A pontversenyben a legeredményesebb nemzet lett a magyar, Kozák Danuta pedig megmutatta Portugáliában, hogy ki a világ első számú kajakosa. Hüttner Csaba szerint női kajakosaink és női kenusaink is követendő példával álltak elő a világbajnokságon. Szakmai értékelés.

„Vannak azért hiányérzeteim – kezdte a maximalista szövetségi kapitány, pedig az összetett pontversenyt és a női kajakosok pontversenyét is megnyerte Magyarország az idei világbajnokságon. – Egyértelműen fejlődnie kell a férfi kenu szakágnak, 1000 méteren a férfi kenu és kajak páros is csalódást okozott. Ebben a két olimpiai számban meg kell találnunk azokat az egységeket, amelyek tényleg akarják a sikert. Például annyira, mint Balla Virág és Takács Kincső,

akiket úgy kellett kiszedni a vízből

az 500 páros döntője végén, annyira kihajtották magukat.”

Hüttner Csaba szerint ugyan fejlődnie kell még a vb-ezüstérmes női kenu párosunknak, de ők voltak az egyetlenek, akik tudták tartani a lépést a kanadai kettőssel, és megvan bennük az a motiváltság és alázat, amely el tudja őket juttatni egy olimpiai éremig.

Kifulladásig hajtotta magát Balla Virág és Takács Kincső

A szövetségi kapitány természetesen a szülés után visszatért Kozák Danutáról is csak szuperlatívuszokban tudott beszélni, aki tavaly augusztusban kezdte el az edzéseket, és most három olimpiai számban is aranyérmet tudott nyerni a világbajnokságon.

„Danuta megmutatta mindenkinek, hogy

ő az első számú kajakos most a világon.

A teljesítményének azért is van hatalmas értéke, mert Lisa Carrington személyében egy kimagasló versenyzőt tudott háromszor is megverni, az új-zélandi lány csak a 200 egyest tudta megnyerni, amelyben nem indult Danuta. A férfi kajakosoknál Nádas Bence bronzérme is egészen fantasztikus teljesítmény, hiszen ott volt a mezőnyben szinte minden nagymenő. A Balaska, Birkás kettős előtt is meg kell emelnem a kalapom, hiszen a tavalyinál jóval erősebb mezőnyben tudtak ismét nyerni, és ki tudták magukból ugyanazt hozni, ez nagy dolog.”

Szinte minden döntőben ott voltunk, és rengeteg pontot szereztünk

Hüttner Csaba az 500-as férfi kajak négyesről elmondta, hogy az idén minden világversenyen (világkupák, Európa-bajnokság, világbajnokság) a dobogón tudott végezni, és láthatóan az alapokat sikerült lefektetni. „A jövő évi válogatási szisztémát még nem dolgoztuk ki, de a megja megvan a négyesnek. Az látszik, hogy valami elindult, de közelednünk kell a német és a spanyol egységhez az olimpiáig.”

Közeledni kell a német és a spanyol négyeshez

A szövetségi kapitány azt azért sajnálja, hogy Balla Virág 200 egyesben nem nyúlt be, akkor érmet tudott volna nyerni, vagy Birkás Balázs (K1 200) és Kopasz Bálint (K1 1000) negyedik helyéből is alakulhatott volna kis szerencsével egy dobogós hely.

„Három szám kivételével minden döntőben szerepeltünk, de maximálisan nem lehetünk elégedettek, a szakágakat tovább kell erősíteni, és minden versenyzőnek ugyanolyan lelkesedéssel kell odaállnia, mint a női kajakosoknak és kenusoknak” – összegezte Hüttner Csaba, aki miután átvette a legeredményesebb nemzetnek járó díjat, megkapta a zászlót is, amely azt jelképezi, hogy jövőre Szegeden rendezik az olimpiai kvalifikációs világbajnokságot.

Szárnyaltak sárkányhajósaink a világbajnokságon

Túlszárnyalták a várakozásokat a magyar sárkányhajósok az Egyesült Államokban rendezett világbajnokságon.

„A kajak-kenus hagyományokhoz híven, világversenyről még nem jöttünk haza érem nélkül, remélem, így lesz ez az idei világbajnokságon is, főleg 500 és 2000 méteren várok jó eredményt, és érmeket” – mondta még a világbajnokság előtt Patyi Melinda csapatvezető.

