Két olimpiai számban nyert világbajnoki aranyérmet az idén Hosszú Katinka, akit az év legjobb női sportolójának választottak az sportújságírók. Kozák Danuta szintén két világbajnoki aranyérmet szerzett olimpiai versenyszámban, de ő még egy aranyérmet begyűjtött a 200 méteres váltó tagjaként is. A kétszeres olimpiai bajnok kajakos ennek ellenére második lett a szavazáson. Mögöttünk Sasdi Mariann birkózó kapta a harmadik legtöbb voksot.
A férfiak mezőnyében Vajda Attila második helyen végzett az úszó Gyurta Dániel mögött. A kenus, akit 2008-ban az év sportolójának választottak az újságírók, idén annak köszöneti az elismerést, hogy a németországi világbajnokságon, C-1 1000 méteren, hazai pályán győzte le legnagyobb riválisát, London olimpiai bajnokát, a német Sebastian Brendelt. Ráadásul a magyar olimpiai bajnok Duisburgban begyűjtött egy ezüstérmet is 5000 méteren. Vajda Attila mögött idén Pars Krisztián kalapácsvető lett a harmadik.
„Örülök a díjnak, már csak azért is, mert ez egy nagy visszatérés számomra a tavalyi év után, ami nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna – mondta az olimpiai bajnok szegedi kenus. Meg kell köszönöm, hogy az újságírók az én esetemben értékelték azt a munkát, amit idén elvégeztem a sikerért. Sportban van az a mondás, hogy nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos, azt gondolom, ez nagyon illik ide. Aki be tud kerülni a legjobb háromba az év sportolója választáson, az maradandót alkotott, és úgy érzem, hogy számomra ez az év maradandó volt.”
7 arany-, 5 ezüst-, 5 bronzérem. Storcz Botond vezetésével parádésan szerepelt az idei világbajnokságon a felnőtt gyorsasági válogatott, így 2013-ban a legtöbb olimpiai pontot a kajak-kenu gyűjtötte. Ha hozzátesszük, hogy a Cali világjátékokon is fantasztikusan teljesítettek a magyarok, hiszen maratoni kajak-kenuban hat versenyszámból ötöt a mieink nyertek meg, akkor nem csoda, hogy a versenyzőként háromszoros olimpiai bajnok kajakos idei tevékenységét honorálták a sportújságírók. A kiváló eredmények ellenére Storcz Botond, aki a 2011-es év legjobb szövetségi kapitánya volt, most második lett Benedek Tibor mögött. Benedek Tibornál a megnyert világbajnoki cím mellett talán az is díjazták, hogy egy sikertelenebb olimpiai szereplés után vitte győzelemre a megfiatalított magyar válogatottat. A harmadik legtöbb szavazatot egy másik egyéni sportág-, az úszók kapitánya, Kiss László kapta.
„Nálam is Benedek Tibor lett idén az év szövetségi kapitánya, gratulálok neki – kezdi az értékelést Storcz Botond szövetségi vezetőedző. Hiába szereztünk 17 érmet és nyertük meg az olimpiai pontversenyt, egyértelmű, hogy a csapatsportágaknál más, közvetlenebb a szövetségi kapitány szerepe, mint kajak-kenuban. Ott a kapitány állítja össze a csapatot és nem egy válogatóverseny dönti el, hogy ki képviselheti a magyar színeket. Az én második helyezésemet a sportágban dolgozók lapátolták össze, ez a siker mindannyiunk sikere.”
Az év csapata a férfi vízilabda válogatott, az év edzője pedig Hosszú Katinka trénere, az amerikai Shane Tusup lett.
A díjakat a budapesti Syma Csarnokban adták át a kategóriák dobogósainak gálaműsorral egybekötött ünnepségen, amelyen megjelent Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért és ifjúságért felelős államtitkára és Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is.
fotó: MTI