„Mind a három eddigi hazai rendezésű világbajnokságról gyönyörű emlékeket őrzünk, az 1998-as volt az első szegedi vb, 2006-ban minden női számban a mieink nyertek, 2011-ben pedig egy rendkívül emlékezetes kampány végén – amelyben Vajda Attila csapott a gitárhúrok közé – népes szurkolótábor előtt rendeztünk olimpia kvalifikációs versenyt – kezdte Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke. – A jövő héten kezdődő vébével kapcsolatban jó előjel, hogy elővételben rengeteg jegy elkelt. A szombati és a vasárnapi versenynapon már tele az A és a B lelátó is, de azért néhány jegy még megvásárolható a C-re. Ötvenhat magyar versenyző vesz részt a vb-n, hasonlóan emlékezetes pillanatokra és nagyszerű eredményekre számítunk, mint az eddigi három világbajnokságon.
A végén ez ötvenhat sztori lesz, én azt kívánom, hogy ez mind sikersztori legyen,
hogy ezek tovább gazdagíthassák a sportág magyar történelmét.”
Kajakban hat-hat női és férfi, kenuban pedig három-három női és férfi kvóta szerezhető Szegeden, Hüttner Csaba ennek megfelelően állította össze a magyar válogatott keretet.
„Férfi kajakban az egyéni teljesítmények alapján jelen pillanatban a világ élvonalába tartozunk, ezt megmutatta például Kopasz Bálint idei Európa Játékokon és a Világkupán is – kezdte a szövetségi kapitány. – Négyesünk tagjai pedig 500 egyesben teljesítettek kiválóan,
szerintem az átlagot nézve talán a legjobbak a világon,
de ezt a négyesre is át kell ültetni. Kulcskérdés, hogy négyesben megszerezzük a négy indulói helyet.”
A női kajak volt az elmúlt években a húzószakág, és várhatóan ez a világbajnokságon is így lesz. A hat kvóta megszerzése érdekében stratégiai döntéseket kellett meghozni.
„A legerősebb női páros tagjai, Kozák Danuta és Kárász Anna így nem szerepelnek a négyesben, de szerintem van ma hat-nyolc olyan női kajakos Magyarországon, aki bármikor bevethető egy ilyen szintű világversenyen, és képes a kvótaszerzésre” – mondta Hüttner Csaba.
„A férfi kenu szakágban csupán két olimpiai szám van, így nemzetközi szinten megcsappant a férfi kenusok lelkesedése, de az elmúlt két évben mégis erősödött a mezőny – folytatta a szövetségi kapitány. – Reméljük, hogy a hazai közönség kihozza a mieinkből a maximumot. Női kenuban sokkal jobban állunk, hiszen
a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső páros személyében van egy világklasszis kettősünk.”
A para-világbajnokságon is számíthatunk éremre, legalábbis az idei formákat tekintve, de itt is a minél több kvóta megszerzése lesz a cél, erről is beszélt Weisz Róbert. „Természetesen a parakenu szakágban is a legfontosabb, hogy minél több tokiói kvótát szerezzünk. A realitásokat és a megváltozott erőviszonyokat nézve, három indulói hely megszerzésére lehet esélyünk hazai pályán” – mondta a szövetségi kapitány.
Az erőviszonyokat egy fiatal srác, a friss Eb-győztes Kiss Péter változtatta meg az elmúlt hónapokban, aki nemcsak a nemzetközi mezőnybe robbant be a semmiből, hanem a hazai riválisokat is meglepte.
„Számában, KL-1-ben, amelyben három éve Suba Róbert szerzett paralimpiai ezüstérmet, rögtön első számú versenyző lett – folytatta Weisz Róbert – Ez a helyzet bizonyos szempontból jót tett a szakágnak, felkavarta az állóvizet, Suba Róbert is kettőzött erővel készült az elmúlt hetekben, Juhász Tamás pedig nagyobb hangsúlyt fektetett a kenura. Nekik, illetve Varga Katalinnak esélyük lehet a dobogóra is, nagyon bízom benne, hogy sikeres világbajnokság vár a versenyzőkre, akiknek jövő hét szerdától lehet szurkolni a Maty-éren, hiszen a paradöntők már a világbajnokság első napján elkezdődnek, és egészen szombatig tartanak.”
A sajtótájékoztatón Székely Dávid, a vébét közvetítő M4 Sport csatornaigazgatója számolt be arról, hogy mennyi újdonsággal várják a tévénézőket, akik szinte semmiről nem maradnak majd le a világbajnokság alatt.
„Az eddigihez képest az ellentétes oldalon, az osztószigeten lesznek a kamerák, valamint a kommentátorállások is. Ennek legfőbb előnye, hogy mostantól a – sziget helyett – látszódnak a lelátók is. Miután a mi közvetítésünket veszik majd át a nagy nemzetközi tévécsatornák is, így
nagyszerű képeket tudunk majd mutatni az egész világnak
a telt házas, magyar zászlókkal teli tribünökről és a kiváló hangulatról.”
Székely Dávid továbbá elmondta, hogy a hajókra, és a rajtgépekre szerelt kamerákkal együtt több mint 30 kamera képeiből válogathat a rendező, akinek több úgynevezett ultra-, és szuperlassító kamera áll majd a rendelkezésére, mint korábban bármikor. Így azok a nézők is láthatják a világbajnokság minden apró rezdülését, akik nem minden nap szurkolnak majd a pályán.