Különleges idénynyitó Győrben

A hagyományoknak megfelelően Győrben kezdődött el az idei sárkányhajó Roadshow, amelyen 18 egység vette birtokba a Mosoni-Dunát. Közel százan indultak el azon a 4000 méteres hendikepes versenyen is, amelyet belga minta alapján bonyolítottak le a szervezők.

Roadshow

Sem az időjárásra, sem a szervezésre nem lehetett panasz Győrben, csodálatos napsütésben profi körülmények között tudtak rajthoz állni az idei első Roadshow-n a sárkányhajósok. Tizennyolc egység versengett a vízen, ahol egy gyorsasági idénynyitót is megrendeztek a szervezők: az utánpótláskorúak 2000 méteren mérték össze tudásukat, és most először egy hendikepes rendszerű 4000 méteres versenyen is vízre szállhattak kicsik és nagyok egyaránt.

A belgiumi példa alapján megrendezett 4 kilométeren többek között ott volt minden idők legjobb maratoni versenyzője, Csay Renáta, aki a győriek utánpótlásedzőjével, Németh Balázzsal vegyes párosban teljesítette a távot.

„Nagyon fontos számunkra a Roadshow, hiszen a versenysport mellett kiemelt hangsúlyt fektetünk a szabadidős sportolóinkra is. A sárkányhajónak összetartó, csapatépítő ereje van, ez az a szakág, amelynek köszönhetően szép környezetben meg tudjuk mozgatni azokat is, akik nem akarnak versenyszerűen sportolni” – mondta Kadler Gusztáv, a győriek vezetője, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség regionális működésért felelős alelnöke.

És ha már szabadidő… Az egyesület bőkezű támogatást is kapott ezen a napon, az Audi Hungária Zrt. két sárkányhajót adott a győrieknek, a csónakház mellett pedig úgynevezett workout street pályát létesítettek, kültéri fitneszeszközökön is lehetőség nyílik a kiegészítő edzések elvégzésére.

„Nagy segítség ez számunkra, mert a sárkányhajóknak köszönhetően tovább tudjuk bővíteni utánpótlás bázisunkat. Többek között a győri iskolák tanulóit el tudjuk hozni a telepre, hogy testnevelési óra keretén belül sárkányhajózzanak” – folytatta Kadler Gusztáv.

És hogy kik lettek a főszereplői a mai Roadshow-nak?

A „Friss sárkányok” versenyében az Audi szerezte meg az első helyet, az általános iskolák versenyében az abdai Zrínyi Ilona Általános Iskola nyert, míg a középiskolás versengésében a Móra Ferenc Gimnázium volt a legjobb.

„A jó hangulathoz, a zökkenőmentes lebonyolításhoz az is hozzájárult, hogy profi háttérmunka zajlott a versenyt megelőző napokban. Szeretnék köszönetet mondani ezért fiatal edzőinknek, Ladányi Szabolcsnak és Mócsy Péternek, akik részt vettek a pálya építésében, a helyszín kialakításában” – tette hozzá az alelnök.

Újabb rekord 500 méteren

A tegnapi 1000 méteren mutatott teljesítményét is túlszárnyalta a magyar csapat a Csehországban zajló Olimpia Reménységek Versenyén. Ma 11 arany-, 8 ezüst- és 5 bronzéremmel zártunk és továbbra is megközelíthetetlenek vagyunk a nemzetek közötti pontverseny élén.

A legidősebb férfi kajakosok egyéni 500 méteres számában Kós Benedek Tibor az 1000 méteren szerzett ezüstérem után ma harmadik lett, a 2001-es kategóriában az EYOF kiválósága, Opavszky Márk ezúttal negyedik helyet szerzett, viszont a férfi K-1 500 méteren, a legfiatalabbak között Kiss Ádám az 1000 után ötszáz méteren is aranyérmes lett.

