Jancsár László

Születési helyHajdúnánás
Születési idő1955/06/08
EgyesületeiVersenyzőként: Tiszaújvárosi VSE Edzőként: Tiszaújvárosi Kajak-Kenu és Sárkányhajó Egyesület (1976–)
EdzőiKiss László (nevelőedző), Balázs Katalin, Farkas Zoltán

Története

Az életét a kajak-kenunak és a gyerekek tanításának szentelő tiszaújvárosi szakember, Jancsár László hivatalosan 1976. május 1-jétől dolgozik edzőként – négy és fél évtizedes eredményes tréneri munkásságát ismerte el 2019-ben a Magyar Kajak-Kenu Szövetség az Aranylapát-díjjal.

„Az Aranylapát-díj a szakma csúcsa, amely azért nagyon értékes, mert erkölcsi elismerés, és a legfontosabb, hogy a szakma adja. Ahhoz, hogy megkaphattam, egyaránt szükség volt a sportolók, a szülők, a vezetők, megannyi ember és a családom segítségére” – mondta elismerését követően Jancsár László.

A Tiszaújvárosi Vízi SE korábbi elnöke, a Tiszaújvárosi Kajak-Kenu és Sárkányhajó Egyesület edzője Kiss László, Balázs Katalin és Farkas Zoltán irányításával csaknem egy évtizedig versenyzett, sportolóként azonban nem voltak kiemelkedő eredményei. „Motorcsónak-versenyző szerettem volna lenni, de beindult Tiszaújvárosban a kajak-kenu, ami megfogott. Szorgalmas versenyzőnek tartottak, de nem voltam tehetséges, ezért úgy gondoltam, nagyobb hasznára válhatok a kajak-kenu sportnak, ha edző leszek – vallott a kezdetekről Jancsár László. 

Edzői pályáját úszásoktatással párhuzamosan kezdte, éveken át tanított általános iskolásokat úszni, és innen merítette utánpótláskorú versenyzőit a kajakozáshoz. Megannyi siker, országos bajnokságon nyert aranyérmek fűződnek a nevéhez, számos versenyzőt juttatott el a korosztályos és felnőttválogatottságig.

„Nem tudom megmondani, összesen hány tanítványom nyert magyar bajnoki címet. Az első időszakból – a teljesség igénye nélkül –  a Szabó Rolanddal, Nagy Anikóval, Csákvári Judittal, Velenszki Mariannával, Bíró Andreával és Tóth Zoltánnal elért sikerek a leginkább emlékezetesek” – idézte fel pályafutása meghatározó időszakát a szakember. 

Később a maratoni szakágban dolgozott, tíz éven át volt a női szakág edzője, több mint tíz világbajnoki aranyéremhez segítette tanítványait. Miközben együtt dolgozott a szakág legendájával, Csay Renátával, saját tanítványaival, Szonda Kornéliával és Jávorszki Edittel hazai győzelmeket és világversenyeken nyert érmeket ünnepelhetett. 

Karrierjében újabb állomást jelentett, amikor hat évre a Tiszaújvárosi Vízisport Egyesület elnöke lett. Ennek az időszaknak a meghatározó sikere volt tanítványa, a parakajakos Váczi Anita 6. helye a 2016-os Rio de Janeiró-i paralimpián, valamint Bodolai Fanni és Lőrincz Tibor korosztályos világ- és Európa-bajnokságon szerzett győzelmei a quadratlon szakágban. 

A Tiszaújvárosi Vízisport Egyesület 2019 végén beolvadt a Tiszaújvárosi Kajak-Kenu és Sárkányhajó Egyesületbe, amelynek edzőjeként folytatta tovább a tevékenységét. A koronavírus-járvány nehezítette időszakban sem veszített a lendületéből. Az összeolvadást követő években a dr. Juhász Péter edzőkollégájával közös munkája eredményeként a TKKSE korosztályos válogatott versenyzőkkel büszkélkedhetett. 

„Továbbra is tisztességgel és becsülettel nevelem a gyerekeket, és készítettem fel a versenyekre. Mindig is hittel, szívvel és alázattal tettem, amit tettem. Szorgalmas és megbízható versenyző voltam, ugyanezt próbálom belenevelni most is a gyerekekbe. Nincs olyan hét, hogy ne mondjam el legalább egyszer, hogy az a legfontosabb, hogy: »Minden körülmények között ember legyél, fiam!« – fogalmazta meg edzői hitvallását Jancsár László, aki immár kollégaként dolgozik együtt több korábbi tanítványával. – Hogy meddig tudom még folytatni? A szívemben örök fiatal vagyok, és remélem, hogy még sokáig tudok a gyerekekkel dolgozni, mert közöttük élem meg a világ legszebb és legbékésebb pillanatait.”

Legeredményesebb tanítványai: Szonda Kornélia (maratoni világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok), Jávorszki Edit (maratoni világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes), Váczi Anita (paralimpiai 6. helyezett).

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók