Átvettük a zászlót

Magyarország elképesztő fölénnyel nyerte meg az éremtáblázatot a vasárnap lezárult franciaországi maratoni kajak-kenu Európa-bajnokságon. A mieink 9 arany-, 6 ezüst- és 8 bronzérmet szereztek úgy, hogy a második helyen végző hazai válogatott összesen 6 érmet gyűjtött. Ráadásul a csapat a következő rendező ország képviseletében átvehette az Európai Kajak-Kenu Szövetség (ECA) zászlaját is, így hivatalosan is elindultak a jövő évi budapesti kontinensviadal előkészületei.

Két évvel ezelőtt eredményesen pályázott a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ), így Budapest rendezheti meg a 2020-as maratoni Európa-bajnokságot. A verseny helyszíne egy vadonatúj pálya lesz a soroksári-ráckevei Duna-ágban, közel a Gubacsi-hídhoz, a csepeli oldalon.

“A maratoni szakágunk hosszú évek óta sikeres, elsősorban a válogatott kimagasló eredményeinek köszönhető, hogy Budapestre tudtuk hozni ezt az eseményt – mondta Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke. – Bár évtizedek óta a kajak-kenu sportág első számú otthona Szeged és a maty-éri pálya, mégis nagyon fontos nekünk, hogy a fővárosban is megjelenjünk. Örülök annak, hogy a Kormány támogatásával tervezés alatt áll a soroksári-ráckevei Duna-ágban egy evezős és gyorsasági kajak-kenu pálya és zajlik az előkészülete egy szlalom pálya megvalósításának is Csepel északi részén. Mielőtt ezek a létesítmények elkészülnek, szeretnénk bevezetésként egy sikeres maratoni versenyt rendezni 2020-ban a budapesti szurkolóknak. ”

Az MKKSZ elképzelését már a pályázat benyújtásakor támogatta a csepeli önkormányzat és a kerület polgármestere, Borbély Lénárd is. A városvezető még tavaly nyilatkozott a kajakkenusport.hu-nak az eseménnyel kapcsolatban.

“Csepelen óriási hagyományai vannak a kajak-kenunak, az itt lakók évtizedek óta ismerik és követik a sportágat. A kerület színeiben lett kétszeres olimpiai bajnok Kolonics György is, úgy gondolom nem lehetne jobb helyszínt találni az Európa-bajnokságnak, mint a kenus legendáról elnevezett, felújított sétány” – mondta Borbély Lénárd polgármester.

A tervezett maratoni pályát még a magyar versenyzők sem ismerhetik, majd csak jövő tavasszal épülhet meg. A Kolonics György sétány mellett nagy zöldterület van, amely elegendő lesz a sportolói zónák, valamint a mobil kiszolgáló-létesítmények elhelyezésére is. A Duna-parton futó sétány felett lépcsőzetes a partfal, vagyis a környék a nézőknek is ideális lesz.

“Stéges ki- és beszállást tervezünk, a futószakaszokat pedig a sétányon rendezzük majd meg – mondta a létesülő pályáról Weisz Róbert, a maratoni válogatott vezetőedzője. – A környék szépen fejlődik, a szomszédos lakótelep parkjában egy szabadtéri sportközpont van kialakulóban, ilyen körülmények között jó helyen lesz a verseny. Remélem, hogy a következő szezon elején rendezhetünk majd egy hazai tesztversenyt az új pályán, hogy a mieink megismerjék azt még az Eb előtt.”

A szakágvezető hozzátette, ha sikerül a megfelelő körülményeket kialakítani, akkor bízik benne, hogy a 2015-ös győri maratoni kajak-kenu világbajnoksághoz hasonlóan a hazai rendezésű Európa-bajnokságon is lesznek para kajak-kenu futamok

Lucz Dóra: Csak magamra koncentrálok

Lucz Dóra nem szeretne jósolni, de azt ígéri, hogy megpróbálja kihozni magából a maximumot a szegedi kajak-kenu világbajnokságon.

Nem volt egyszerű dolga az idén Lucz Dórának, hiszen csúcsformaközeli állapotba kellett hoznia magát az első válogatóra, majd a másodikra is. Ezután kiderült, hogy K1 200 méteren szétlövés dönt majd a világbajnoki indulásról közte és Csipes Tamara között. A szétlövés három héttel később tudták csak megrendezni, ott a szám korábbi Európa-bajnoka 0,29 másodperccel előzte meg az olimpiai és világbajnok ellenfelét, szűk két héttel később pedig már a világbajnokságon kell bizonyítania.

„Valóban nem volt egyszerű így a formábahozás – kezdte a 24 éves Lucz Dóra. – A második válogató és a szétlövés között például újra kellett egyet alapozni, de nagyon örülök annak, hogy sikerült megvernem Tamit. Kicsit furcsa, hogy egy héttel a világbajnokság előtt derült ki, hogy indulok Szegeden, de

a szétlövés miatt úgyis edzésben voltam,

szóval tudtam alkalmazkodni. Nem szeretek arról beszélni, hogy milyen formában vagyok, betegség és sérülés szerencsére nem hátráltatott, de a formám úgyis csak a versenyen derül majd ki.”