A hölgyek között papírforma eredmény született, a szám világbajnoka, Gazsó Alida Dorka simán nyert a tizenhét évesek között, mögötte második lett Bakó Olga. Az egyel fiatalabb kategóriában Csikós Zsóka lett a második, Fekete Dorina pedig a harmadik K-1 500 méteren, a 15 évesek között pedig a kiváló szezont futó Szellák Szabina nyert, mögötte Kőhalmi Emese Boglárka nyerte az ezüstöt.

A férfi kenusok között C-1 500 méteren a hosszabbik távhoz hasonlóan ezúttal is Zombori Dominik volt a leggyorsabb a a legidősebbek között, ugyanebben a korosztályban Kállai Róbert Gida bronzérmes lett. A tizenhat évesek között Horváth Benedek Tamás sem hibázott és aranyérmet szerzett.

Női kenuban, a legidősebb kategóriát simán nyerte Nagy Bianka, ezzel már ő is két egyéni aranynál jár, az eggyel fiatalabbak között Molnár Csenge ezúttal második lett.

A férfi 2000-es korosztályban K-2 500 méteren Csokor Erik és Gergő Bálint duója egy német párostól kikapva lett ezüstérmes, a hölgyeknél, ugyanebben a kategóriában viszont két magyar egység is dobogóra léphetett. A Biben Karina Klaudia, Nyúli Dóra páros lett az első, a Lődi Adrienn, Zupkó Vanda egység pedig nyerte meg. A fiatalabb női párosok között jól szerepelt Pazár Anna Luca és Kovács Mirtill is, ők szintén bronzérmesek lettek K-2 500 méteren.

Férfi kenu párosban, C-2 500 méteren második lett a 2000-es születésűek között Zupkó Balázs Péter és Mitró Márton, a fiatalabb kenu párosok szombati mezőnyében pedig a Hodován Dávid, Kollár Kristóf duó nyert fél másodperccel egy szlovák egység előtt.

Újabb magyar érem született női C-2 500 méteren, ebben a számban Molnár Csenge és Szamosi Blanka nyert ezüstérmet, míg a fiatalabb női kenusok között Gönczöl Laura és Opavszky Réka lett az ORV legjobbja.

Kettős magyar siker született a női kajakosok 500 méteres számában. Nyert a Szellák Szabina, Kőhalmi Emese Boglárka, Rugási Csilla, Rendessy Eszter összeállítású egység, mögöttük a Biben Karina Klaudia, Bakó Olga, Gazsó Alida Dorka, Csikós Zsóka felállású rutinosabb négyes lett a második.

A nap utolsó döntője is magyar sikerrel zárult. Férfi C-4 500 méteren ugyanis a Zombori Dominik, Mitró Márton, Kocsis Ádám, Zupkó Balázs Péter összetételű négyes volt a leggyorsabb.

A magyar válogatott két nap alatt, az 1000 és az 500 méteres döntők során eddig 20 arany-, 14 ezüst- és 14 bronzérmet szerzett.

„Nagyon jó volt látni, hogy most már minden szakágban nyertünk egyes- és páros aranyérmet. A férfi kenusok, a női kajakosok és kenusok szerepeltek eddig igazán jól, férfi kajakban  pedig egy domináns német társaság bontogatja szárnyait. Érdekesség, hogy ami ma női kajakban történt, olyan eddig még nem volt, a „kis” négyes megverte a „nagy” négyest, ez azt jelenti, hogy a teljes serdülő és ifi női korosztályunk rendkívül erős. Öröm látni azt is, hogy minden korcsoportban vannak kimagasló egyéni versenyzőink. Név szerint ki kell emelni Zombori Dominikot, a két távon egyest nyerő Kiss Ádámot és Nagy Biankát, valamint Szellák Szabinát, aki nyert egyest és a négyes vezérevezőseként is kimagasló teljesítmény nyújtott” – mondta a versenyt a helyszínen megtekintő felnőtt szövetségi kapitány, Hüttner Csaba.

