A magyar kajak-kenu sport örökös bajnokai a sportág olimpiai, valamint paralimpiai aranyérmes kiválóságai lehetnek, illetve azok, akik legalább öt világbajnoki címmel rendelkeznek. Kőhalmi Emese idén augusztusig négy alkalommal bizonyult a világ legjobbjának, majd a szamarkandi nem olimpiai számos világbajnokság K-1 1000 méteres döntője után ötödik alkalommal is a nyakába került a vb-aranyérem. Ráadásul itt még nem volt vége, hiszen a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia (KKNKKA) 22 éves versenyzője ugyanitt győzött még ötezer méteren, sőt a szeptemberi maraton világbajnokságon párosban Csikós Zsókával is elsőként szelték át a célvonalat.
Pénteken a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) Dr. Baráth Etele Székházában tartott köszöntőünnepségen a fiatal versenyzőt a háromszoros olimpiai bajnok Kovács Katalin méltatta. A legendás sportoló - maga is a sportág örökös bajnoka - beszédében felidézte, hogy Kőhalmi Emesét tavaly januárban egy súlyos betegség támadta meg, hosszú időt töltött kórházban és még az is szóba került, hogy abba kell hagynia a pályafutását. A kórból aztán szerencsésen felépült, 2023 tavaszán már újrakezdte az edzéseket és "óriási, példamutató akarattal" ősszel ismét versenyzett.
"Egy olyan dolgot mutattál meg, ami nemcsak a mi kis akadémistáinknak, hanem az összes felnőtt sportoló számára példaértékű volt. Idén a nemzetközi versenyeken összesen kilenc érmet gyűjtöttél, azt hiszem, ez a szám önmagáért beszél. Ami azonban e mögött van, az rengeteg munka, fegyelem, kitartás, alázat. Ezek olyan tulajdonságok, amelyek a tehetségeket bajnokokká formálhatják. Nagyon büszke vagyok rá, hogy ismerhetlek és segíthetem a pályafutásodat. Nem szeretnék rád terhet tenni, de
hiszem azt és bízom benne, hogy hamarosan az olimpiai ötkarika is ott lesz majd a neved mellett"
- fogalmazott a versenyzőhöz intézett köszöntőjében a róla elnevezett akadémia elnöke.
Kőhalmi Emese és Kovács Katalin közösen leplezték le a Parti János Tárgyalóteremben található márványtáblát, amelyen immár 60 Örökös Bajnok neve látható.
„Végig néztem a táblán és nagyon örülök, hogy 59 másik ilyen ember lehet ott a nevem. Számomra ez hatalmas megtiszteltetés. Nagy motiváció volt ez számomra idén, boldog vagyok, három újabb világbajnoki címmel sikerült bebiztosítanom. Nagyon jól estek Kati szavai, megható volt őt hallani, hálás vagyok neki is. Mind a hét vb-cím közel áll hozzám, bár talán sokakhoz hasonlóan nekem is az első a legkülönlegesebb, de mindegyikre nagyon büszke vagyok. Jól sikerült az idei évem, remélem jövőre is valami hasonlót tudok mutatni.” – fogalmazott Kőhalmi Emese.
A Magyar Edzők Társaságának Mesteredzői Kollégiuma 2024-ben mesteredzői címet ismerte el Oláh Tamás edzői munkáját. Több mint három évtizede kezdte az edzői munkát. Az évek során olyan kiváló kenusokat készített fel a versenyekre, mint a világbajnok Iván Gábor (akinek nevelőedzője is volt), az olimpiai bronzérmes Zala György, az olimpiai negyedik, világbajnok Vasbányai Henrik, Mike Róbert páros, a Sáfrán-testvérek, Balázs Gábor, Metka Márton, Vasali László, vagy éppen Korisánszky Dávid. 2003 óta a KSI szakosztályvezetője, az egyesület ez idő alatt olyan kiválóságokat adott a magyar sportnak, mint Kozák Danuta, Gazsó Alida Dóra, vagy éppen Varga Ádám.
A sportág 54. Mesteredzőjéről Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke szólt néhány szót, aki elárulta: maga kérte, hogy méltathassa az ünnepeltet, mert annak idején szinte együtt kezdték a versenyzői és edzői karrierjüket is.
"Ő maradt a pályán, hogy sportolókat neveljen, és indítson el a versenyzői, majd edzői pályán is és kiteljesedett ebben a munkában. A KSI történetének legsikeresebb évei az ő vezetéséhez kötődnek. Rengeteg korosztályos, majd későbbi felnőtt bajnok indult innen, például Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Varga Ádám, de még hosszan sorolhatnánk.
A kollégákkal olyan szellemiséget teremtett az egyesületnél, ami példaértékű."
- mondta Schmidt Gábor, aki felidézte Oláh Tamás egy korábbi nyilatkozatát, amelyben egyfajta ars poeticaként úgy fogalmazott: gyerekeket lehet nevelni a munkára és az eredményekre, de elsősorban az életre kell.
Természetesen Oláh Tamás neve is felkerült a Mesteredzőinket felvonultató dicsőségtáblára, amelyet az ünnepelt Schmidt Gáborral leplezett le.
„Amikor elkezdtem edzősködni, akkor azon kívül, hogy a versenyzőkkel szerettem volna eredményes lenni, azt is kitűztem célul, hogy felkerüljek erre a táblára. Mivel ezt a szakma adja, a Mesteredzői Kollégium, ahol nagyon neves és eredményes edzők vannak, így azt gondolom, hogy ez egy nagy megtiszteltetés. Sokat köszönhetek Schmidt Gábornak, aki nagyon szép szavakkal illetett. Az, hogy egyáltalán én átjöttem a KSI-be neki köszönhető, amiért én elképesztően hálás vagyok neki. Mike Robi volt gyakorlatilag az utolsó versenyzőm, de a mai napig néha beülök az edzők mellé a motorcsónakba és igyekszem tanácsokkal ellátni őket. A nyugdíjazásomig - ami még több mint 10 év - mindenképpen szeretném folytatni a munkát, lehetőleg minél eredményesebben.” – mondta Oláh Tamás.