Teljes az EYOF-csapat

Újabb három versenyzővel bővült a júliusi győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztálra készülő kajak-kenusok névsora. Férfi kajakban a szarvasi Opavszky Márk és a szegediek kenusa, Molnár Csenge már tavaly is korosztálya legjobbjának számított, a serdülő női kajakosok között azonban egy olyan versenyző tudott nyerni Szellák Szabina személyében, aki ezzel a sikerrel robbant be a legjobbak közé. A csütörtöki versenynapon a kenus Horváth Benedek, pénteken pedig a kajakos Rendessy Eszter és Keresztes Kristóf jutott ki az EYOF kajak-kenu regattájára, amelyen hat magyar versenyző állhat majd rajthoz.

Korosztályos válogató - Szeged

Óriási csatát hozott a férfi kajak U15-U16-os korosztály 500 méteres döntője. Opavszky Márk csak célfotóval, mindössze 53 ezreddel utasította maga mögé a Váci SE színeiben versenyző Kiss Ádámot, így nem csoda, hogy az ifjú kajakos a partra érve örömkönnyeket hullatott edzője, Nyerges Attila nyakában.

„Nagyon megérdemelte az edzőm, hogy újra sikeres versenyzője legyen, mert ő egy kiváló szakember, aki már sok jó kajakos felnevelt – mondta Opavszky Márk, aki tavaly a szegedi ORV-n is nyerni tudott. A 16 éves fiatalember ezzel bebiztosította helyét a győri „mini-olimpiára”, amelyet július közepén rendeznek. – Azért jó, hogy részt vehetek az EYOF-on, mert így lesz alkalmam megismerni a korosztályom legjobbjait a nemzetközi mezőnyben” – tette hozzá az ifjú versenyző.

A női kenusok között Molnár Csenge esélyeshez méltóan, óriási fölénnyel, több mint 12 másodperccel győzött 500 méteren. A szegediek 16 éves kenusa 2016-ban 1000 méteren nyert ORV-t, ezúttal a rövidebb távon állhat rajthoz az EYOF-on.

„Arra számítok, hogy körülbelül ugyanaz a mezőny jön össze Győrben is, mint a tavalyi ORV-n, remélem, hogy nekem is hasonló eredményt sikerül majd elérnem. Egy év alatt közel 2 másodpercet javultam 500-on, így lehet esélyem, a pályafutásom szempontjából pedig hatalmas lökést adhat, hogy hazai közönség előtt, egy olimpiai fesztiválon szerepelhetek.”

Meglepetés egyedül serdülő női kajakban született a szombati EYOF-válogatón, ahol K-1 500 méteren Kőbán Rita tanítványa, Szellák Szabina győzött az KSI versenyzője, Kőhalmi Emese Boglárka és az esztergomi Csikós Zsóka előtt.

„Engem is meglep, hogy nyerni tudtam, mert én vagyok a korosztály egyik legkisebbje, ráadásul még sosem tudtam győzni ebben a mezőnyben – mondta az MTK-s Szellák Szabina. – Brutálisan boldog vagyok, nagyon sokat köszönhetek Rita néninek, aki nemcsak az edzőm, hanem egyben a példaképem is. Mindent tud, amit erről a sportról tudni kell, ennek megfelelően mindent meg is lehet tőle tanulni.”

Míg a serdülő korosztály az EYOF-on való indulásért küzdött, addig az ifik és az U23-as versenyzők szombaton is a belgrádi korosztályos Európa-bajnokságon való indulásért szálltak vízre.

Az ifjúsági férfi kenusoknál a szegedi Zombori Kristóf közel 2 másodperccel nyert az MTK-s Kállai Róbert Gida előtt C-1 500 méteren, az U23-as korosztályban az UTE-s Fekete Ádám gyűjtött be egy nagy skalpot és másfél másodpercet vert egy riói olimpikonra, Hajdu Jonatánra, szintén C-1 500 méteren. Az U21-es hölgyeknél Racskó Fruzsina győzött K-1 200 méteren, ő az újpesti Kiss Blankát és az ASE színeiben versenyző Pupp Noémit múlta felül, így várhatóan rajthoz állhat a korosztályos Európa-bajnokságon. Ugyanebben a versenyszámban, az ifik között pedig Orosz Adrienn nyert a legfiatalabb Lucz-lány, Anna előtt.