30 aranyéremig jutottak a magyarok

Szokás szerint letarolta a világot az Olimpiai Reménységek Versenyén a 15-17 éves versenyzőkből álló magyar válogatott. A mieink vasárnap a 200 méteres döntők során 10 arany-, 1 ezüst és 7 bronzérmet szereztek, a három nap alatt pedig összesen 30 aranyéremig jutottak és 66 érmet gyűjtöttek. A szegediek kenusa, Zombori Dominik egymaga öt aranyérmet nyert a racice-i hétvégén.

A legfiatalabb fiúk versenyét K-1 200 méteren Keresztes Kristóf Domonkos nyerte, az 1000 és 500 méteren győztes Kiss Ádámnak a legrövidebb távon is összejött egy bronzérem. A 17 éves női kajakosok között Biben Karina Klaudia lett a győztes, a legfiatalabb lányoknál pedig Rendessy Eszter nyert K-1-ben. Érdekesség, hogy az UTE 15 éves versenyzője idejével a két évvel idősebb korosztály döntőjét is megnyerte volna. Férfi C-1 200 méteren a 2001-es születésűek mezőnyében Hodován Dávid harmadik lett.

Női kenuban Nagy Bianka triplázott, hiszen mind a három távon győzni tudott C-1-ben, mögötte a lengyel Szulecka lett a második, Szamosi Blanka pedig bronzérmet vehetett át.

Győzni az idősebb női kajakosok között Nyuli Dóra és Gábor Netta a sprinttávon, ahogy Kocsis Ádám és Zombori Dominik is nyert, szintén a 2000-es születésűek fiúk C-2 200 méteres számában. Érdekesség, hogy ez a duó 1000 méteren is nyert pénteken az ORV-n.

Szintén fiú kenuban, a fiatalabbak között győzött C-2 200 méteren a Hodován Dávid, Kollár Kristóf összetételű egység, egy másodperccel megelőzve a németeket és kettővel a harmadik helyen befutó Besenyei Ádám, Odnoga Martin duót.

C-2 200 méteren női kenuban az idősebbek között nyert a Molnár Csenge, Szamosi Blanka összeállítású hajó, míg a fiatalabbaknál Horányi Dóra és Folberth Nóra bronzérmes lett.

Férfi K-4 200 méteren nyert a Csokor Erik, Gergő Bálint, Keresztes Kristóf, Nikodém Patrik összetételű magyar négyes. Női K-4 200 méteren ezüstérmes lett a németek mögött a Szellák Szabina, Szabó Cintia, Gábor Netta, Csikós Zsóka alkotta magyar hajó és harmadik lett a Kovács Mirtill, Nyúli Dóra, Pazár Anna Luca, Rendessy Eszter összeállítású másik magyar egység.

A 2017-es ORV utolsó versenyszámát is a mieink nyerték az egész hétvégén kiváló formát mutató férfi kenu szakágnak köszönhetően. Aranyérmes lett a Zupkó Balázs, Zombori Dominik, Mitró Márton, Kocsis Ádám összeállítású egység, míg a Horváth Benedek Tamás, Kollár Kristóf, Hodován Dávid és Bucsi Bálint összetételű magyar egység bronzérmet vehetett át.

Ezzel a győzelmével Zombori Dominik lett a magyar csapat legeredményesebb versenyzője, hiszen a 17 éves kenus győzni tudott C-2 1000 és 200 méteren, C-4 500 és 200 méteren, valamint C-1 500 méteren is.

„Minden Olimpiai Reménységek Versenyének van egy hőse, az idén Zombori Dominik lett az. Hihetetlen, amit véghez vitt, túlteljesített minden várakozást az öt aranyérmével. Egyébként az egész csapat nagyon egységes és eredményes volt, minden szakágban erős a magyar utánpótlás, talán egyedül férfi kajakban látszik az, hogy a csapathajókat érdemes előbb összeállítani és többet készülni a párosokra és a K-4 500 méteres számra. A 30 aranyérem és a 66 érem ennek ellenére önmagáért beszél, az eredmények mutatják, hogy a következő években is jól fogunk majd szerepelni ifiben a világversenyeken” – mondta csapata hétvégi teljesítményéről Dónusz Éva, utánpótlás szövetségi kapitány.