Növekedési hormon
1. Mi a növekedési hormon (hGH)?
A növekedési hormon (hGH) olyan hormon, amelyet a szervezet természetes úton termel. Az agyban elhelyezkedő elülső agyalapi mirigy termeli és választja ki. Az áramlásba történő kiválasztása pulzáló módon történik, amelynek köszönhetően nagyon változó vérszinteket eredményez, amit több tényező is befolyásol (kor, nem, alvás, fizikai tevékenység, diéta, stressz, láz, szteroidok, környezet).
A vérszérumban a hGH különböző molekuláris formák komplex kombinációjaként (izoformák) létezik, beleértve a fő 22-kDa formát, illetve a kisebb izoformákat, mint például a 20-kDa forma. A hGH ezeknek az izoformáknak az összességeként van jelen (dimerek és oligomerek, homo- és heterodimereket alkotva). A véráramba történő kiválasztását követően a 22-kDa molekulatömegű növekedési hormon felezési ideje nagyon rövid (10-20 perc).
A hGH sok anyagcsere-folyamatot stimulál a sejtekben. A hGH hatással van a proteinre, zsírra, szénhidrátra és ásványi anyagcserére. A hGH fő szerepe a máj stimulálása az inzulin-szerű növekedési faktor-I (IGF-I) elválasztására. Az IGF-I stimulálja a porcsejtek termelését, ami csontnövekedést eredményez, továbbá fontos szerepet tölt be az izomprotein szintézisében és szervnövekedésben is.
A hGH tiltott mind versenyidőszakban, mint a versenyidőszakon kívül a WADA Tiltott szerek és módszerek listájának S2 része értelmében.
2. Milyen hatása lehet a növekedési hormonnak a sportoló teljesítményére?
A növekedési hormonnak tulajdonított hatások, amelyek ennek doppingszerként történő használatát magyarázhatják (főképpen az erő- és állóképességi sportágakban) az alábbiakat jelentik:
- testzsír csökkentés (lipolízis);
- izomtömeg és erő növekedése (anabolikus hatás);
- szövetállomány helyreállítási hatás (regenerálódás) az izom-csont rendszerre.
A hGH anabolikus hatásait leginkább az IGF-I közvetíti, és kiterjed a teljes testprotein folyamatra és izomszintézisre. A hGH-t használják szinergikusan más teljesítményfokozó szerekkel együtt, így hatással van az izom anabolizmusra és a sportolói teljesítményre.
3. Melyek a növekedési hormon doppingcélú használatának mellékhatásai?
A hGH doppingcélú használatának mellékhatásai a következők lehetnek:
- cukorbetegség (az erre hajlamos egyéneknél);
- kardio-vaszkuláris betegségek;
- izom-, ízületi és csontfájdalom;
- fokozott csont-ízületi gyulladás;
- kéztövi alagút szindróma (és ennek nyomán: idegkárosodás);
- magas vérnyomás és kardio problémák;
- szervek abnormális növekedése (akromegália);
- daganatos megbetegedések kockázatának növekedése.
A nem kezelt akromegáliás egyéneknél (a hGH patológiai túltermeléseként ismert) a fent leírt tünetek közül sokat figyeltek meg és a várható élettartam jelentős mértékben csökkent.
Tekintettel arra, hogy a hGH szerepet játszik az IGF-I kiválasztásának stimulálásában, a hGH túlzott alkalmazása metabolikus diszfunkcióhoz vezethet, beleértve a glükóz-intoleranciát és egyéb olyan mellékhatásokat, amelyet az IFG-I túlzott szintjeivel hoznak összefüggésbe.
4. Milyen ellenőrzések léteznek a kövekedési hormon kimutatására vonatkozóan?
Az a veszély, amit a hGH-val való doppingolás jelent a fair play-re és a sportolók egészségére és jólétére, a sportági és a doppingellenőrző hatóságokat arra indították, hogy támogassák a feltárás analitikus módszereinek fejlesztését. Az ilyen ellenőrzéseket két különböző, de egymást kiegészítő tudományos megközelítést követően dolgozták ki:
- izoform módszer;
- biomarker módszer.
