Hazatért a Kolonics, a Sportlegenda kiállítás

A 2008-ban tragikus hirtelenséggel elhunyt, kétszeres olimpiai bajnok életét felelevenítő kiállítás épp a kiváló kenus születésének 50. évfordulójának évében tért haza Csepelre. A Kozma István Magyar Birkózó Akadémiában tartott megnyitóünnepségen országgyűlési képviselők, olimpiai bajnokok, egykori sporttársak mellett, Koló édesanyja és egykori edzője Ludasi Róbert családja is megjelent. A kiállítás az akadémián egy hónapig várja az érdeklődőket.

A tárlat 25. megnyitóünnepségén Csabai Edvin, a Kolonics György Alapítvány kuratóriumi elnöke, korábbi maraton világbajnok kenus, egykori csapattárs beszédében meghatódva elevenítette fel a 14 évvel ezelőtti tragédiát.

„2008-ban a keddi és a csütörtöki délelőttök mindig ünnepnapok voltak, hiszen a Kolonics, Kozmann-páros, innen egy kőhajításnyira mindig beállt egy ötszázra. Edzésről, edzésre fejlődtek, hatalmas önbizalmuk pedig ránk is átragadt, egy élmény volt nézni, amit az edzéseken láttunk tőlük. Tíz óra húsz perckor Robi (Ludasi Róbert, a páros edzője – a szerk.) elindította az órát. Száz méterenként bemondta az időt, majd négyszáznál jött egy iramváltás, és olyan időt mentek, mint még soha. A célba érkezés után Koló meghalt. A története azonban nem fejeződött be, nekünk, a kuratóriumnak az a feladata, hogy továbbmenjen. Mostanra elég idő telt el ahhoz, hogy azt mondjam, megértettük, mi a dolgunk.”

Hazatért a Kolonics, a Sportlegenda kiállítás

A megnyitón egy videón bemutatták azt is, hogy az elmúlt években az alapítvány mennyi mindent tett azért, hogy a kétszeres olimpiai bajnok emléke fennmaradjon. Gyulay Zsolt kétszeres olimpiai bajnok kajakos, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke két olimpián is együtt vett részt Kolóval.

„Amikor Gyuri bekerült a válogatottba egy fiatal, állandóan kérdezősködő és érdeklődő fiatalember volt, akinek minden gondolata a kenuzás körül forgott. Amikor 1992-ben ezüstérmesek lettünk Barcelonában a négyessel, ő vigasztalt bennünket. Egy évre rá Indiánnal (Horváth Csaba – a szerk.) valósággal berobbantak az élvonalba. Az atlantai győzelmük után a garázsban megöleltük egymást, és azt mondtam neki, hogy azok voltak élete legfontosabb századmásodpercei, amivel nyerni tudtak. 

Négy évvel később a sydney diadalában minden benne volt, ami ezt a csodálatos sportágat jellemzi.

 A MOB-nak kiemelt feladata, hogy a hagyományokat ápoljuk, ezért nagyon hálás vagyok a kuratórium kiváló munkájáért.”

Hazatért a Kolonics, a Sportlegenda kiállítás

A kiállítás kronológiai sorrendben mutatja be a kétszeres olimpiai bajnok kenus pályafutását. Németh Szilárd, országgyűlési képviselő, a csepeli Kozma István Magyar Birkózó Akadémia alapítója kiemelte, Csepel számára különösen nagy veszteség Kolonics György halála, akinek élete példaként szolgálhat minden fiatal sportoló számára.

Hazatért a Kolonics, a Sportlegenda kiállítás

„A magyar sport nemzeti kultúránk világszerte elismert része, és nemzeti ügy az Orbán Viktor-vezette kormány számára. 14 éve, hogy nincs köztünk a kenus legenda, Csepel díszpolgára, de helyiek szívében különleges helyet foglal el még most is. A Kis-Duna parti sétány az ő nevét viseli, valamint a tiszteletére állított szobor is mindennap ő rá emlékezteti az arra járókat. Az Akadémia is elkötelezett az emléke mellett, ezért örömmel támogatjuk a kiállítást. Csepel 20 olimpiai aranyérméből, hatot a kajak-kenunak köszönhetünk, ebből kettőt Kolonics Györgynek. 

Személye ösztönző erő a fiatalok számára, 

ezért remélem minél többen megtekintik a kiállítást, hiszen Koló emléke mindannyiunk számára példaként szolgál.”

A megnyitón újra levetítették a 2000-es sydney olimpia C-1 500 méteres döntőjét. A tárlatot megnyitó szalagot Csabai Edvin, Gyulay Zsolt, Németh Szilárd, valamint Kubina Ádám, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség főtitkára vágta el. A Kolonics, a Sportlegenda kiállítás március 3-ától, április 3-ig tekinthető meg a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia aulájában.

Hazatért a Kolonics, a Sportlegenda kiállítás

Ajánlott cikkeink

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók