-as és felnőtt maraton kajak-kenu-világbajnokságon.

A magyar válogatott egészen elképesztő teljesítményt nyújtva, 21 érmet (kilenc arany-, hét ezüst- és öt bronz) nyert Kínában, ezzel toronymagasan az éremtábla élén végzett, a második legeredményesebb nemzet, Spanyolország “csupán” tíz érmet zsebelt be. Ami a felnőtteket illeti: három arany-, három ezüst- és két bronzérem a mérleg, amely szintén egyedülálló teljesítmény.

A vb éremtáblázata:

„Hazudnék azt mondanám, hogy nem számítottam ilyen kiváló eredményekre, hiszen

a szezon során már sejteni lehetett, hogy jól fogunk menni a vébén is

– kezdte az értékelést Weisz Róbert. – Szerencsére az időeltolódás miatti akklimatizálódás nem volt negatív hatással a versenyzőkre. Egyedül Boros Adrián küzdött vele, de mivel ő szombaton és vasárnap versenyzett, így volt ideje kipihennie magát. Szerencsére éjszaka utaztunk, reggel érkeztünk, így könnyű volt egyből átvenni a ritmust.”

A szövetségi kapitány szerint minden dicséretet megérdemel az utánpótlás, hiszen az érmek nagy részét ők szerezték, mivel ott több korosztályban rendeztek versenyeket, de a felnőttek is hozták azt a színvonalat, amit megszoktunk tőlük.

„Főleg a női kajakosokra lehetünk büszkék, de a többi szakágban is nagyon értékes érmek születtek. Kiemelném például Boros Adrián és Máthé Krisztián kajak párosban szerzett ezüstjét, amely

egy nagyon nagy teljesítmény,

akárcsak Kisbán Zsófi kenus érme. Egyedül férfi kenuban hiányzik nagyon Kövér Marci, és az általa szerzett számos érem. Az viszont nagy dolog, hogy Nagy Gergely és Laczó Dani párosa fel tudott állni a dobogóra. Ők nagyon fiatalok, és ha tovább fejlődnek, akkor komoly eredményeket érhetnek el.”

Weisz Róbert fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a kenusoknál Dóczé Ádám betegséggel küzdött, antibiotikumot szedett, le volt gyengülve, de 70 százalékos állapotban is maximálisan odatette magát.

A szövetségi kapitány csak szuperlatívuszokban tudott beszélni a rövidkörös és a normál egyest is megnyerő Kiszli Vandáról, valamint külön kiemelte a huszadik vb-aranyát megnyerő Csay Renátát.

„Jó volt látni, hogy a nemzetközi maratonélet is mennyire elismeri és tiszteli őt, a díjkiosztón is levetítették a róla szóló kisfilmet, ami nem csoda, hiszen a maraton kajak-kenu talán legnagyobb ikonja ő” – mondta Weisz Róbert.