Ehhez képest a vb-re több gyorsasági kenussal megerősített magyar csapat nem jó, hanem kiváló eredményeket, és rengeteg érmet hozott haza, ugyanis mind a három éremből hatot-hatot szereztek.

Világbajnok lett 500 méteren a 10-es és 20-as férfi hajóegység, valamint 2000 méteren a 10-es mix, a 20-as férfi, a masterseknél pedig a férfi és a mix 10-es hajóegység is.

Ezüstérmet nyert 200 méteren a férfi 20-as, a masters férfi 10-es és mix hajó, valamint 500 méteren a mix 10-es és 20-as és a masters férfi 10-es egység. Bronzérmes 200 méteren a férfi és a mix 10-es, 500-on a masters mix 10-es, 2000 méteren pedig a női és férfi 10-es, valamint a mix 20-as hajóegység.

„Fontos megemlíteni, hogy annak ellenére, hogy csak 35-en utaztak ki az Egyesült Államokba, 21 versenyszámban álltunk rajthoz, amelyből 18 versenyszámban érmet is hoztunk, két alkalommal pedig a negyedik helyen végeztünk – kezdte az értékelést Reményi Péter, a csapat edzője. – Örülök, hogy néhány fiatal kenussal is sikerült megszerettetnünk a sárkányhajózást itt, Amerikában. Rendkívül fontos ez a négy senior aranyérem, hiszen nemzetek közötti világbajnokságon 2010 óta nem álltunk a dobogó legfelső fokán ebben a kategóriában.”

Jövőre Moszkvában rendezik az Európa-bajnokságot, 2020-ban pedig Indiában a világbajnokságot.

Hét arannyal nyitottunk az ORV-n

A lengyelországi Poznanban zajló Olimpiai Reménységek Versenyén pénteken az 1000 méteres versenyszámokat rendezték. A serdülők és ifik mini világbajnokságán a mieink 7 arany-, 7 ezüst- és 2 bronzéremmel nyitottak és sok értékes helyezést is szereztek, így már az első nap után simán vezetik az éremtáblázatot és a pontversenyt is. Hab a tortán, hogy három döntőben kettős magyar siker született.

villámrajt!

A női kenusok pénteken még nem jutottak szóhoz, mert ebben a szakágban nem rendeznek 1000 méteres számokat. Férfi kajakban egyesben, párosban és négyesben, női kajakban egyesben és négyeben, míg kenuban C-1 és C-2 1000 méteren álltak ma rajthoz a legjobb 15-17 éves gyorsasági versenyzők.

Férfi kajak egyesben aranyérmet szerzett Majoros Mátyás a 16 évesek között, míg az eggyel idősebbeknél Szegvári Benedek lett ezüstérmes, a legfiatalabbaknál pedig Nagy Raul futott be harmadiknak.

C-1 1000 méteren Kuska Bence győzött a 2003-ban születettek között, míg az idősebb kenusok ebben a hajóosztályban és ezen a távon nem tudtak dobogóra állni.

Női kajak egyesben viszont mind a három számban kiválóan szerepeltek a magyar versenyzők. A legidősebbeknél Csikós Zsóka arany, Potoniec Zsófia pedig bronzérmet szerzett.

Az eggyel fiatalabb korosztályban kettős magyar siker született, Rugási Csilla nyert Zupkó Vanda előtt. A 2003-asok között pedig Máró Anna lett második K-1 1000 méteren.

Szintén kettős magyar siker született férfi kajakban, a 2001-es korcsoportban. A versenyt az Őry Zsombor, Erdély Tamás duó nyerte, az Opavszky Márk, Szendy Maximilián egység előtt. Jól szerepelt a fiatalabb párosok versenyében Majoros Mátyás és Nyerges Áron is, ők ezüstérmet vehettek át ezer méteren.

Lemásolták a férfi kajakosok teljesítményét a 2001-ben született magyar kenusok 1000 párosban. A számot a Besenyei Ádám, Horváth Benedek duó nyerte a Hodován Dávid, Kollár Kristóf páros előtt. A fiatalabbak között Csanki Márk és Papp László lett harmadik.

K-4 1000 méteren a magyar fiúk nem tudtak dobogóra állni, viszont a hölgyeknél nyert a Szellák Szabina, Budai Gvendolin, Kőhalmi Emese Boglárka, Potoniec Zsófia alkotta kajaknégyes.

Az ORV-n holnap az 500-, vasárnap pedig a 200 méteres futamokat rendezik majd meg.