Varga Katalin:
Klubja: MVM Szegedi VSE
Edzője: Karnok Marcell
Versenyszáma Párizsban: KL2 200 méter
Kata 2007-ben egy autóbalesetben sérült meg, azóta kerekesszékes. Gyerekkorában - vesebetegsége miatt édesanyja féltette a komolyabb sportolástól. A baleset után életét újra tudatosan felépítve kezdett sportolni és találkozott a kajakozással. Egy sportágválasztón ismerkedett meg Pruzsina Istvánnal, 2014-ben kezdték meg a közös munkát. Két évvel később már a riói paralimpián bizonyított, az ötödik helyen végzett KL2 200 méteren.
Ezt követően Csamangó Attila és Győrfi Tamás vezetésével edzett tovább Szegeden. 2019-ben a poznani Európa-bajnokságon szerezte élete első nemzetközi érmét, kategóriájának bronzérmese lett. Két évvel később is éremesélyesként érkezett a tokiói paralimpiára és be is váltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen a britek mögött harmadik lett.
2022-ben már Karmok Marcell irányításával kezdte meg a felkészülést és hamarosan sikerült szintet lépnie. Bár ebben az évben még az Eb-n és a vb-n is harmadik lett, a 2023-as montemori kontinensviadalon – igaz a britek távollétében – megszerezte első Európa-bajnoki címét. A duisburgi vb-n ismét harmadik lett, ám ez paralimpiai kvótát jelentett számára.
Idén Szegeden megvédte Eb-elsőségét, sőt a világbajnokság előfutamában legyőzte az addig utolérhetetlen britek közül Emma Wiggs-et, majd a döntőben második lett.
Boldizsár Dalma:
Klubja: MVM Szegedi VSE
Edzője: Boldizsár Gáspár
Versenyszáma Párizsban: KL2 200 méter és VL2 200 méter
Dalma kajak-kenus családból származik, édesapja, egyben edzője a kétszeres világbajnok kenus, Boldizsár Gáspár. Már tizenéves korában is nagy tehetségnek számított, korosztályos bajnokságot is nyert. 2020 december 31-én került kórházba egy gerincében keletkezett haematóma miatt, aminek következtében kerekesszékbe került. A rehabilitáció után édesapja tanította meg kenuzni és a parakenu mellett a kajakozást is gyakorolják.
Munkájának gyümölcse hamar beérett, hiszen idén májusban a szegedi világbajnokságon kvótát szerzett Párizsba, ahol kajakban és kenuban is rajthoz állhat.
Molnár Nikoletta:
Klubja: Angyalföldi VSE
Edzője: Gombos Dániel
Versenyszáma Párizsban: KL3 200 méter
Niki gyerekkorában iskolai szinten atletizált, majd egy vonatbaleset során vesztette el mindkét lábát. Balesete után is aktív életet élt, hiszen évekig ülőröplabdázott, sőt a válogatottba is bekerült, azonban egyéni sportot keresett, amiben maga is bizonyíthat, így találta meg a kajakozást.
Kezdetben félelmetes élmény volt számára kajakba ülni, Gombos Dániel irányításával azonban gyorsan fejlődött. Első nagyobb eredményét a 2019-es poznani világbajnokságon érte el, KL3 200 méteren nyolcadik lett. Négy évvel később, a 2023-as duisburgi vb-n ötödik helyével szerzett kvótát Párizsba.
Suba Róbert:
Klubja: MVM Szegedi VSE
Edzője: Szabó Krisztián Hermész
Versenyszáma Párizsban: KL1 200 méter és VL2 200 méter
A 44 éves Suba Róbert középiskolás korában atletizált és kézilabdázott, azonban 19 évesen ejtőernyős balesetet szenvedett, aminek következtében deréktól lefelé lebénult. Budapesten az akadálymentesítés még gyerekcipőben járt, amikor elvégezte a főiskolát, sőt továbbra is komolyan sportolt, úszott, konditerembe járt, vívott, majd 2012-ben rátalált a kajak-kenura.
A sportág paralimpiai debütálására 2016-ig kellett várni. Rióba Robi már kétszeres Európa-bajnokként érkezett, néhány hónappal korábban Moszkvában KL1 és VL1 200 méteren is győzött. Brazíliában Robi történelmet írt: KL1 200 méteren óriási csatában második lett, amivel ő lett a magyar kajak-kenu sport első paralimpiai érmese.
A következő években is többször ünnepelhetett világ-és Európa-bajnoki dobogón, ám a 2021-es tokiói játékokra mégsem sikerült kijutnia. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy kenuban nem sokkal a játékok előtt átklasszifikálták a VL2-es kategóriába, ami nagyobb kihívások elé állította, hiszen ellenfelei többnyire a lábukat is tudják használni.
Robi azonban továbbra is elszánt és kajakban, illetve kenuban is remek eredményeket ért el az elmúlt években. Kenuban tavaly Európa-bajnok lett, majd a vb-n elért hatodik helyével kvótát szerzett Párizsba, ahol kajakban is láthatjuk majd.
Kiss Péter Pál:
Klubja: Budapesti Honvéd SE
Edzője: Pruzsina István
Versenyszáma Párizsban: KL1 200 méter
Nyolcéves korában magas és sokáig nem múló lázzal került be a pécsi kórházba, ahol Guillain–Barré-szindrómát diagnosztizáltak nála. A kezelések hatására felsőtestén visszatért mozgásképessége, de alsóteste sajnos mozgásképtelen maradt. A kezelések után Budapesten a Mozgásjavító Általános Iskolában folytatta tanulmányait. Itt a mozgássérült gyerekek sportolása kiemelt fontosságú, így több sportág kipróbálása mellett úszásban kezdett el versenyezni, majd az iskolában kipróbálta a kajakozást is, ahol nagyon hamar megmutatkozott tehetsége.
2015-ben kezdett el kajakozni, méghozzá Pruzsina István kezei alatt, akivel a következő években a csúcsot ostromolták. Petya először 2019-ben tette a névjegyét, amikor mindössze 16 évesen világbajnok lett Szegeden KL1-es sérültségi kategóriában. Ezt azóta további három elsőség követte, emellett három Európa-bajnoki aranyérem is sorakozik a vitrinjében. Az eddigi csúcs azonban 2021-hez köthető, Tokióban világcsúccsal győzött és ezzel a magyar kajak-kenu sport történetének első paralimpiai bajnoka lett. Párizsban tehát címvédőként állhat rajthoz a még mindig csak 21 éves tehetség.
Kiss Tibor:
Klubja: Merkapt-Mekler SE
Edzője: Pruzsina István
Versenyszáma Párizsban: KL2 200 méter
Kamaszkorában évekig az Építőkben kajakozott, így a sportág ismerete és a Duna szeretete már régóta élete része. 18 éves korában egy villamosbaleset következtében vesztette el mindkét lábát. Akkoriban a para kajak-kenu még nem létezett és egyéb kihívásokkal is meg kellett birkózni, de mindig aktív életet élt. Edzőterembe járt és versenyszerűen, válogatott szinten ülőröplabdázott. Két éve talált rá újra a kajakozásra, azóta folyamatosan, nagy örömmel, hatalmas szorgalommal és lelkesedéssel edz a Kis-Dunán.
KL2-es sérültségi kategóriában versenyez. Akaratát, illetve szorgalmát bizonyítja, hogy két év után, 46 évesen a júniusi szegedi világbajnokságon elért 9. helyével kvótát szerzett Párizsba.