A magyar díjazott személyére a Magyar Olimpiai Bizottság tett javaslatot még korábban. Fábiánné Rozsnyói Katalin az első magyar edző, aki elnyerte a kitüntető nemzetközi elismerést, mellyel minden évben egy férfit és egy nőt díjaznak a világon. Az elismerést a NOB Olimpiai Fórumán adták át péntek este, az ifjúsági olimpia megnyitója előtt egy nappal. Az eseményen Kulcsár Krisztián mellett részt vett a MOB Sportolói Bizottságának vezetője, Sinkó Andrea, valamint a nemzetközi és sportdiplomáciai tagja, Gyulai Márton is.
Az ünnepségen hat, a nők előremenetelét a sportban és a sporton keresztül támogató példaképet, két kimagasló életpályával rendelkező edzőt, az Aktív Jóléti Kezdeményezés (Active Well-being Initiative) hat tesztvárosát, valamint a fiatal és idősebb generáció tagjait egyaránt sporttal inspiráló civil szervezetet tüntettek ki.
A sportolók kíséretében talán az edzők töltik be a legfontosabb szerepet. Ezt elismerendő, a NOB 98 jelölt közül adományozta az idei év Edzői Életmű Díjat (Coaches Lifetime Achievement Awards) a magyar kajak-kenuedző Rozsnyói Katalinnak és az osztrák nemzetiségű brit szkeletonedző Andreas „Andi” Schmidnek.
A NOB méltatása szerint Rozsnyói Katalint az olimpiai játékok során elért teljesítményéért, valamint a sportolói által kajak-kenuban szerzett érmeiért tüntették ki, jelentősen hozzájárulva Magyarország sikeréhez. Miután az 1968. évi olimpiai játékokon ezüstéremmel tért haza, a 14-szeres magyar bajnok még sikeresebb volt edzőként. Sportolói tizenegy olimpiai érmet, 84 világbajnoki érmet és 70 Európa-bajnoki érmet hoztak már haza. Kiemelkedő versenyzője volt Bóta Kinga, Dónusz Éva, Douchev-Janics Natasa, Fazekas-Zur Krisztina, Kovács Katalin, Kozák Danuta, Kőbán Rita, Mészáros Erika, Szabó Gabriella, Takács Tamara, valamint a férfi kajak négyes: Kammerer Zoltán, Kulifai Tamás, Pauman Dániel és Tóth Dávid.
Hatszor választották Magyarországon az év edzőjének, 2005-ben NOB-elnöki különdíjat, 2012-ben Papp László Budapest Sportdíjat, 2013-ban MOB Nők Sportjáért Életműdíjat kapott, 2017-ben Prima Primissima-díjjal ismerték el. Férje, az olimpia bajnok kajakos Fábián László – akinek szakosztályvezetése mellett lett edző Újpesten, hosszú időn keresztül támogatta felesége szakmai munkáját – a közelmúltban hunyt el. (forrás: MOB.hu)