Három díjat “söpört be” a kajak-kenu sport az Ezüstgerely pályázaton

Újabb sikereket könyvelhetett el a magyar kajak-kenu sport. A MOB Mező Ferenc Sportbizottságának patronálásával ismét kiírásra került az Ezüstgerely Művészeti pályázat, amelyen a sportfotó kategóriában Szalmás Péter és Kodrucz Gergő révén két, a sportfilm kategóriában Mann Dánielnek köszönhetően egy kajak-kenuval kapcsolatos pályamunka került díjazásra.

A Magyar Olimpiai Bizottság ismét kiírta az Ezüstgerely művészeti pályázatot, amelynek célja, hogy erősítsék a művészetek és a sport kapcsolatát, felhívják a figyelmet a sportélet értékeire, szépségeire. A Sportért Felelős Államtitkárság és a Magyar Olimpiai Bizottság jelentős támogatásával kiírt pályázata iránt hatalmas érdeklődés nyilvánult meg. Az öt kategóriában (képzőművészet, alkalmazott művészet, sportfotó, irodalom, film-video) meghirdetett pályázatra 347 alkotó 846 pályaműve érkezett be, és a zsűri döntése alapján 35 pályamű  részesült díjazásban.

A sportfotó kategóriában Szalmás Péter, a Népszava fotósa a 2010-es sárkányhajó világbajnokságon készített H2O – 1. című képe a második helyen zárt, míg Kodrucz Gergő a 2006-os szegedi síkvízi világbajnokságon készített pályaművével, a Célfotóval a harmadik helyet szerezte meg.

„Nagyon büszke vagyok erre a képre, hiszen úgy mutatja meg ezt a sportágat, ahogyan eddig még senki sem – mondta Szalmás Péter. – A kép születésének története technikai kihívás is volt egyben, mert a hajóra szerelt géppel, a magyar egység mellett a parton futva, távirányítóval készítettem el a fotót. Ez a felvétel egyébként a magyar hajó egyik nagy pillanatát örökíti meg, hiszen Csabai Edvinék ennél a fordulónál majdnem beborultak, nagyot mentettek a döntőben. Szerencsés vagyok, hogy a Magyar Kajak-Kenu Szövetséggel olyan kapcsolatban állok, hogy ezt a fotót elkészíthettem…”

Kodrucz Gergő a 2006-os szegedi síkvízi világbajnokságon készített fotójával lett harmadik. A képen a román C-4-es egység célfotós pillanatát és nagy borulását láthatjuk.

„Életem első nagy világeseményei között volt a 2006-os szegedi világbajnokság – mesélte Kodrucz Gergő. – Nagy csapatban dolgoztam, amelyben mindenki a magyarokra hegyezte magát, én pedig fiatal versenyzőként azt a feladatot kaptam, hogy készítsek életképeket, jó versenyszituációkat. Így akadtam a román hajó nagy pillanatára és látványos borulására. Nagyon szeretem ezt a képet, amellyel már több pályázaton is indultam, de most lettem először dobogós. Külön örülök, hogy ezzel a képpel értem el ilyen szép helyezést, mert a kajak-kenu sport az én életemben is dobogós helyen szerepel…”

%REKLAM%

Mann Dániel 8000 kilométert utazott és rengeteg időt, energiát fektetett egy különleges küldetésbe. Mert bizony egykori kajakosként küldetés volt számára az idei MOL olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságra elkészíteni a sportág világklasszisairól 28 kisfilmet. Makszim Opaljevtől Ronald Rauhéig, Adam Van Koeverdentől a Bahdanovics testvérekig mindenki fellapozta számára élete nyitott könyvét, és a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltánról készült munka a 2011-es Ezüstgerely pályázaton a második helyet szerezte meg.

„Az egész világbajnoki munka hihetetlen izgalmas, különleges élmény volt számomra. Kammerer Zoltán pedig adta magát ehhez a pályázathoz, hiszen a film során olyan oldalait mutatta meg nekünk, olyan gondolatokkal ajándékozott meg bennünket, amely szerintem páratlan a magyar sportban. Ennek a hét percnek véleményem szerint afféle kötelező kisfilmnek kellene lenni minden gyerek, sőt, minden ember számára, hiszen ezt a hitvallást át lehet ültetni a mindennapi életünkbe, igazi kapaszkodót jelenthet – árulta el Mann Dániel.