Arra a kérdésre, hogy abból lehet-e táplálkozni, hogy egy olimpiai és világbajnokot győzött le a vb-indulásért, Lucz Dóra így felelt: „Persze, hogy lehet, de én ilyenkor már csak magamra koncentrálok, és arra, hogy mindent kihozzak magamból. A célkitűzést illetően helyezésekről nem szeretnék beszéni. Ha kihozom magamból a legtöbbet, akkor elégedett leszek. Meglátjuk, hogy ez mire lesz elég.”

A 2017-es szegedi Világkupán már versenyzett hasonló hangulatban, mint amilyen az idei vébén várható, így az nem fogja agyonnyomni. „Ahogy hallottam, most még komolyabb lesz a hangulat. Rám ez motiválóan hat, még akkor is, ha a futam előtt már csak magamra koncentrálok” – mondta Lucz Dóra, aki ebben a számban volt már U23-as világbajnok, majd felnőtt Európa-bajnok, reméljük, Szegeden ismét sikerül egy lépcsőfokot feljebb lépnie.

Ellenfelei lesznek bőven, elég, ha csak az új-zélandi Lisa Carringtont említjük, aki a legutóbbi két olimpián és világbajnokságon is megnyerte a K1 200-at, de ott lesz Szegeden az Európa Játékok idei győztese, a tavalyi vb ezüstérmese, a dán Emma Jörgensen vagy a lengyelek riói ezüstérmese, Marta Walczykiewicz is.

Szegeden lehet a trónfosztás a király számban

Nem mondhatjuk, hogy 2019 eddig Fernando Pimenta éve lenne. A K1 1000 méteren világbajnoki címvédő portugál versenyzőt az idén többször is legyőzték, például Kopasz Bálint is. Mi várható a férfiak király számában a szegedi vébén?

Talán mindenkinek megvan a kép, amikor egy jetskin állva ünnepli győzelmét Fernando Pimenta a hazai közönség előtt tavaly a portugáliai világbajnokságon a férfiak király száma, a K1 1000 méter döntője után. Pimenta előtte zsinórban háromszor lett Európa-bajnok, a világ tetejére tavaly állhatott fel először, ám tavaly ilyenkor nem fért ahhoz kétség, hogy ennek a számnak ő a legjobb versenyzője. Az idén azonban újabb fordulatot vett a történet, erről is ír világbajnoki beharangozójában a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF).

A 2019-es év jóval nehezebb Pimenta számára. Egyrészt a duisburgi Világkupán időtlen idők óta először lecsúszott a dobogóról, a negyedik helyen végzett, majd az Európa Játékokon sem tudott nyerni, ugyanis legyőzte őt mind 1000, mind 5000 méteren egy bizonyos Kopasz Bálint.

„A világbajnoki címért hatalmas harc lesz közte és a hazai közönség előtt versenyző Kopasz Bálint között. A magyar kajakos 2017-ben az ötödik lett a vébén, tavaly a harmadik, az idén már megnyerte az Európa Játékokat, a fejlődése teljesen egyértelműen látszik. Méltó kihívója lesz Pimentának” – írja az ICF.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány is bízik Kopaszban. „Azt gondolom, hogy a magyar férfi kajakosok az egyéni teljesítmények alapján jelen pillanatban a világ élvonalába tartoznak, ezt megmutatta például Kopasz Bálint is az idén az Európa Játékokon és a Világkupán is. Bálintnak ráadásul ez dupla hazai pálya lesz, hiszen Szegeden töltötte élete nagy részét, szóval sokat várunk tőle.”

„Előnnyel fogok itt indulni a vébén – erősítette meg a szövetségi kapitány szavait Kopasz Bálint.

Anyukám főztjeit fogom enni, amit dietetikus tervez meg,

és hazai versenyen egyébként is mindig jobban tudtam teljesíteni. Nagyon sokat fog számítani a szurkolók biztatása.”

Az ICF beharangozó cikkében megjegyzi, hogy beleszólhat a versengésbe a cseh Josef Dostal, aki a riói olimpián ezüstérmes volt, a legutóbbi két vébén egyaránt bronzérmet nyert ebben a számban, és világeseményen egyébként sem szokása lemaradni a dobogóról.

Az esélyesek között tartják még számon a veterán dán Rene Poulsent, a szlovák Peter Gellét, a spanyol Roi Rodriguezt és a francia Etienne Hubert-t, de nem lepődnénk meg, ha Kopasz, Pimenta és Dostal végezne az első háromban. Ezzel a sorrenddel mondjuk ki is egyeznénk.