Történelmi lehetőség előtt

63 ország 450 versenyzője áll rajthoz a hétvégén a spanyolországi La Seu d'Urgell városában, az olimpiai kvalifikációs szlalom kajak-kenu és vadvízi világbajnokságon. Az eseményen összesen 36 szlalom kajakos-, és 22 kenus kvótát lehet szerezni. A versenyen a magyar válogatottnak is esélye van arra, hogy története során először ötkarikás indulást érő helyezést érjen el.

szlalom vb 2019

Négy fős magyar kerettel vág neki az olimpiai kvalifikációs viadalnak Storcz Botond vezetőedző csapata. A válogatott tagjai már két hete a verseny helyszínén készülnek.

“A Pireneusok lábánál fekvő pálya egy

jó hírű létesítmény,

az 1992-es barcelonai olimpia szlalomversenyeit rendezték rajta. A magyar keret tagjai szeptember 10-én utaztak ki a helyszínre, hogy szokják a körülményeket. A kapuk kitűzésén természetesen a versenyre majd változtatnak a szervezők, de a kanyarok adottak, így jobb eséllyekkel szállhatnak vízre a mieink” – mesélte Storcz Botond, a szlalom szakág vezetőedzője.

Férfi kajakban és kenuban Potocny Marcel, csak kajakban Rácz Koppány, női K-1-ben Seprenyi Sára, női kenuban pedig Schmid Julia képviseli a magyar színeket. Emlékezetes, hogy Potocny Marcel már négy évvel ezelőtt is majdnem kvótát szerzett Magyarországnak K-1-ben (9 századmásodpercen múlt akkor!), erre a történelmi tettre a vezetőedző szerint akár ezen a hétvégén is lehet esélye.

“Marcelnak azért ezúttal is nehéz dolga van, de ha minden összejön, akár esélye is lehet kajakban a kvótaszerzésre. Koppány még ifikorú versenyző, ő a szlovén válogatottal edzett együtt a felkészülés alatt. Azt kértem tőle használja ki azt, hogy mindenféle teher nélkül versenyezhet. Seprenyi Sárának is rendkívül nehéz dolga lesz a női kajakos mezőnyben. A mieink közül

a legtöbb esélye Schmid Juliának van

arra, hogy olimpiai kvalifikációt érő helyen végezzen” – tette hozzá Storcz Botond.

Schmid Julia 31 éves, korábban több világbajnoki érmet szerzett az osztrák szlalomcsapat tagjaként. A kajakos versenyszámokban 18-18, kenuban 11-11 kvótát osztanak La Seuban. A legkomolyabb szlalom hagyományokkal rendelkező csapatok számonként sokszor három bombaerős versenyzőt is elindítanak, de miután országonként csak egy szerezhet kvótát, így Schmid Julia már akkor is történelmet írhat, ha csak a legjobb 20 közé kerül be.

A férfi kenu, és a női kajak előfutamokat csütörtökön, a női kenu és a férfi kajak előfutamokat pénteken rendezik meg. Az elődöntőket és döntőket szombaton és vasárnap bonyolítják.

Mind a négy versenyszámban rajthoz áll majd a tavalyi világbajnok. Férfi kajakban a német Hannes Aigner a címvédő, az uraknál C-1-ben a szintén német Franz Anton. A hölgyeknél tavaly mindkét szakágban az ausztrál Jessica Fox nyert, ő idén a rekordot jelentő harmadik alkalommal lehet bajnok kajakban és kenuban egyszerre.

Helycserék után is papírforma

Csak egy embert cserélt le a négyesben Hüvös Viktor edző, ennek ellenére a hajóban senki nem ott ül, ahol tavaly. A Kuli István, Nádas Bence, Molnár Péter, Tótka Sándor összeállítású egység az új felállásban is gyors volt, és mindkét futamot megnyerte a szolnoki edzésversenyen, K-4 500 méteren. Balla Virág, és Devecseriné Takács Kincső pedig simán győzött NC-2 500 méteren, kétszer is.

Férfi kajak négyesben tavaly kvótát szerzett Magyarország, miután a Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs, Kuli István-egység ötödik lett a szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Hüvös Viktor csapatához azóta visszatért Molnár Péter, aki idén tavasszal Birkás Balázst váltotta, de a hajóban nem ez volt az egyetlen változás.

Kuli István leghátulról legelőre ült, Nádas Bence került a második lyukba, Molnár Péter evez harmadiknak, Tótka Sándor pedig a második helyről az utolsóba ült át. A húzás bejött, az egység ma mindkét futamot megnyerte 500 méteren.

“Kívülről úgy tűnhet, hogy össze-vissza variáljuk a beülési sorrendet, de ez nem így van, a változtatásokat biomecianikai mérések, és más fontos szakmai szempontok befolyásolják” – mondta a hajó legrutinosabb tagja, Molnár Péter, aki tavalyi műtétje után tért vissza a négyesbe.

“Jó érzés, hogy hosszú kihagyás után újra versenyszituációba kerülhettem, sok energiámat elvitte, hogy mentálisan összerakjam magam, amiben rengeteget segítettek a társaim is. Két győzelemmel térhettem vissza, ami fantasztikus érzés, annak ellenére, hogy

az első pályánk végére én kiszálltam a buliból,

mert az utolsó 100-150 méter érzése egy év szünet után még idegen volt nekem. A második futamban már tudtam, hogy mire számíthatok” – tette hozzá Molnár Péter.