Az izoform tesztet − először mint kutatás-alapú módszert − a 2004. évi athéni olimpiai játékokon vezették be, és ezt követően a 2006. évi torinói téli olimpiai játékokon is alkalmazták. A vizsgálat fejlesztési folyamatát követően és új technikai platformba történő jóváhagyása után (cső-alapú, kemilumineszcenciás, tömegkoncentrációs módszer), sor került a megfelelő kereskedelmi készlet (kit) gyártására. A jelenleg alkalmazott ellenőrző kitet először a 2008. évi labdarúgó Európa-bajnokságon használták Ausztriában és Svájcban, valamint a 2008. évi pekingi olimpiai játékokon. Jelenleg valamennyi WADA akkreditációval rendelkező laboratórium képes a hGH izoform teszttel történő ellenőrzésére.
A biomarker tesztet a 2012. évi londoni olimpiai és paralimpiai játékok alatt vezették be rövid időre. Ezt követően azonban az egyik lényeges vizsgálatot átmenetileg visszavonták a piacról. Az inzulinszerű növekedési faktor-I (IGF-I) és a prokollagén III. N-terminális peptid (P-III-NP) utáni új vizsgálat jóváhagyási folyamata az Amerikai Doppingellenes Szervezettel (USADA) és számos kutató csoporttal történt együttműködésben − beleértve a módszer-fejlesztő GH-2000 csoportot az Egyesült Királyságból − és több WADA akkreditált laboratóriummal együtt került kidolgozásra. A hGH biomarker tesztre vonatkozó döntési limitek (DLs) meghatározására vonatkozó tanulmány befejezését követően a módszer alkalmazása 2016. márciustól indult el több WADA akkreditált laboratóriumban.
5. Mi az izoform teszt lényege?
A növekedési hormon kimutatásának közvetlen módszere.
Tekintettel arra, hogy az áramlásba kiválasztásra kerülő hGH teljes szintje természetes módon eltérő, egy adott időtartam alatt nagymértékben ingadozik, továbbá számos olyan tényező befolyásolhatja, amely nem doppingoláshoz kapcsolódik, gyakorlatilag lehetetlen olyan doppingellenőrzési tesztet kifejleszteni, melynek alapja egyszerűen a megnövekedett teljes hGH koncentrációk mérése. A rekombináns hGH-vel (recGH) történő doppingolás azonban megváltoztatja a természetes módon állandó arányokat egy egyén vérében lévő hGH különböző izoformái között. Az izoform tesztet arra fejlesztették ki, hogy a különböző hGH izoformák arányaiban bekövetkezett változásokat feltárja a rekombináns növekedési hormon (recGH) injekció beadását követően.
6. Mi a biomarker teszt lényege?
A növekedési hormon kimutatásának közvetett módszere.
A hGH sok különböző protein megjelenésére van hatással, amelyek mint a hGH működés biológiai markerei szolgálhatnak. Ezek közé tartoznak a májban a hGH működés markerei, mint például az inzulinszerű növekedési faktor-I (IGF-I), valamint a prokollagén III. N-terminális peptid (P-III-NP). Ennek a két hGH markernek a mérése a szérumban szolgálhat arra, hogy a hGH/IGF-I tengely manipulációját feltárják, tekintet nélkül a használt doppingszerre, legyen az recGH vagy más szer, amelyet arra alkalmaztak, hogy növelje az áramló növekedési hormont (mint például: GHRH – növekedési hormont felszabdító hormon, GHRP – növekedési hormont felszabadító peptid, hGH géndopping).
7. Megbízhatóak a hGH tesztek?
A hGH teszt mindkét koncepcióját és kidolgozását módszeresen áttekintették független nemzetközi szakemberek az érintett szakterületeken (mint például a hGH és az IGF-I, endokrinológia, immunvizsgálat, analitikus kémia, gyógyszeripar, laboratóriumi munka, doppingellenőrzés stb.), és ezeket nemzetközi tudományos kiadványokban is publikálták.
A Nemzetközi Sport Választottbíróság (CAS) 2013. évi döntése a Nemzetközi Sí Szövetség (FIS) kontra Andrus Veerpalu ügyben azt erősítette meg, hogy a jelenlegi izoform teszt megfelelő és tudományosan megbízható. A CAS által megfogalmazott kritika eredményeképpen, amelyet a teszt döntési határainak meghatározásához eredetileg alkalmazott statisztikai eljárással kapcsolatban tettek, két független statisztikus csoport új statisztikai elemzéseket végzett több hGH doppingellenőrzési adaton (sportolók mintáin, amelyeket a mintavétel, szállítás, tárolás és elemzés valós doppingellenőrzési feltételei szerint kezeltek, beleértve a standard analitikai protokollokat és műszerezettséget). A tanulmány eredményei egy – hGH és IGF-I kutatásra specializálódott − tudományos kiadványban kerültek publikálásra.
