2015 sportja: a kajak-kenu

Az ország legeredményesebb sportága lett a kajak-kenu 2015-ben a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) által összeállított pontszámítási rendszer szerint. A második helyen az úszók, a harmadikon pedig - első téli sportágként - a korcsolyázók zártak.

„Tökéletes szezont zártunk – kezdte értékelését az M1 aktuális csatorna kérdésére Dr. Baráth Etele, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) elnöke. – Nemcsak a felnőtt világ- és Európa-bajnokságokon, valamint a bakui Európa Játékokon elért érmekre lehetünk büszkék, hanem azokra a páratlan ifjúsági illetve serdülő eredményekre is, amit legjobbjaink az idén elértek. Úgy gondolom, talán egyetlen magyar sportág sem büszkélkedhet ennyire erős utánpótlással. Ezen kívül természetesen büszkék vagyunk az idén megszerzett olimpiai kvótákra is. A lehetséges 18-ból 15-öt már begyűjtöttünk, ezzel a nemzetközi kajak-kenu sportban messze a legeredményesebbek lettünk és az összes magyar sportág közt is előkelő helyen állunk, annak ellenére, hogy vannak olyan sportágak, ahol jóval több indulási hely gyűjthető.”

A MOB által egy évtizede kialakított rendszerben a különböző világversenyeken elért helyezéshez rendelnek pontértékeket. Más-más szorzóval veszik figyelembe a felnőtt- és utánpótlás korosztályt, valamint az egyéni és csapatversenyeket. A kajak-kenu az elmúlt 10 évben a legtöbbször végzett a lista élén, idén azonban 2014-hez képest változás, hogy a idén át tudta venni a vezetést az úszástól, pedig a medencés sportág kiválóságai is parádés szezon zártak.

Zseniálisan debütáltak a magyarok 200-on

A kajakosoknál egyesben Lucz Dóra és Csizmadia Kolos is fantasztikusan ment 200 méteren, akárcsak a Korisánszky Dávid, Mike Róbert kenu kettős a szegedi világbajnokság szerda délutáni programjában. Csütörtökön már bemutatkoznak sztárjaink is.

A Korisánszky Dávid, Mike Róbert kettős a középfutamból bejutott a döntőbe C2 200 méteren, amely azért is kiváló eredmény, mert Mike felnőtt nemzetközi versenyen soha nem állt még rajthoz a legrövidebb távon.

Korisánszky Dávid: „Nagyon kellemes meglepetés Robi teljesítménye. Edzésen előfordult, hogy direkt olyan csapásszámot adtam, amiről

azt gondoltam, hogy nem tudja lekövetni, de azt is sikerült neki.”

Mike Róbert: „Két hetünk volt rá, hogy felkészüljünk. Nekem még mindig testidegen ez a 200 méter, de próbálok alkalmazkodni Koris tempójához. Nyilván a döntő keményebb lesz, de próbáljuk kiszolgálni a közönséget.”

Ők ketten az 500 négyesben is helyet kaptak, így két távon is bizonyíthatnak a világbajnokságon.

Egyesben 200 méteren kenuban és kajakban sem lehetett egyből a döntőbe jutni. Női kajakban Lucz Dóra a kétszeres olimpiai és hatszoros világbajnok Lisa Carringtonnal került egy futamba, és az új-zélandi klasszis mögött a második helyen végezve jutott tovább.

A férfiak ugyanezen számában Csizmadia Kolos szintén egy világklasszissal került össze, hiszen a franciák riói olimpiai ezüstérmese, az idei Európa Játékok győztese, Maxime Beaumont evezett mellette. A magyar versenyző sokáig vezetett, Beaumont a végén előzte meg Csizmadiát, aki ezzel ugyanúgy a középdöntőben folytatja. Hajdu Jonatán a kenusoknál szintén a középdöntőbe jutott.

A nap végén három paradöntőt rendeztek, ebből egyben voltunk érdekeltek: női VL3-ban Molnárné Tóth Julianna az ötödik, Varga Katalin pedig a hetedik helyen végzett.

Juhász Tamás a VL2-es kategóriában futamgyőzelemmel egyből döntőbe jutott, ugyanitt Suba Róbert a középdöntőbe kvalifikálta magát. Juhász komoly finisben tudta megnyerni futamát. Ugyan még csak egy maroknyi szurkoló látogatott ki a Maty-érre, de ők is remek hangulatot teremtettek, paraversenyzőnk teljesítményére is jó hatással voltak: „A közönségből vettem a végén az energiát, a hazai pályából. A meleget már megszoktuk, de a kenuban nagyon sokat fejlődtek az ellenfelek. Új emberek vannak, új lapátok, új hajók, megduzzadt a mezőny így, hogy olimpiai szám lett a VL2,

nehéz velük lépést tartani.

A kvóta a cél a döntőben, de bármi lehet.”

KL2-ben Varga Katalin és KL1-ben Pulai Erika is a középdöntőben folytatja, kiesett viszont KL3-ban Fehér Annamária és Molnár Nikoletta.

A szerda délelőtti eseményekről itt írtunk.

Csütörtökön alaposan belecsapunk a lecsóba: a paradöntőkben érmekért és kvótákért szállnak vízre a magyarok, az épek versenyében pedig láthatjuk többek között Kopasz Bálintot (K1 1000), Csipes Tamarát (K1 1000), a Kárász Anna, Kozák Danuta (K2 500) és a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső (C2 500) párost, valamint a női és a férfi 500-as kajak négyest is.