Az első 500 méteren kiválóan rajtolt a főleg sprinterekből álló Birkás Balázs, Balaska Márk, Dombvári Bence, Csizmadia Kolos összeállítású négyes, Kuliék csak 100 méter után érték őket utol, a táv második felében viszont alaposan elhúztak a kihívóktól, és simán nyertek 1,21.73-as idővel. Az U23-as világbajnokságon tavaly bronzérmet szerző Béke Kornél, Németh Viktor, Varga Ádám, Koleszár Mátyás összeállítású négyes harmadik lett.

A második futamban egy ideig úgy nézett ki, hogy meglepetés születhet, vezettek Balaskáék (Márk egyébként helyet is cserélt Birkás Balázzsal), a rutinosabb négyes csak az utolsó 100 méteren került az élre, és győzött 1,25.16-os idővel.

Női kenu párosban 500 méteren Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső a várakozásoknak megfelelően simán nyert (1,58.97 és 2,05.61-os idővel). A tavalyi vb-n ezüstérmes egység mindkét futamban több hajóval verte a Bragato Giada, Kisbán Zsófia-duót.

“Idén még nem láttam komplett bójasort,

izgalmas volt újra versenyezni, de az izmaim kicsit elfáradtak a negyedik pálya végére – mondta Balla Virág, aki kedden C-1 200 méteren is rajthoz állt. – Párosban próbáltunk megszökni minél hamarabb a másik egységtől, és a végén indítani még egyet, sikerült jó időket eveznünk.”

Délelőtt a komplett magyar felnőtt női kenus mezőny is versenyzett C-1 200 méteren. Az első futamban Balla Virág nyert saját párja, Devecseriné Takács Kincső előtt, a második futamban pedig helyet cseréltek a győri kenusok.

A felnőtt válogatott edzésverseny-sorozata jövő héten a férfi kenusok számaival folytatódik C-1 1000 méteren, Szolnokon.

A kedd megint mozgalmas lesz

Június 2-án, délelőtt női C-1 200 méteren, délután pedig női C-2 500, valamint férfi K-4 500 méteren rendeznek tesztversenyt Szolnokon. A cél továbbra is az, hogy a magyar élmezőny tagjai versenyzési lehetőséghez jussanak, közben Hüttner Csaba szövetségi kapitány a csapathajók lehetséges összeállításait teszteli.

TESZTVERSENY 2.

Ezen a héten a férfi párosok szálltak vízre 1000 méteren, június 2-án (kedden) a edzésverseny-sorozat újabb olimpiai számokkal folytatódik.

“Női kenuban van egy rendkívül ütőképes párosunk – mondta Hüttner Csaba szövetségi kapitány. – Balla Virág, és Devecseriné Takács Kincső évek óta professzionálisan készül a C-2 500 méterre, ők 2019-ben ebben a számban világbajnoki ezüstérmet szereztek, szeretném látni, hogy most hol tartanak a felkészülésben. NC-1 200 méteren viszont tavaly nem jött össze a kvótaszerzés, így a mostani tesztversenyen

azt a kenust keressünk,

aki jövőre sikeres lehet a szegedi pótkvalifikációs viadalon. A férfi K-4-ben pedig a csapathajók lehetséges összeállításait teszteljük, a számban tavaly kvótát szerző versenyzők mellett vízre szállnak majd más izgalmas egységek is.”

A tavalyi szegedi kvalifikációs világbajnokságon ötödik helyezést-, és négy olimpiai kvótát szerzett a magyar válogatottnak a Tótka Sándor, Nádas Bence, Birkás Balázs, Kuli István összeállítású négyes. Ebből az egységből most kimarad a szegediek többszörös világbajnoka, Birkás Balázs, helyette a betegség után visszatérő Molnár Péter ült vissza a hajóba.

“Idén tavasszal is többféle összeállításban teszteltük a négyest, az edzőnk, Hüvös Viktor úgy döntött, hogy

most nélkülem próbálja ki

az egységet az edzésversenyen – mondta Birkás Balázs. –   Nem izgatom magam ezen, hiszen a jövő évi válogatók még messze vannak, addig bármi történhet. – A kapitány kérésének megfelelően beültem egy másik négyesbe, Balaska Márkkal, Dombvári Bencével, és Csizmadia Kolossal indulok majd kedden. Ellenfeleink évek óta K-4-ben versenyeznek, a mi hajónkban pedig Balaska Márk és Csizmadia Kolos elsősorban a 200 egyesre készül, Bence pedig az 1000 párosra, ennek ellenére megpróbálunk mindent kihozni ebből a lehetőségből” – mondta a kétszeres világbajnok, aki jelenleg Szegeden készül, és egyesben kifejezetten jó formában érzi magát.

A versenyen egy harmadik négyes, a tavalyi U23-as világbajnokságon bronzérmet szerző Béke Kornél, Németh Viktor, Koleszár Mátyás, Varga Ádám összeállítású hajó is vízre száll majd.

Az eseményen minden egység két óra különbséggel, kétszer teljesíti a távot. A női C-1-es futamok délelőtt 10-kor, és délben, a női kenu párosok versenyei 15.10, és 17.10-kor kezdődnek, a férfi 500 négyesek pedig 15.00-kor és 17.00-kor csapnak össze. A futamokat a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) Facebook-oldalán élőben közvetítjük!