Az átdolgozott döntési határok beépítésre kerültek a WADA honlapján elérhető, izoform tesztre vonatkozó útmutatójába. Ez a dokumentum ad továbbra is irányvonalat a mintaelemzés előtti előkészítő folyamatra, az ellenőrzés elvégzésére és a teszteredmények értelmezésére, valamint a jelentésére vonatkozóan. (A döntési határok meghatározásának részletes információit tartalmazó tanulmány megtalálható a „Tájékoztató anyagok” menüpont alatt.)
A biomarker megközelítés érvényessége és hatékonysága több tudományos kiadványban is dokumentálásra került az elmúlt évtizedben. Az Európában és Ausztráliában végzett, placebo-kontrollált rekombináns növekedési hormon alkalmazásról szóló tanulmányok sorozata azt mutatta, hogy mind az IGF-I, mind pedig a P-III-NP jelentősen megemelkedik a recGH alkalmazását követően (a dózistól függő módon). Ezeket a markereket számos különböző tényezőre megvizsgálták, amelyek hatással lehettek a mért értékekre, beleértve a kort, nemet, etnikumot, gyakorlatot, mindennapi és egymást követő változásokat, egyének közötti eltéréseket, csont és puha szövet sérüléseket, sportágat és a test felépítését (fizikum).
8. Az izoform és a biomarker tesztek egymást kiegészítik?
Ez a két teszt kiegészítő a hGH feltárás természetében és időablaka tekintetében. A hGH izoform teszt a hGH izoformok közötti arányok (százalék) változását mutatja 24-48 órával a recGH alkalmazása után. A biomarker teszt a hGH működés két biológiai markere fokozott szintézisén alapul, vagyis az IGF-I-en és P-III-NP-n, és lehet, hogy a recGH használat kezdeti szakaszát nem fedezi fel, de ezt később is, és hosszabb ideig mutatja, mint az izoform teszt (akár 3 hétig is kimutatja a szerhasználatot).
9. Melyek a növekedési hormont felszabadító faktorok, és ezek kimutathatók?
A növekedési hormont felszabadító faktorok a következők:
- növekedési hormont felszabadító hormonok (GHRH) és analógjai;
- novekedési hormon szekretagóg anyagok (GHS);
- növekedési hormont felszabadító peptidek (legismertebb fajtái: GHRP-2 és GHRP-6).
Ezek az anyagok az endogén hGH kiválasztását indukálják az agyalapi mirigy útján. A recGH helyett történő alkalmazás célja az, hogy a hGH doppingszer hatásait érjék el, és lehetőség szerint elfedjék a recGH használatának izoform teszttel történő kimutatását. A doppingellenőrző laborok azonban kidolgoztak tömeg spektrometria alapú módszereket a kimutatásra, és pozitív vizsgálati eredményként jelentik a mintákban történt felfedezésüket követően. Ezen túlmenően ezen szerek használatát a növekedési hormon közvetett módszerével, a biomarker teszttel is ki lehet mutatni.
10. A vérminták tárolhatók?
A vérszérum fagyasztása tudományosan elfogadott eljárás, ami lehetővé teszi az állomány megőrzését a mintákban a jövőbeni ellenőrzéshez és kimutatáshoz.
A kutatási eredmények megmutatták, hogy a hGH állandó a szérumban, ha a vérminta a megfelelő előírások alapján kerül lefagyasztásra.
A WADA ösztönzi a doppingellenes szervezeteket, hogy tárolják a mintákat, ha az releváns (például váratlan eredmények, vagy atipikus minta esetében, illetve, ha gyanúra okot adó információ áll rendelkezésre). Ezen túlmenően a legkiemelkedőbb eredményeket elérő sportolók (pl. olimpiai érmesek) mintáit szintén letárolják. A szérum jövőbeni ellenőrzés céljából történő tárolásának jelentős visszatartó ereje van.
2015. január 1-jétől a WADA Kódex lehetővé teszi, hogy doppingeljárást indítsanak tíz éven belül azon időpontot követően, hogy a mintavétel megtörtént. (Korábban ez az időtartam 8 év volt.)