Tovább tart sárkányhajósaink kiváló vb-sorozata

Tíz éremmel tért haza a Römi Sárkányhajó Klub a Kijevben rendezett sárkányhajó klubvilágbajnokságról.

A sportágban évente felváltva rendezik a nemzetek és a klubok közötti vébét, az idén a klubok következtek. A kijevi tornán 15 ország mintegy 1000 versenyzője vett részt, Magyarországot a Römi KKSK képviselte 38 versenyzővel. A mieink három arany-, kettő ezüst- és öt bronzéremmel tértek haza az ukrán fővárosból.

Aranyérmet nyert 2000 méteren a 20-as mix, a masters 10-es mix és a masters 10-es férfi csapat, ezüstérmes lett az 50+ masters 10-es mix 500 méteren és az 50+ masters férfi csapat 2000 méteren.

Harmadikként zárt 200 méteren a 20-as mix, az 50+ masters 10-es mix, a masters 20-as férfi együttes, valamint 500 méteren a masters 20-as férfi és a masters 20-as mix csapat.

„Abszolút aláírtam volna a világbajnokság előtt ezt az eredményt, mert

láttam, hogy milyen bivalyerős mezőny lesz

– kezdte az értékelést Reményi Péter, a klub vezetője, aki a tíz éremszerző hajóból nyolcban ott ült. – Volt négy-öt elképesztően erős ukrán klub, amely 100-150 fővel indult a mi 38 versenyzőnkhöz képest. Gyakran a célbaérés után mi máris ugrottunk be egy másik hajóba, és indultunk a következő versenyszámban, míg ők mindig friss emberekkel tudtak rajthoz állni. Ezt nem panaszkodásképp mondom, mert nagyon büszke vagyok a versenyzőimre.”

Reményi Péter hozzátette, hogy egy 50 éves átlagéletkorú csapattal vették fel a versenyt a 20-30 évesekkel szemben, összesen 24 számban indultak.

Szeretném kiemelni a sokszoros maratoni kenuvilágbajnok Györe Attilát, aki nemcsak a hajóban volt a csapat motorja, hanem azon kívül is vezető szerepet töltött be. Köszönjük a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnökének, Schmidt Gábornak, hogy annak ellenére kifizették a nevezési díjat, hogy ez csak egy klubvébé volt. Boldog vagyok, mert 2006 óta nem rendeztek olyan világbajnokságot, amelyről ne tértünk volna haza aranyéremmel” – zárta Reményi Péter.

Három magyar világbajnoki cím a nyitónapon!

Már az első nap alaposan belehúztak a magyar kajak-kenusok az éremtermelésbe a Kínában zajló korosztályos és felnőtt maraton világbajnokságon.

A nyitónap első két számában egyaránt kettős magyar siker született. Előbb Rendessy Eszter nyert Csikós Zsóka előtt az ifi kajakosoknál a lányok között. Ők ketten kiemelkedtek a mezőnyből, Rendessy 21 másodperccel előzte meg honfitársát, a harmadik spanyol Toledo azonban már több mint három percet kapott a győztestől.

Az ifi fiú kenusoknál is hasonlóan alakult a verseny, Horváth Benedek mintegy 40 másodperc előnnyel végzett az élen Kollár Kristóf előtt. A két magyar kenus itt is teljesen más dimenziót képviselt, a harmadik helyezett kínai Ji 3 perc 14 másodperces hátránnyal ért célba Horváth mögött.

Az ifi fiú kajakosoknál Petró Vince harmadikként, Vékássy Bendegúz tizenkettedikként zárt.

A felnőttek rövidkörös versenyeivel folytatódott a világbajnokság, ezeket a számokat először rendezték meg a vébén. A női kajakosoknál történelmet írt Kiszli Vanda, aki aranyérmet nyert, így ő lett a rövidkörös verseny történetének első világbajnoka. Kiszli nagy versenyben, csupán egy másodperc előnnyel győzött a szerb színekben induló Bedőcs Krisztina előtt. Ugyanitt Czéllai-Vörös Zsófia nem sokkal, de lecsúszott a dobogóról, negyedikként zárt.

A női kenusoknál a rövidebb távon Kisbán Zsófia kiváló versenyzéssel másodikként ért célba, ugyanebben a számban Bragato Giada nyolcadik lett. A férfi kenusok rövidkörös versenyében Dóczé Ádám a hetedik, Laczó Dániel a 12., a férfi kajakosoknál pedig Máthé Krisztián a negyedik, míg Mészáros Sándor Márton a 17. helyen végzett a döntőben.

