„Nem volt hosszas vívódás” - visszavonul az olimpiai bajnok Hadvina Dóra

A Csónakház Kajak-Kenu Podcastban jelentette be visszavonulását az olimpiai bajnok és bronzérmes, ötszörös világ- és hatszoros Európa-bajnok Hadvina Dóra. A sportág örökös bajnoka a 2021-es tokiói ötkarikás játékokon a női kajaknégyes tagjaként állhatott fel a dobogó legfelső fokára, míg ötszáz párosban Kozák Danutával szereztek bronzérmet. Az ezt követő években elsősorban mentális problémákkal küszködött, amelyekről őszintén beszélt a podcastban. Bár 2023-ban tagja a volt az olimpiai kvótaszerző négyesnek, a párizsi csapatba nem tudta beverekedni magát, ezért úgy döntött, hogy 31 évesen leteszi a lapátot.

„Nem titok, hogy az utóbbi két évem nem úgy sikerült, ahogy azt szerettem volna. Mondanám, hogy hosszas vívódás után odajutottam, hogy abbahagyom a kajakozást. Nem volt hosszas vívódás. De tényleg,

azt a döntést hoztam meg, hogy befejezem az élsportolói pályafutásomat.”

Ezekkel a mondatokkal jelentette be 24 éves sikerekben gazdag karrierjének lezárását Hadvina Dóra a Csónakház Kajak-Kenu Podcast legfrissebb, egyórás különkiadásában. Tokió olimpiai bajnoka elmondta, az utóbbi években mentális problémákkal küszködött, kezdve azzal, hogy 2020 szeptemberében elvesztette édesapját. A tragédia után egyből bele tudott ugrani az olimpiai felkészülésbe, de már ekkor azt érezte, hogy „nem vagyok teljesen rendben.” 2022-ben megszületett kislánya, Holli, majd ugyan hat héttel később már elkezdte az edzéseket, saját bevallása szerint depresszióba esett. Az ezt követő versenyeken úgy érezte, hogy bár fizikailag jó formában van, mégsem tudott megfelelő állapotban odaállni a versenyekre.

„Én tudtam azt, hogy edzéseken egészen jól teljesítettem. És ahogy jöttek a versenyek, ott nem tudtam ezt hozni. És emlékszem mindenki jött oda, hogy Dóri, ne izgulj, már olimpiai bajnok vagy, engedd el, ne aggód túl, biztos, hogy itt fejben van a probléma, és azon vettem észre magam, hogy nemhogy nem izgulok, hanem hogy nem érzek semmit. Ez volt az a pont, amikor segítséget kértem.”

Ekkor jött rá, hogy valójában nem is a kajakozással volt a probléma.

„Az volt a legrosszabb, hogy nem tudtam aludni és ez már krónikus szinten volt. Eleve volt egy újszülött lányom, aki felkelt éjszaka egyszer, de én egész éjszaka nem tudtam aludni. Nagyon ingerült voltam. Ha az edzésen voltam azért éreztem magam rosszul, hogy mért nem a gyerekemmel vagyok, mikor a gyerekemmel voltam, akkor mért nem maradtam még nyújtani. Szóval ezt se nagyon tudtam a helyén kezelni. Mintha elvesztettem volna önmagam, nem volt önbizalmam.”

Úgy érezte valamiből vissza kell vennie az életében, ezért a tavalyi szezon kezdete előtt eldöntötte, hogy akármi is történik az lesz az utolsó.

„Ott én már tudtam, hogy ha valami csoda folytán sikerül kijutnom, akkor az olimpia lesz a vége, ha nem, akkor pedig a válogató. Annyit még így hagytam ilyen kiskaput, hogy megnézem az olimpiát és hogy az milyen érzés lesz. Hát nem jutottunk el a kajakversenyig, mire azt tudtam mondani, hogy nem fogok visszatérni, mert néztem és nem arra gondoltam, hogy milyen kár, hogy nem vagyok ott, hanem arra gondoltam, hogy milyen jó a többieknek, hogy ott vannak. Aztán

megnéztem a lányok versenyét, tiszta szívből tudtam örülni az ő sikerüknek és azt éreztem, hogy mennyire jó nekik, hogy ezt átélhetik, de én ezt már nem akarom.”

– fogalmazott hozzátéve, hogy mostanra összességében jól érzi magát.

Hadvina Dóra a Szarvasi Kajak-Kenu Club kötelékében kezdett el kajakozni 2001-ben, nevelőedzője Nyerges Attila volt. 2007-ben átigazolt Békésszentandrásra, 2012-től pedig a Szolnoki Kajak-Kenu Klub színeiben versenyzett. 2015-ben az U23-as világbajnokságon ötszáz egyesben aranyérmes lett, míg a milánói felnőtt vébén K-2 1000 méteren Sarudi Alíz párjaként a dobogó legalsó fokára állhatott fel.

