Étrend-kiegészítők
1. Lehet pozitív egy sportoló tesztje, ha étrend-kiegészítőt fogyaszt?
Rendkívüli körültekintés javasolt az étrend-kiegészítők használatát illetően.
A sportolók által használt étrend-kiegészítők aggodalomra adhatnak okot, mivel a kiegészítők gyártása és címkézése számos országban nem felel meg a szigorú szabályoknak. Ez olyan kiegészítőkhöz vezethet, amely a doppingellenes szabályok szerinti tiltott összetevőt tartalmazhat. Pozitív tesztek jelentős száma tudható be a kiegészítők rossz használatának, és a dopping-meghallgatáson nem elfogadható védekezés az, hogy a sportoló nem megfelelően címkézett étrend-kiegészítőt fogyasztott.
2. Az étrend-kiegészítőt gyártó cég teszteltetheti a kiegészítőt a WADA-nál?
A WADA nem foglalkozik étrend-kiegészítők tesztelésével.
A Laboratóriumok Nemzetközi Szabványában található Laboratóriumi Etikai Kódex (B melléklet 4.4 rész) lefekteti, hogy a WADA akkreditált laboratóriumok nem végeznek analízist kereskedelmi anyagok vagy készítmények tekintetében (pl. étrend-kiegészítők), kivéve, ha ezt egy doppingellenes szervezet – egy adott doppingeset kivizsgálásának részeként − kifejezetten kéri. A laboratórium nem ad eredményeket, dokumentációt vagy tanácsot, vagy semmilyen módon nem ad javaslatot a termékek vagy szolgáltatások jóváhagyását illetően.
3. Van lehetőség arra, hogy az étrend-kiegészítőt gyártó a WADA jóváhagyását megszerezze a termékére?
A WADA nem vesz részt semmilyen tanúsítási eljárásban a kiegészítők tekintetében és ezért nem tanúsít vagy hagy jóvá gyártókat vagy a termékeiket. Nem ellenőrzik a kiegészítők iparágának minőségét vagy a kárigényeket.
Ha egy cég a saját termékeit a sporttársadalom számára promotálni kívánja, az ő − mint gyártó − felelőssége annak biztosítása, hogy a termékek nem vezetnek semmilyen doppingellenes szabály megsértéséhez.