Az U23-as férfi kajak párosok 200 méteres távján simán nyert a tavalyi korosztályos világbajnokságon ezüstéremig jutó Balaska Márk, Birkás Balázs páros. A rutinos egység 1,2 másodperccel nyert Csizmadia Kolos és Varga Márk előtt. Az ifi férfi kajakpárosok 200 méteres versenyét pedig a győri Lazúr Barnabás és KSI-s párja, Nikodém Patrik nyerte meg 33.82 másodperces idővel, amivel az U23-as korosztályban is dobogóra állhattak volna.

K-2 férfi U23-ban, 1000 méteren ezúttal Koleszár Mátyás és Németh Viktor Máté volt a leggyorsabb, Gacsal Ákos és Doba Richárd Alfréd előtt. Utóbbi párost az elmúlt hetekben hátráltatta, hogy Doba vírusfertőzéssel küzdött, ezért sok edzést ki kellett hagynia.

Az ifjúsági női kajakosok K-2 500 méteres versenyszáma a KSI SE háziversenyét hozta. Bakó Olga és Biben Karina Klaudia meglepő fölénnyel győzött a Gazsó Alida Dorka, Kőhalmi Emese Boglárka duó előtt. Az ifjúsági férfi kenusok között 500 párosban győzni tudott a tavalyi szegedi ORV két legeredményesebb versenyzője, Szőke Attila és Slihoczki Ádám, ők utolsó éves ifiként nagy reményekkel vághatnak neki az idei nemzetközi szezonnak. U23-ban, ugyanebben a versenyszámban az UTE párosa, vagyis a Dóri Bence, Lelovics Dávid duó győzött, a Khaut Kristóf, Hajdu Jonatán és a Dóczé Patrik, Balla Levente Gellért egység előtt. A sprinterként még mindig kiváló Hajdu Jonatánnak tehát egyelőre az utánpótlás korosztályban sem sikerült a legjobbak közé kerülnie 500 méteren.

A női U21-es korosztályban két U20-as versenyző, Sólyom Dóra és Racskó Fruzsina lett a legjobb női egység K-2 500 méteren a Malcsiner Eszter, Kiss Blanka páros előtt, férfi ifiben K-4 500 méteren pedig az Erős Patrik Dániel, Csokor Erik Ferenc, Gergő Bálint, Obert Ákos összeállítású csapathajó tudott nyerni.

Az utánpótlás Európa-bajnokságot két hét múlva rendezik Belgrádban.

Európa élmezőnyében a második vonalunk is

A zárónapon egy arany-, három ezüst- és egy bronzérmet szerzett a magyar válogatott az ifjúsági és U23-as kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Vasárnap délelőtt az 500-as döntőket rendezték meg a csehországi Racicében. A két női kajak négyesünk, ahogy az várható volt, kiválóan szerepelt, az ifiknél a Potoniec Zsófia, Rugási Csilla, Kulcsár Csenge, Csikós Zsóka kvartett győzni tudott, megszerezve ezzel a magyar küldöttség második aranyérmét.

Az U23-as korosztályban a Biben Karina, Sólyom Dóra, Malcsiner Eszter, Katrinecz Rita egység nagy csatában másodikként zárt.

Biben Karina a négyes után párosban is szerzett egy ezüstérmet, miután Bakó Olgával egy hajóban a második helyen ért célba.

A harmadik vasárnapi magyar ezüstérem Máró Anna nevéhez fűződik, aki serdülő létére az ifik között remek versenyzéssel végzett a második helyen.

Ugyanezen a távon negyedik lett Molnár Csenge (ifi C1), a Molnár Csenge, Csorba Zsófia (ifi C2) páros és a Kőszegi Milán, Békési Boldizsár, Nagy Olivér, Pálla Balázs (ifi C4) négyes. A Mányi Zsófia, Boldis Csenge (ifi K2) egység az ötödik, a Majoros Mátyás (ifi K1), Katrinecz Rita (U23 K1) és a Slihoczki Ádám, Kocsis Ádám (U23 C2) duó a hatodik, Molnár Rebeka (U23 C1), valamint a Bónyai Regina, Kulcsár Dorina (U23 C2) kettős pedig a hetedik helyen zárt.

A két férfi K4-es egyaránt a B döntőbe jutott, ahol a Kiss, Balogh, Takács, Nyerges ifi négyes a második, a Szendy, Radics, Erős, Törköly U23-as kvartett pedig a negyedik helyen végzett.

A délutáni 200-as versenyeken is jutott egy érem a magyaroknak, a szegedi felnőtt világbajnokságra az olimpiai számban, C1 200-on készülő Nagy Bianka az U23-asoknál harmadikként ért célba.

A sprinttávon hetedik lett Máró Anna (ifi K1) és a Molnár Rebeka, Sáling Laura (U23 C2) egység, míg Orosz Adrienn (U23 K1) és a Horányi Dóra, Mile Sára (ifi C2) páros kilencedikként zárt.

A B döntőben Kőszegi Milán ifi C1) az ötödik, Vigassy Barnabás (ifi K1) pedig a hatodik helyen végzett.

A magyar válogatott úgy szerzett két arany-, négy ezüst- és két bronzérmet az Európa-bajnokságon, hogy nagyrészt B csapattal vett részt, sok számban nem a válogatók győztesei indultak, hogy minél több fiatal versenyzőnk szerezzen nemzetközi rutint.

„Ez sokkal jobb szereplés volt, mint a tavalyi – kezdte az értékelést Makrai Csaba utánpótlás szövetségi kapitány. – És itt nem csak az eredményességre gondolok, egyszerűen sokkal jobban odatették magukat a gyerekek. Csak a németek és mi voltunk azok, akik nem a legjobb csapatukkal jöttek, de ez

a közvetlen második vonalunk is első vonalbeli ambícióval és akarással versenyzett.

Persze voltak néhányan, akik a vb-csapatban is szerepelnek, de sokaknak, akik csak az Eb-n bizonyíthattak, helyük lenne a világbajnoki keretben is, mert biztos vagyok benne, hogy a vébén is megállnák a helyüket. Nagyon büszke vagyok a versenyzőkre!”

Az idei korosztályos világbajnokságnak augusztus 1. és 4. között a romániai Pitesti ad otthont.

Kiváló magyar kezdés az utánpótlás Eb-n

Különösebb meglepetés nélkül, a magyar versenyzők remek teljesítményével elkezdődött az ifjúsági és U23-as Európa-bajnokság a csehországi Racicében.

Az 1000 méteres versenyekkel rajtolt a program csütörtökön délelőtt. A magyarok közül egyből a döntőbe jutott az ifiknél Csikós Zsóka (K1), a Majoros Mátyás, Nyerges Áron (K2) és a Kollár Kristóf, Hodován Dávid (C2) páros, valamint az U23-as korosztályban Béke Kornél (K1), a Koleszár Mátyás, Németh Viktor (K2) és a Lelovics Dávid, Bakó Tamás (C2) duó.

Ezen a távon a középdöntőben folytatja Szegvári Benedek (ifi K1), Békési Boldizsár (ifi C1), Fejes Dániel (U23 C1) és Posta Réka (U23 K1).

Az 500 méteres előfutamokat is megrendezték csütörtökön. Az ifiknél egyből döntős Máró Anna (K1), Majoros Mátyás (K1), a Mányi Zsófia, Boldis Csenge (K2), a Molnár Csenge, Csorba Zsófia (C2) és a Potoniec, Rugasi, Kulcsár, Csikós (NK4) egység.

Az U23-asoknál ugyancsak azonnal a fináléba jutott az előfutamból a Bíben Karina, Bakó Olga (K2) és a Bíben, Sólyom, Malcsiner, Katrinecz (NK4) hajó.

A középdöntőben bizonyíthat az ifiknél Molnár Csenge (C1), a Kiss, Balogh, Takács, Nyerges (K4) és a Kőszegi, Nagy, Békési, Palla (C4) négyes, az U23-asoknál pedig Katrinecz Rita (K1), Molnár Rebeka (C1), a Slihoczki Ádám, Kosics Ádám (C2), a Bónyai Regina, Kulcsár Dorina (C2) és a Szendy, Radics, Erős, Törköly (K4) egység.