A Tóth Dávid, SUP szakági vezetőedző által vezényelt magyar válogatott Kocsis Csillag révén két aranyéremmel térhet haza, míg a mastersek között az 50 év felettiek mezőnyében Szabó Gábor nyakába került egy bronzérem. A napfényes Floridában megrendezett ICF SUP Világbajnokságon a hosszútávú és felfújható deszkás versenyekkel zárult a program. A Balatonfüredi Yacht Club versenyzőjére még hatalmas feladat várt a szombati technikai győzelmét követően, hiszen hosszútávon is az egyik favoritnak számított. S mint utólag kiderült, a reggel megevett két tál zabkása meg is tette a hatását…
Az ifjúsági női mezőny kora délután rajtolt el Sarasotában, Csillag pedig a kiváló startot követően egyből az élre állt. Ceciliai Pampinella – akivel szombaton a technikai versenyszámban is hatalmasat csatázott Csillag -, Soryn Preston, Claudia Postiglione, valamint Alex Soto szorosan követte a magyar versenyzőt. A hölgyek egy sorban mentek végig szinte az egész futam során, egy dolog viszont biztos volt: senki nem tudta letaszítani az első helyről Csillagot. A fiatal magyar versenyzőnek az utolsó háromszáz méterre is maradt energiája, métereket vert a mögötte beérkező olasz versenytársára. Csillag megszerezte idei második ifjúsági világbajnoki címét, emellett pedig a szegedi Európa-bajnokságon hosszútávon szintén diadalmaskodni tudott.
„Nagyon boldog vagyok! – mondta büszkén a Planet Canoe csatornájának a Sarasotában duplázó Kocsis Csillag. – Magyarországon nagy jelentőséget tulajdonítunk a hármas számnak, így nagyon felemelő érzés, hogy idén három aranyérmet is szerezhettem. Nagyon stresszes verseny volt, mivel a lányok igen nagy nyomást helyeztek rám – különösen a célra fordulva. Valami váratlant kellett meghúznom a véghajrában. Nagyon örülök annak, hogy az egész éves kemény munka megtérült.”
Ami pedig a jövőt illeti, a Balatonfüredi Yacht Club versenyzője elárulta, hogy a világversenyeken még valószínűleg az ifjúsági korosztályban fog versenyezni, de a kontinensviadalokon a felnőttek között is megméreti magát.
Az ifjúsági korosztály férfi versenyzőit is egyszerre startoltatták el, Szabó Zénó a sűrű tömeget elkerülve a pálya jobb oldalán próbált meg az élmezőnytől eltérő taktikát választani. Az első bójához érve végül a SUPport Sport Club versenyzője is csatlakozott az élbolyhoz, amellyel sokáig együtt is haladt. Zénó az első kilométereken tartotta a tempót, majd kissé leszakadva a 7-9. hely között tudott versenyezni. A futam végén a görög Nilolaos Malekakis-szal volt csatában a hetedik pozícióért, de a célvonalat nyolcadikként szelte át.
A női open kategóriában Slekta Réka 1 óra 14 perc 33 másodperces ideje a 19. helyre volt elegendő, az ötvennégy fős mezőnyben igen szépen helyt állt. Márton Károly a férfiaknál a 36. helyen ért célba, így pont a mezőny felét sikerült megelőznie az open kategóriájában.
A Sarasotába kiutazó Szabó-család nem maradt érem nélkül a világbajnokság végére. Zénó édesapja, Gábor az 50 év felettiek hosszútávú versenyén volt szoros csatában a győzelemért egészen az utolsó méterekig a címvédő német Pieter Weiderttel, valamint az amerikai Steve Millerrel. Gábor minden energiáját bevetette, végül a dobogó legalsó fokára állhatott fel. Ugyanebben a kategóriában Dóri Balázs a 10., Nebucz Norbert a 16., Szerdahelyi Gábor pedig a 17. helyen végzett.
A 40 év feletti férfiak hosszútávú versenyén Fodor Szabolcs a hetedikként, Szili Balázs a huszonkettedikként ért célba.
A magyar válogatott az összesített táblázat harmadik helyén végzett.
„Az érmek számát tekintve azt gondolom, hogy elégedettek lehetünk – vélekedett a SUP vb-n a magyar válogatott által elért teljesítményről Tóth Dávid. - Ennek oroszlánrészét Kocsis Csillag szerezte meg, és azt gondolom, hogy 17 évesen ez egy igencsak nagyszerű eredmény. A kétszáz méteres sprintfutam döntőjében ötödik lett, de szerencsére ez nem törte meg és szépíteni tudott mind a technika, mind pedig a hosszútávú verseny során.”
A szakember természetesen a másik három válogatott versenyző teljesítményét is méltatta.
„A másik ifjúsági korosztályú versenyzőnk, Szabó Zénó a nyolcadik helyre tudott bejönni a hosszútávú verseny során. Titkon egy picit mindenki jobb eredményt remélt, de azt gondolom, hogy ebben a megerősödött mezőnyben ez is egy olyan helyezés, amin lehet szépíteni jövőre. Zénó is elsőéves ifjúsági korú versenyző, nem kell, hogy csalódott legyen. A mezőny nagyon erős volt, de tisztességesen helyt állt. A felnőttek kapcsán elmondható, hogy erősebb tőlünk az élmezőny, és nem igazán tudtuk velük felvenni a versenyt.”
Tóth Dávid azonban hamarosan új pozícióba kerül a Magyar Kajak-Kenu Szövetségen belül, az elnökség 2+2 évre szóló megbízatással őt jelölte ki a felnőtt kajak szövetségi kapitányi posztra.
„Jó volt bepillantást nyerni ebbe a szakágba és megismerni a SUP kiemelkedő versenyzőit, részt venni nemzetközi versenyeken. Nagyon megkedveltem a versenyzőinket. Úgy vélem, hogy bővítette a rálátásomat erre a szakágra és nagyon sokat profitáltam, tanultam belőle. Egy nagyszerű időszakot tudhatok magam mögött” – emelte ki a frissen ki Tóth Dávid.