Ünnepelt az idén 60 éves győri kajak-kenu

A Graboplast Győri Vízisport SE a Richter Teremben tartotta évzáróját. Jócskán volt mit ünnepelni: a klub hatvanadik születésnapján túl a nemzetközi sikerekre, eredményes olimpiai szereplésekre is büszke lehet a patinás egyesület.

Meronka Miru lélegzetelállító, a párizsi világjátékokat felidéző sportrúdtánc-bemutatójával indult kedden este a kajak-kenu szakosztály évzáró gálája. A hat olimpiai, 41 világbajnoki és 277 magyar bajnoki aranyérmet begyűjtő egyesület kiemelkedő résztvevője a városi sportéletnek. A sikerek alapkövét Vén Lajos fektette le, őt és feleségét, Zsuzsa nénit köszöntötték a jubileum alkalmából, hiszen a mesteredző neve összeforrott a klubbal.

A szervezők ezúttal időutazásra invitálták a rendezvény résztvevőit, Meronka Péter kisfilmjének jóvoltából az egyesület alapításától indulva minden mérföldkőnél elidőzhettünk. A képkockákon megelevenedett az 1964-es Öntödei Sportkör, ami eleinte az ifjúságnak adott mozgási lehetőséget. A 70-es években már a felnőttek számára is megnyílt a szakosztály látogatásának lehetősége és egy olyan klub kezdett kibontakozni, ami a jó neveléssel életre szóló élményt adott. A Rába ETO színeiben megkezdődött az éremszüret, Sztanity Zoltán 1976-os montreali győzelmének, majd Joós István 1980-as moszkvai, olimpiai ezüstjének örülhettek. Nem rejtették véka alá azt a fájdalmat sem, ami a szakosztály megszűnésével járt, és azzal, hogy a sportolók más kluboknak szállították a győzelmeket. Elkerültek felvételek az újraéledő egyesületről és az 1999-es, győri rendezésű maratoni világbajnokságról, ahol Csay Renáta éremszerzését ünnepelték. Kammerer Zoltán 2000-es és 2004-es olimpiai éremszerzése után a 2007-es maratonira emlékeztek, ami az árvíz miatti többszöri pályamódosítás miatt máig az egyetlen olyan világbajnokság, ahol elmaradt a hajókkal futás. A győri egyesület 2013-ban ért fel a csúcsra: tizenhét felnőtt arany (köztük Takács Kincső győzelme) igazolta a jó irányt. A tokiói olimpia Kopasz Bálint sikerétől volt hangos, és ezután megérkeztünk a jelenbe, ahonnan a csónakház minden pillanatára büszke győriként tekinthetünk vissza.

A kisfilm után Simon Róbert Balázs, a térség országgyűlési képviselője szólt a résztvevőköz. „Az olimpia esztendejében vagyunk, ahol a magyar sportolók az éremtáblázatban a 14. helyen végeztek és kiválóan szerepeltek a kajakosok és kenusok is, hiszen négy ezüstöt és három bronzot szereztek Magyarországnak” – méltatta a sportolókat Simon Róbert Balázs, majd hozzátette, hogy a Győri Vízisport Egyesület Győr és a vármegye legeredményesebb klubja. Az országgyűlési képviselő az utánpótlás-nevelést különösen fontosnak tartja, a korosztályában tíz kilométeren, K1 kategóriában első helyen győzedelmeskedő, 14 éves Németh Ádámot különdíjjal jutalmazta.

A következő felszólalót egy kisfilmmel konferálták fel. A 2015-ös világbajnokságon Boros Adrián és Solti László párosának teljes eufóriában szurkoló speaker közel tíz évvel később már, mint alpolgármester állt a pulpitusra. Kósa Roland személyesen is kötődik az egyesülethez. „2015-ben engem ért a megtiszteltetés, hogy én lehettem a világbajnokság helyi speakere, ahol magyar és angol nyelven segíthettem ezt a csodálatos rendezvényt. Ez mai napig egy szép emlék” – emlékezett vissza Győr alpolgármestere, aki kiemelte az egyesület nevelői, közösségformáló szerepét is. „2025-ben ismét Győr ad otthont a maratoni kajak-kenu világbajnokságnak” – tűzte ki, és biztosította az egyesületet a város támogatásáról.

Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke is ezer szállal kötődik a város klubjához. Köszöntőjében megemlékezett a sportolóként megélt élményeiről, a példaképekről és a bajnokságokról. „Minden idők legnagyobb maratoni világbajnoksága volt itt, Győrben. Ez a mondat elhangzott, és azóta is, minden egyes maratoni világbajnokságon elhangzik. Számomra a legemlékezetesebb az 1999-es bajnokság volt, amikor háromszor raktuk át a teljes versenyzői területet. Akkor mutatkozott meg igazán, hogy Győrben – és ez a mindenkori vezetőknek, edzőknek a munkáját is dicséri – akkor mutatkozott meg igazán, hogy ez egy igazi család, egy igazi csapat. Bármi módon, de meg tudtuk menteni veletek, önökkel, és azokkal, akik ott voltak, ezt a világbajnokságot.” Az elnök arra ösztökélte a sportolókat, hogy folytassák a kiemelkedő munkát és hozzák ki magukból a legtöbbet. „Remélem, hogy ezek a képek bővülnek, és már ti írjátok, akik itt ülnek a teremben, a győri vízisport történetét”.

Végül Weisz Róbert, a Graboplast Győri Vízisport Egyesület társelnöke beszélt. Megemlítette a közelmúlt kihívásait: a Dunán levonuló, rekordközeli árhullám új kihívások elé állította a tagokat. A károk elhárításában segítettek az edzők és a versenyzők, de a szülők is, akik időt és energiát nem sajnálva, teljes mellszélességgel segítették az egyesületet. A néhány éve alapított, Év szülője-díjat Szabó Péter, Szalay Richárd és Tóth Péter vehette át.

A társelnök úgy véli, öt pillér szükséges a vízisport egyesület stabilitásához. Győr városa, a támogató cégek és a szülők mind szerves részei ennek. „Akkor tudunk hosszútávon fennmaradni, minőségi versenysportot és vele párhuzamos, szabadidős tevékenységet folytatni, ha növeljük a saját, elsősorban vállalkozási tevékenységből fakadó bevételeinket” – mondta el Weisz Róbert.

Weisz Róbert Takács Kincsőt és Kopasz Bálintot méltatta, akik a párizsi olimpián képviselhették hazánkat. A sportolók Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselőtől és Kósa Rolandtól, Győr alpolgármesterétől vehették át elismeréseiket.

Az olimpikonok díjazása után több sportolónak szólt a taps. Elsőként a maratoni világbajnokság résztvevőit köszöntötték. Sallai Bence a Graboplast, Kocsis Róbert pedig a Patent, az egyesületet támogató cégek képviseletében adták át a díjakat. Boros Adrián, Erdélyi Tamás, Czéllai-Vörös Zsófia, Erdőssy Csaba, Kolozsvári Brúnó, Varga Olivér, Aradi Bátor, Ivancsó Tamás, Hudi-Kadler Panni, Zatykó Panka, Varga Flóra, Hoffer Eszter és Szmandray Benedek vehetett át elismerést.

Takács Kincső és Kopasz Bálint érkezett az ifjúsági bajnokok díjátadásra: Gombás Alíz, Kurczina Máté, Tamás Gergő, Tóth Gergő, Moór Mirtill, Péter Zsolt Zsombor, Németh Helka, Nagy Kincső, Hollós Emma vehetett át elismerést.  

Schmidt Gábor MKKSZ elnök és Ábrahám Attila olimpiai bajnok kajakos a magyar bajnokoknak adta át a díjakat. Elsőként Takács Péter, Sziklenka László, Bognár András, Kulcsár Mihály és Svindró József masters bajnokokat köszöntötték. A korosztályukban győzelmet aratók következtek: Pápai Bence, Gyurós Arnold, Mayer Zsolt, Pálinkás Ármin, Tóth Kristóf, Huszár Bence, Jászay Zsombor, Németh Ádám, Varga Márton, Káldi Donát, Gaál Olivér, Szabados Vajk, Horváth Sándor Ákos, Bozsik Benedek és Májer Tamás vehetett át elismerést.

A rendezvény végén jutalmazták a sárkányhajósokat és átadták a különdíjakat is, az estét pedig egy állófogadással zárták a Graboplast Győri Vízisport SE jubileumi, évzáró ünnepségén.

Forrás: gyorplusz.hu

Ajánlott cikkeink

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók