A világbajnokság hősei Budapesten folytatják

Szeptember 1-jén a világ leggyorsabb kajak-kenusai a Városligeti-tavon mutatják meg, hogy mire képesek 100 méteren. A Red Bull Vízisprinten a közönség több hazai versenyzőnek is drukkolhat majd, köztük az elmúlt hétvégén két világbajnoki aranyérmet szerző Kárász Annának, a K-4 500 méteren világbajnoki bronzérmes Tótka Sándornak, valamint a K-2 200 méteren győztes Birkás Balázsnak és Balaska Márknak. De az eseményre elfogadta a meghívást például a cseh Martin és Petr Fuksa, a francia Maxime Beaumont, a lengyel Marta Walczykiewicz és a szerb Marko Dragosavljevics is.

vízisprint

Igazán különleges programmal indul az ősz a Városligetben. A sokak által kedvelt csónakázó-tó szeptember 1-jén magasabb fokozatra kapcsol, és a leggyorsabb kajak-kenus versenyzők veszik birtokba, hogy egy egyedi 100 méteres pályán csapjanak össze egymással. A festői környezetben megrendezett Red Bull Vízisprint felfokozott izgalmakat, kiélezett és sokszor pikáns küzdelmeket ígér a látogatók számára. A jelenleg leggyorsabb magyar kajakos, Birkás Balázs például összecsap majd saját párjával, Balaska Márkkal.

„A 100 méter annyira rövid és gyors, hogy itt tényleg minden az erőről és a jó idegekről szól. Ezen a távon akár még az is kijöhet, hogy fizikailag én vagyok kettőnk közül az erősebb és előfordulhat, hogy elkapom Balázst – mondta Balaska Márk. – Nagyon várom az eseményt, szerintem hatalmas reklámja lesz ez a sportágunknak. Örülök annak is, hogy a Red Bull Vízisprinten élőben láthatnak majd azok is kajakozni, akik szurkolnak nekem, de a világversenyekre nincs lehetőségük elkísérni” – tette hozzá a Birkás Balázzsal párosban már kétszeres világbajnok versenyző.

A rendezvényen a közönség nemcsak a kajak-kenu nagyágyúinak szoríthat majd, mert izgalmakból a parton sem lesz hiány. Az Red Bull Vízisprinten többek között extrém triál bemutatókkal várjuk az érdeklődőket, a legbátrabbak pedig a vízisport-eszközöket is kipróbálhatják. Az eseményen tiszteletét teszi a sportág számos magyar legendája, köztük Storcz Botond és Kammerer Zoltán is. A Red Bull Vízisprint helyszíni szakkommentátora pedig az ország egyik legismertebb sportriportere, Méhes Gábor lesz.

Szeptember 1-jén 14:00 órától érdemes lesz kilátogatni Budapest szívébe, ahol garantáltan maradandó élményben lehet része a közönségnek. A részvétel ingyenes, de a férőhelyek száma korlátozott, ezért azok elfoglalása érkezési sorrendben történik.

Meglepetéssel rajtolt a maraton-ob

A férfi kajakosok egyesében meglepetésre Mészáros Márton legyőzte Boros Adriánt a Győrben zajló maraton országos bajnokság nyitónapján.

A 30 kilométeres finálé végén csupán egy másodperc döntött a két versenyző között. „Sokáig négyen mentek az élen, de az utolsó futószakaszhoz már csak hárman érkeztek: Mészáros Márton, Boros Adrián és Aranyosi Gábor – kezdte a beszámolót Weisz Róbert szövetségi kapitány. – A célegyenesbe együtt fordultak be, ketten meg tudtak lépni, az utolsó 150 méteren indított egy nagy hajrát Marci, Adrián tudott vele menni, de amit a hajrá indításakor megszerzett fél métert, azt a végéig meg tudta tartani az éllovas.

Egy nagyon színvonalas verseny volt.”

A bronzérmet Aranyosi nyakába akasztották.

Nem volt alacsonyabb a nívó a női kajak egyesek 26 kilométeres döntőjében sem, ahol az első három helyezett nagyon gyorsan ellépett a mezőnytől. Czéllai-Vörös Zsófia, Kiszli Vanda és Csay Renáta hajójában megszámlálhatatlan világbajnoki cím pihent, ez meg is látszott a versenyen.

„Az utolsó futószakaszig ők együtt mentek, ekkor a vízreszállásnál egy hosszú, 500 méteres hajrát indított Zsófi, az itt kialakult néhány méteres különbség pedig a célig megmaradt” – kommentálta Weisz Róbert a Czéllai-Vörös, Kiszli, Csay sorrendet.

Czéllai-Vörös Zsófia boldogan adott interjút a győzelem után

A kenu egyeseknél két, a kajakosokéhoz képest sima győzelem született. A férfiaknál a táv feléig együtt ment Laczó Dániel és Nagy Gergely Balázs, a negyedik futásnál szakította le Laczó ellenfelét, és ért be elsőként a célba, a harmadik itt Török Aurél lett.

A teljesség kedvéért meg kell említeni, hogy a tavalyi vb-dobogós Dóczé Ádám, valamint Kövér Márton nem indult el egyesben, ők szombaton párosban állnak majd rajthoz, de Laczó és Nagy Gergely is elindul párosban is.

Laczó Dániel magabiztosan nyert

A női kenusoknál nagyon gyorsan szétszóródott a mezőny, az ifjúsági korú Horányi Dóra több mint két és fél perc előnnyel nyert Bonyai Regina előtt, míg a harmadik Sztolyka Rita lett.

Czéllai-Vörös duplázott a maraton ob-n

A kajak egyesben pénteken nagy csatában győztes Czéllai-Vörös Zsófia az egyesben bronzérmes Csay Renátával egy hajóban párosban is nyerni tudott a maraton országos bajnokságon Győrben.

Weisz Róbert szövetségi kapitány beszámolója szerint a két világbajnok versenyző nagyon magabiztosan, több mint hatperces előnyel végzett az élen. A második helyért viszont nagy csata folyt a 26 kilométeres távon, végül a Tanka Emese, Csépe Panka kettős megelőzte a Korsós Zsófia, Nagy Viktória egységet.

Akárcsak egyesben, párosban is hatalmas verseny volt a férfiaknál, ám ezúttal az utolsó méterek nem a pénteki győztes Mészáros Mártonnak, hanem Boros Adriának kedveztek, aki Máthé Krisztiánnal párban csupán 0,68 másodperccel nyert a 30 kilométeres futam végén a Mészáros Márton, Aranyosi Gábor egység előtt. A harmadik a Mészáros Márton Sándor, Grőger Mátyás duó előtt.

A férfi kenusoknál – ahogy Weisz Róbert fogalmazott – a második körben vett egy mély levegőt a toronymagas esélyes Kövér Márton, Dóczé Ádám páros, és magabiztosan, közel két és fél perccel győzött a Laczó Dániel, Nagy Gergely Balázs kettős előtt, míg a bronzérmet a Bucsi Bence, Kovács Máté András duó szerezte meg.

Az egyes számokban az első két helyezett szerzett indulási jogot az Európa-bajnokságra, ám Weisz Róbert hivatalosan csak később hirdet keretet. Az országos bajnokság egyben az első világbajnoki válogató is volt a maratonistáknál.