„Az eredmények magukért beszélnek

– kezdte Weisz Róbert szövetségi kapitány a felnőtt versenyzők értékelését. – A nőknél Vanda nagyszerűen ment, akárcsak Zsófi, de ő elrontotta az egyik futást, és szerencséje sem volt. A férfi kenusoknál komoly kavalkád alakult a rajtnál, ketten beborultak, itt mindkét magyar versenyző a tömegben rekedt, de Dóczé Ádám szinte az utolsó helyről nagyon nagyot ment. Egyébként a körülmények kiválóak itt, Kínában, egy rossz szavunk sem lehet a szállásra, az étkezésre és a pályára sem. Remekül kiépített a versenyhelyszín, bár a pálya egy kicsit nehéz, mert háromféle kör van egy számban, ezt nem egyszerű betanulni, de szerencsére eddig egyetlen magyar sem hibázott. Reméljük, hasonlóan eredményes lesz a folytatás is!”

Pénteken, magyaridő szerint hajnalban és délelőtt folytatódik a világbajnokság. A programot itt lehet megtekinteni (a kínai Shaoxingban hat órával előrébb járnak).

Sejteni lehetett, hogy ilyen szenzációs vébét futunk

Weisz Róbert szövetségi kapitány szerint várható volt, hogy a magyar válogatott ilyen kiváló eredményeket ér majd el a Kínában rendezett ifjúsági, U23-as és felnőtt maraton kajak-kenu-világbajnokságon.

A magyar válogatott egészen elképesztő teljesítményt nyújtva, 21 érmet (kilenc arany-, hét ezüst- és öt bronz) nyert Kínában, ezzel toronymagasan az éremtábla élén végzett, a második legeredményesebb nemzet, Spanyolország “csupán” tíz érmet zsebelt be. Ami a felnőtteket illeti: három arany-, három ezüst- és két bronzérem a mérleg, amely szintén egyedülálló teljesítmény.

A vb éremtáblázata:

„Hazudnék azt mondanám, hogy nem számítottam ilyen kiváló eredményekre, hiszen

a szezon során már sejteni lehetett, hogy jól fogunk menni a vébén is

– kezdte az értékelést Weisz Róbert. – Szerencsére az időeltolódás miatti akklimatizálódás nem volt negatív hatással a versenyzőkre. Egyedül Boros Adrián küzdött vele, de mivel ő szombaton és vasárnap versenyzett, így volt ideje kipihennie magát. Szerencsére éjszaka utaztunk, reggel érkeztünk, így könnyű volt egyből átvenni a ritmust.”

A szövetségi kapitány szerint minden dicséretet megérdemel az utánpótlás, hiszen az érmek nagy részét ők szerezték, mivel ott több korosztályban rendeztek versenyeket, de a felnőttek is hozták azt a színvonalat, amit megszoktunk tőlük.

„Főleg a női kajakosokra lehetünk büszkék, de a többi szakágban is nagyon értékes érmek születtek. Kiemelném például Boros Adrián és Máthé Krisztián kajak párosban szerzett ezüstjét, amely

egy nagyon nagy teljesítmény,

akárcsak Kisbán Zsófi kenus érme. Egyedül férfi kenuban hiányzik nagyon Kövér Marci, és az általa szerzett számos érem. Az viszont nagy dolog, hogy Nagy Gergely és Laczó Dani párosa fel tudott állni a dobogóra. Ők nagyon fiatalok, és ha tovább fejlődnek, akkor komoly eredményeket érhetnek el.”

Weisz Róbert fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a kenusoknál Dóczé Ádám betegséggel küzdött, antibiotikumot szedett, le volt gyengülve, de 70 százalékos állapotban is maximálisan odatette magát.

A szövetségi kapitány csak szuperlatívuszokban tudott beszélni a rövidkörös és a normál egyest is megnyerő Kiszli Vandáról, valamint külön kiemelte a huszadik vb-aranyát megnyerő Csay Renátát.

„Jó volt látni, hogy a nemzetközi maratonélet is mennyire elismeri és tiszteli őt, a díjkiosztón is levetítették a róla szóló kisfilmet, ami nem csoda, hiszen a maraton kajak-kenu talán legnagyobb ikonja ő” – mondta Weisz Róbert.