Csenge és a teljes éremkollekció

Négy friss EYOF-győztes készülődik a hétvégi ifjúsági és U23-as országos bajnokságra. A hölgyeknél Rendessy Eszternek (K-1 200 m) és Szellák Szabinának (K-1 500 m), a férfiaknál Keresztes Kristófnak (K-1 200 m) és Molnár Csengének (C-1 500 m) is szurkolhatunk majd Szegeden. Hogy milyen érzéseket adott számukra az EYOF? Erről ezúttal Csenge beszél honlapunknak.

Molnár Csenge az egyik legmosolygósabb tagja volt az EYOF-csapatnak, s volt oka az örömre. A szegedi kenus ugyanis teljes lett az éremgyűjteménye: C-1 500 méteren arany-, az 500 méteres mix számban Horváth Benedekkel ezüst-, míg 200 egyesben bronzérmet szerzett. Edzője, Kása Péter is rendkívül büszke volt a tanítványára, aki az idén már többször és több párral is bizonyította, hogy a jövő egyik nagy reménysége.

Hogy milyen volt számára a győri EYOF?

“Fantasztikus érzés volt hazai közönség előtt versenyezni, nagyon jól éreztem magam a pályán, és sokat jelentett, hogy mindenki nagyon kedves volt velünk – mesélte a szegedi versenyző. – Ami elsőként eszembe jut erről a versenyről az az, hogy megköszönjem edzőimnek, Kása Péternek és Kása Ferencnek, valamint az egyesületemnek a támogatását, hiszen nélkülük nem tartanék itt. Az eredményeimről annyit, hogy nagyon örültem nekik és bíztam benne, hogy összejöhet számomra a dobogó. A tavalyi ORV-n már találkoztam a mezőny egy részével, nem mindenkivel, így nem tudtam, hogy igazából mi vár rám. Egyben azonban biztos voltam: minél hosszabb a táv, annál nagyobb esélyem van a győzelemre, és ez így is lett. Az aranyérem nagyon feldobott, s bízom benne, hogy a hétvégi ifjúsági országos bajnokságon is segítenek majd a Győrben átéltek. Ezt követően az ifjúsági maraton világbajnoki válogatón leszek, utána pedig az Olimpiai Reménységek Versenyén szeretnék minél szebb eredményt elérni.”

Emberfeletti magyar teljesítmény az Eb-n

Akárcsak tavaly, az idén is 15 érmet szerzett a magyar kajak-kenu válogatott az Európa-bajnokságon, és bár az aranyérmek számában nem léptünk előre, de Hüttner Csaba szerint ez sokkal erősebb Eb volt, mint a tavalyi, mivel ez a verseny kvalifikált az Európa Játékokra.

„Abszolút elégedett vagyok a teljesítménnyel. A célunk az, hogy a világbajnokságra megtartsuk ezt a jó formát – kezdte az értékelést a szövetségi kapitány, aki a szakágakon is végigment, kezdve a férfi kenuval. – Kiss Tamás negyedik helye egy előre mutató teljesítmény, benne lett volna egy érem is. A dobogóra nehéz felállni a vb-n, de egy stabil pontszerző hely meg lehet neki is.

A párosokat pedig tovább kell erősíteni, és konkurenciát kell teremteni nekik.”

Az 500 férfi kajak négyes a bravúrosnak mondható harmadik helyen végzett, Hüttner Csaba szerint reálisan a harmadik legjobb négyes most a miénk a spanyolok és a németek mögött. „Nagyon boldog lennék, ha a vb-n is a dobogóra tudnának állni a srácok, akiknek most azért kell dolgozniuk, hogy csökkentsék a hátrányukat a spanyolok és a németek mögött a vb-ig, majd pedig az olimpiáig.”

A férfi kajak négyes remekül ment, de tovább kell fejlődni, hogy utolérjük a két legjobb egységet

A szövetségi kapitány kiemelte, hogy a férfi kajakosoknál az 1000 méter párosban állunk a legtávolabb az olimpiai kvótaszerzéstől. Nagyon bízik ugyanakkor az 500-on most Európa-bajnoki címet nyert Mozgi Milán, Somorácz Tamás kettősben, de fel kell építeni melléjük további párosokat.

A férfi egyes kajakosoknál Hüttner Csaba szerint két versenyző emelkedik ki, a portugál Fernando Pimenta és Kopasz Bálint. „Azt azért látni kell, hogy a hazai versenyeken Bálint nincs olyan erőkifejtésre kényszerítve, mint itt a világversenyeken, és az 500 méterre elkészült az erejével fejben és fizikálisan, innentől kezdve csak az 1000 egyesre fog koncentrálni, ami szerintem jó döntés.”

Kopasz Bálintnak sok volt az 500 és az 1000 egyes, mostantól csak a hosszabb távra koncentrál

A szülés után két Eb-arannyal és egy Eb-ezüsttel visszatért Kozák Danutáról a szövetségi kapitány elmondta, hogy számított erre a remek teljesítményre, és örül, hogy az ötszörös olimpiai bajnok bebizonyította, hogy továbbra is Magyarország egyik legjobb sportolója, és mindig lehet rá számítani.

A kenus Balla Virág ugyancsak három érmet, két aranyat és egy bronzot nyert.

„Ezen a versenyen emberfelettit alkotott,

ez a teljesítmény egy nagy lökést adhat neki a világbajnokságra, de nem szabad ezzel megelégedni, hiszen a vb-n kanadai és kínai versenyzők is lesznek, ezért tovább kell dolgozni és fejlődni.”

Kozák Danuta mellett Balla Virág volt a magyar válogatott másik sztárja

A világbajnokságot augusztus 22. és 26. között Portugáliában rendezik, előtte, július 13. és 15. között vár még egy válogató a versenyzőkre Szolnokon.

Megvan a vb-re és Eb-re utazó keret

A hétvégi szolnoki válogatót követően Makrai Csaba utánpótlás szövetségi kapitány előterjesztésére a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöksége elfogadta a magyar válogatott keret névsorát a soron következő korosztályos világversenyekre.

Az első ilyen világversenyt, az ifjúsági és U23-as Európa-bajnokságot az olaszországi Auronzóban rendezik.

A magyar válogatott kerete az Eb-re:

Az év fő versenye, a világbajnokság július 26. és 29. között lesz Plovdivban. Az Eb-n még nem, de itt már elindul Takács Tamara is. A még mindig csak 21 éves kajakos, aki már a felnőttek között is világ- és Európa-bajnoknak mondhatja magát, 500 és 1000 egyesben áll rajthoz Bulgáriában.

A magyar válogatott kerete a vb-re:

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöksége részéről elfogadásra került a felnőtt, az U23-as és az ifjúsági maratoni Európa-bajnokságra utazó magyar keret is.