Kenusként példát kell mutatnunk

Szombaton és vasárnap Mátraházán rengeteg klub és versenyző részvételével összetartáson vett részt a magyar kenutársadalom.

„Azért Mátraházán tartottuk, mert itt volt edzőtáborban a férfi kenuválogatott – kezdte Csabai Edvin, a Kolonics György Alapítvány elnöke. – A reggeli gyülekezőnél kilenc egyesület legalább 80, főleg utánpótláskorú versenyzője jelent meg. Nagyon örültünk, hogy ilyen szép számban jöttek el a nagy havazás ellenére is.”

A klubok közül ott volt az összetartáson a Merkapt-Mekler, a Pacs-Pacs, a bajai, a sárospataki, a veresegyházi, a váci, a ráckevei, a tokaji és a törökbálinti egyesület is. A szombati program délelőtt egy 15 kilométeres futással indult, Kékestetőre, a Mátra és Magyarország csúcsára futottak fel, kétszer is.

Az ebédet követően délután Csáky László korábbi válogatott kenus egyfajta motivációs beszélgetésre hívta a versenyzőket. „Ezen az interaktív előadáson gyakorlatilag megfogalmaztuk, hogy

élsportolóként milyen kötelezettségeink vannak,

megfogalmaztuk, hogy kenusként példát kell mutatnunk mind az életvitel, mind pedig a sporthoz való hozzáállás terén” – mondta Csabai Edvin.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével a kilencszeres világbajnok, háromszoros olimpiai érmes kenus, Wichmann Tamás is, aki amellett, hogy élménybeszámolót tartott pályafutásáról, kenus nótákat is énekelt a kiváló hangulatú összetartáson.

„Nagyon köszönjük az edzőknek, hogy elhozták a csapatukat, és annak is külön örülök, hogy a Kolonics György Alapítvány kuratóriumából nyolcan is itt voltak” – zárta a korábbi 17-szeres maraton világbajnok kenus, Csabai Edvin.

A Mátraházán készült fotók Facebook-oldalunkon megtekinthetőek:

Dupla UTE-diadal a nyitónapon

Kozák Danutát és Tótka Sándort ezúttal sem lehetett megállítani az idei I. világbajnoki válogató nyitónapján. A nőknél K-1 500 méteren Csipes Tamara és Medveczky Erika állhatott fel még a dobogóra, férfi K-1 400 méteren pedig Nádas Bence és Birkás Balázs végzett a második és a harmadik helyen.

Csütörtökön mindössze két döntőt rendeztek meg az NKM szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokságra és az Európa Játékokra válogató versenyen, a szolnoki Holt-Tiszán. Talán a legfontosabb női számban győzött az olimpiai-, és világbajnoki címvédő Kozák Danuta, akit 2015 óta senki sem tudott itthon megverni.

Az UTE ötszörös olimpiai bajnoka ezúttal már a rajt után vezetett fél hajóval, és tulajdonképpen a célig növelve előnyét másfél másodperccel nyert Csipes Tamara és a mögötte néhány ezreddel befutó Medveczky Erika előtt. Érdekesség, hogy a negyedikként befutó Bodonyi Dóra is csak centiméterekkel maradt le a dobogóról.

A férfi kajak egyesek 400 méteres száma még ennél is izgalmasabban alakult. A versenyt ma a szintén UTÉ-s Tótka Sándor nyerte meg 28 ezredmásodperccel Nádas Bence és 67 ezreddel Birkás Balázs előtt. A negyedik helyen is egy Hüvös Viktor-tanítvány, Kuli István futott be. Tótka és általában a “Hüvös-team” szereplése nem meglepetés azok után, hogy két hete a rangsorolón is kiválóan teljesített ez a társaság.

“Nem tudom, hogy mit jelent a négyes összeállítása szempontjából, hogy a csapatunk ilyen jól szerepel, ezt majd a szövetségi kapitány eldönti. Persze nagyon örülnék, ha ez a négy ember most összeülne, nemcsak azért, mert egy edző tanítványai vagyunk, hanem azért is, mert a csapattársaimban bízom a legjobban, azt pedig tudom már, hogy nemcsak a jó egyes teljesítmény számít a csapathajóban, hanem az egymásban vetett hit is. Holnap 200 egyes lesz, aztán jön az 500 páros, szóval van még meló” – mondta Tótka Sándor, aki elárulta, hogy ebben az összetételben próbáltak már négyest menni edzésen, és szerinte ez az egység akár ütőképes is lehet.

A válogatóverseny holnap a női és a férfi 200, valamint az 1000 méteres döntőkkel folytatódik, és egészen vasárnap estig tart.

Sikeres Eb-t zártak paraversenyzőink

Egy arany- és egy bronzéremmel zárta a magyar válogatott a para kajak-kenu Európa-bajnokságot Poznanban.

A mindössze 16 éves Kiss Péter keddi  bravúraranyérme után szerdán Varga Katalin KL2-ben bronzérmet nyert.

„Ez nagyon jó eredmény, előrelépés az elmúlt évhez képest, hiszen a világbajnokságon negyedik lett, és most is itt voltak azok a versenyzők, akiktől akkor kikapott, de ezúttal sikerült megelőznie az ukrán lányt. Katán látszik, hogy nagyon tudatosan készül a tavalyi év befejezése után, azt vette célba, hogy egyet előre kell lépnie az idén, az Eb-n ezt teljesítette” – mondta Weisz Róbert szövetségi kapitány, utalva Varga Katalin korábbi nyilatkozatára, amelyet még márciusban adott honlapunknak.

„A tavalyi vb után azt beszéltük meg Sík Mártonnal, a Szeged szakmai igazgatójával, hogy két év múlva az aranyérem a cél, ami egy kicsit teher is, hiszen az a paralimpia éve, de mindent megteszek érte. Egy jó felkészüléssel reális lehet a dobogó bármelyik foka az idei világbajnokságon” – mondta a versenyszezon előtt Varga Katalin.

Az Eb zárónapján VL2-ben Suba Róbert hetedik, Juhász Tamás pedig nyolcadik lett, míg Fehér Annamária KL3-ban a döntőig menetelt, ott pedig a kilencedik helyen végzett. „Robi és Tomi várakozáson alul szerepelt, nagyon remélem, hogy ez az eredmény egy újabb lökést ad nekik, hogy még keményebben és még céltudatosabban készüljenek. Az azonban örömteli, hogy Fehér Annamária is eljutott a döntőig.

Összességében elégedett vagyok, hogy szereztünk két érmet,

ebből az egyik arany, ez mindenképp előremutató, és aláírtam volna ezt az Eb előtt. Szeretném kiemelni, hogy nagyon egységes, jó hangulatú csapatunk van, kiváló a kapcsolat a versenyzők, valamint az edzők és a versenyzők között is, mindenki mindenkinek szurkolt a futamok alatt.”

A parások következő versenye a második felnőtt válogató keretein belül megrendezett első para vb-válogató lesz, majd a masters magyar bajnokság alatt rendezik a második vb-válogatót a parások számára.

„Az Eb-n elért eredmények nem számítanak bele a világbajnokságra kialakított keretbe.

A válogatókon mindenki tiszta lappal indul”