Kiváló magyar kezdés a szegedi vébén

A szerda délelőtti versenyekkel ténylegesen is elrajtolt az ICF kajak-kenu világbajnokság Szegeden. Bár Dombvári Bence nem jutott egyből a döntőbe, mivel számában, K1 500-on annyi induló van, hogy muszáj középdöntőzni, de az előfutamban mutatott magabiztos teljesítménye bizakodásra adhat okot. Akárcsak a Hajdu, Fekete férfi kenu páros futamgyőzelme. Ez történt eddig szerdán.

Két kiváló eredménnyel rajtolt a nap, ugyanis a parakajakosok KL1-es kategóriájában előbb Suba Róbert jutott be futamharmadikként egyből a döntőbe, majd Kiss Péter nagyon meggyőző teljesítménnyel, több mint egy hajóval megverve mindenkit a legjobb idővel kvalifikálta magát a fináléba.

„Sok jó versenyző volt a futamomban, izgultam, hogy mi lesz – kezdte a paralimpiai ezüstérmes Suba Róbert, aki arra a kérdésre, hogy melyikük végezhet előrébb, így válaszolt: – Petya szerintem jobb formában van, jó időket ment edzéseken, de a vízen majd kiderül, mert sokszor van úgy, hogy jó formában van az ember, de nem jön ki a versenyen minden. Fej-fej mellett haladunk, itt már kis időkülönbségek döntenek.”

Az idén Európa-bajnoki címet nyert Kiss Péter is boldogan nyilatkozott a célbaérést követően. „Szerencsére tudtam tartani a pályát, amivel az előző hetekben azért voltak gondjaim. Kicsit kiszáradva mentem a versenyre, a végét még jobban meg lehetett volna nyomni, de

szinte tökéletes volt így is.

Pénteken lesz a döntőnk, addig állóképességet már nem tudok javítani, de a rajtot még gyakorolhatom.”

KL2-ben Rescsik Csaba és Rozbora András, KL3-ban Kiss Erik és Török Dávid is a középdöntőbe jutott az előfutamból. Onnan Rozbora és Kiss a B döntőbe került, míg Rescsik és Török kiesett.

Az épek délelőtt 10 órakor kezdték el szereplésüket, mindjárt egy remek magyar eredménnyel, hiszen a Lucz Anna, Kiss Blanka páros K2 200 méteren kiváló versenyzéssel másodikként végzett futamában, ezzel egyből a döntőbe jutott.

Lucz Anna: „Az eleje kifejezetten jól sikerült, utána elkezdtünk billegni, de ezen még lehet javítani, főleg, hogy

nekem az első pálya mindig ilyen izgulós.

A fehéroroszok és a németek is megnyerték előfutamukat, nálunk a szlovének végeztek az első helyen, de ott vannak az ukránok is. Azért lesz pár erős páros a döntőben.”

Kiss Blanka: „Elfáradtunk az utolsó 100-ra, de próbáljuk tartani a tempót. Remélem, a döntőben nem fogunk billegni. Most pihenünk, aztán megpróbáljuk elképzelni fejben a pályát és a tömeget, így készülünk a döntőre.”

Férfiak kajak egyes 500 méteren nem lehetett egyből a döntőbe kerülni, a szám 2014-es világbajnoki ezüstérmese, Dombvári Bence nagyon magabiztos és könnyed versenyzéssel nyerte meg futamát, és jutott a pénteki középdöntőbe.

Dombvári Bence: „Vissza kellett szoknom a nemzetközi versenyzésbe, hogy az előfutamokat sem szabad félvállról venni. Az első 400 métert nyomtam meg, utána befújt a szembeszél, és ki is engedtem. Remélem, hogy ennél sokkal jobb időt is tudok majd menni. Szerencsém van, hogy megkaptam Kopasz Bálinttól ezt a számot, mert ez az én távom, erre vagyok beállítva, az 1000 méter már túl hosszú. Bár most még kevés néző volt, de

a rajtba beállva már most is hallottam a szurkolókat,

szóval köszönöm nekik a biztatást, nagy szükségem lesz rájuk a középdöntőben is, és bejutok, akkor a döntőben is!”

A férfi kenu párosok 500 méteres versenyében a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám kettős megnyerte futamát, amely automatikus döntőt jelent.

Hajdu Jonatán: „Már tegnap is két kemény edzést csináltunk, szóval annyira nem esett rosszul, mint máskor szokott. Nyilván a meleggel meg kell birkózni, a végén érezhető volt, de jól végig tudtunk jönni. Nagyon bízunk benne, hogy meglehet a dobogó a döntőben.”

Fekete Ádám: „Várható volt ez a nagy meleg, ezért direkt betettek az edzőink két kemény edzést a héten.

Szerencsére bejött egy kis szembeszél, így legalább kaptunk levegőt.

Nem csináltuk meg azt az indítást a végén, amit tudunk, mert érzékeltük, hogy vezetünk, szóval az még bennünk maradt a döntőre.

A Korisánszky Dávid, Mike Róbert kenu kettős középdöntős 200-on, akárcsak Bragato Giada kenu egyes 500 méteren.

A délelőtti program végén az Erdőssy Csaba, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Kós Benedek 1000 méteres kajak négyes futamában második lett, ezzel egyből a döntőbe jutott.

„Jó volt a rajtunk és az utazónk is, a végén tudnánk még erősíteni. Kicsit furcsa volt, mert az elején úgy éreztük, hogy hátszél van, majd a második 500-on befújt a szembeszél, ez kicsit megzavart, hogy így kellett eveznünk, ez sok energiánkat felemésztette. Majd felkészülünk erre is” – mondta Tóth Dávid. A négyes tagjai úgy gondolják, hogy maradt még bennük, és a döntőben sikerül még egy lapáttal rátenni, akkor akár éremért is küzdhetnek.