2016-ban nem jutott ki a riói olimpiára, aminek következtében elgondolkozott a visszavonuláson is, de szerencsére a folytatás mellett döntött, amiben közrejátszott az is, hogy edzőt váltott, és Hadvina Gergellyel folytatta a felkészülést.

A váltás hamar sikert eredményezett, 2017-ben Raciciében megszerezte első felnőtt világbajnoki címét, miután győzött ötezer méteren. Ugyanebben az évben a plovdivi Európa-bajnokságon az ötezer mellett ezer egyesben is aranyérmes lett. 2018-ban már olimpiai számban is indulhatott a világbajnokságon a négyesben Kárász Annával, Kozák Danutával és Medveczky Erikával ülhetett hajóba. Az egység óriási csatában legyőzve az új-zélandiakat aranyérmet szerzett. Ugyanezen a vébén Dóri ezer egyesben is győzött, ez volt egyébként a magyar kajak-kenu sport történetének 200. világbajnoki sikere.

A 2019-es szegedi kvalifikációs világbajnokságon ismét bekerült a négyesbe. Augusztus 25-én előbb a rajta kívül még Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara és Medveczky Erika fémjelezte hajó ünnepelhetett győzelmet, majd pár órával később Dóri ötezer méteren is elsőként ért célba. Ez utóbbi már az ötödik világbajnoki címét jelentette, amivel bekerült a sportág Örökös Bajnokai közé.

A 2021-ben a poznani Európa-bajnokságon triplázott, a négyes mellett párosban Kozák Danutával, valamint ötezer egyesben is nyerni tudott. A tokiói olimpián előbb a Danutával alkotott párosuk harmadikként ért célba, majd a négyes tolóembereként szintén Kozák Danutával, valamint Kárász Annával és Csipes Tamarával a hajóban olimpiai bajnok lett. Élete legnagyobb sikere kapcsán Dóri a Csónakházban elmondta, ez a döntő volt az egyetlen, amit utóbb visszanézett.

„Az, hogy mit éreztem közbe, az nincs meg. Azt tudom, hogy mikor elrajtoltunk, akkor így egy-egy gondolat meg van, hogy máris elrajtoltunk és hogy ezért dolgoztam, hogy most itt legyünk és ezt csináljam. Annyira más tudatállapotban voltam, hogy nekem nem tűnt fel például az, hogy szakadt az eső.”

Nem sokkal a hazatérést követően mononukleózist diagnosztizáltak nála, aminek következtében az őszi világbajnokságon nem indult. A 2022-es évet kislánya születése miatt kihagyta, 2023-ban viszont már ott volt a duisburgi világbajnokságon hetedik helyen végző, egyben olimpiai kvótaszerző négyesben, ám a következő évi válogatón már nem tudta kiharcolni helyét az olimpiai csapatban. Utolsó versenye a szolnoki magyar bajnokság volt, ahol négyesben 200, 500 és 1000 méteren is aranyérmes lett, ezer párosban pedig harmadikként zárt. Olimpiai arany- és bronzérme mellett öt világbajnoki és hat Európa-bajnoki címmel fejezte be élsportolói karrierjét.

Edzőjével, Hadvina Gergellyel 2020-ban házasodtak össze, kislányuk, Holli idén lesz hároméves. Dóri kettejük szakmai kapcsolatáról a podcastban úgy fogalmazott: „mi együtt értük el ezeket a sikereket, mással nem tudtam volna”.

Olimpiai bajnokunk az elmúlt időszakban már a civil életét is megalapozta. Elvégzett a health life coach képzést, és jelenleg is sport coach-nak tanul, emellett Szolnokon egy sportmentorprogram működtetésében vállal szerepet. A kajakozás továbbra is az élete része marad, a jó idő beköszöntével tervezi a vízre szállást. És hogy mit adott neki a sportág?

„Nagyon sokat formált a személyiségemen. A kajakozás után nyíltam úgymond ki, de a magabiztosságomhoz meg mindenhez hozzátett. Rengeteg barátom van a sporton belül, mikor hazamegyek Szentandrásra mindig lemegyek a kajakházhoz, Gergőt itt ismertem meg, és ami nagyon fontos és itt tanultam meg, hogy

ha van egy célod és teszel érte, akkor az sikerülni fog.”

Tiszta szívből gratulálunk Hadvina Dóra hosszú és eredményes pályafutásához és hasonló sikereket, valamint minden jót kívánunk neki életének új fejezetében is!

A Dórival készült egyórás beszélgetés, amelyben részleteibe belemenően nyilatkozik pályafutásáról és a közelmúlt történéseiről, teljes egészében megtekinthető YouTube csatornánkon, valamint hallgatható Spotify-on!

Kapcsolódó tartalmak

Ajánlott cikkeink

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók