Címvédés esetén kenura váltana a paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál

Paralimpiai aranyérmes, négyszeres világ-, háromszoros Európa-bajnok, azonban mégsem szállt fejébe a dicsőség. Kiss Péter Pál Tokióhoz hasonlóan Párizsban is a dobogó tetejére szeretne felállni, mivel ez azt jelenti, hogy az elmúlt három évben fenn tudta tartani motivációját és elkötelezettségét. A még mindig csak 20 esztendős kajakos a paralympic.org-nak adott interjújában fejtette ki, hogy milyen célokat tűzhet ki maga elé, ha idén is az aranyérem kerül a nyakába.

2021. szeptember 3., Tokió: Kiss Péter Pál 18 évesen a megnyeri a férfi KL1 200 méter döntőjét és a sportág valaha volt legfiatalabb bajnokaként beírja magát a történelemkönyvekbe.

"Abban a pillanatban, amikor az országom himnusza felcsendült Tokióban a paralimpián, leírhatatlanul hatalmas büszkeséget éreztem – mondta a paralympic.org-nak Kiss. - Nagyon jó érzés visszagondolni ezekre a játékokra, mert ott lettem paralimpiai bajnok. Tokió sok mindent adott nekem, amiért csak hálás lehetek az életben."

A tokiói paralimpia kapcsán semmi sem a megszokott mederben zajlott, hiszen a covid miatt egy évvel elhalasztották az eseményt, azonban ez sem segített azon a tényen, hogy nézők nélkül kellett a futamokat megrendezni.

"Nagyon izgatott voltam a paralimpiai játékok miatt, annak ellenére, hogy a covid miatt nem voltak nézők a lelátókon, ami nagyon sajnálatos volt – emelte ki Kiss Péter Pál.  - Ennek ellenére is úgy gondolom, hogy ez egy hatalmas sportesemény volt, amelyet az egész világ az interneten és a TV-n keresztül követett, és hihetetlen volt ennek a részese lenni. Természetesen a korábbi nemzetközi versenyek rutint és önbizalmat adtak nekem, de a paralimpia hangulata minden mással összehasonlíthatatlan."

Habár Tokióba úgy utazott ki, hogy győzni szeretne, addig nem tudta felfogni, hogy paralimpiai bajnok lett, amíg át nem ért a célvonalon.

"Kis időbe telt, mire felfogtam, hogy mostantól paralimpiai bajnoknak nevezhetem magam. Nagyon sokáig tartott, míg teljesen elhittem ezt. Azt kell mondanom, hogy miután a nyakamba került [az aranyérem – a szerk.]

egész nap viseltem, még aludtam is benne

– emlékezett vissza a parakajakos. - Azóta, amikor ránézek, igazán boldog leszek, mert azt mutatja, hogy minden kemény munka, az edzések és az áldozatok értelmet nyertek, és 120 százalékosan megtérültek."

Kiss Péter Pál több sportágat is kipróbált, mielőtt a kajak mellett tette le a voksát. Három évig versenyszerűen úszott, ami megalapozta felső testének izomzatát. Elmondása szerint a több évnyi kemény munka az élvonalba emelte őt, amiért nagyon hálás: „Amikor ezt a sportot űzöm, önmagam vagyok. Ez az életem. Mindent annak rendelek alá, hogy valóra válthassam álmaimat a versenyeken.”

Első felnőtt nemzetközi versenyére már nagy ambíciókkal ment el, annak ellenére, hogy csak 16 éves volt. 2019-ben Szegeden rögtön felért a csúcsra KL1-es sérültségi kategóriában.

"Nagyon fiatal voltam és őszintén szólva, nagyon féltem ezektől az első nagy versenyektől és azok kimenetelétől, annak ellenére, hogy nagyon vártam őket. Szerencsére nagyon jól sikerültek, úgy gondolom, mindkét [aranyérmem – a szerk.] örök emlék marad" - mondta Kiss.

Elmondása szerint a Tokióban elért eredménye óta többen is felismerik az utcán, azonban a hírnév nem szállt a fejébe, továbbra is keményen edz és szeretteivel is a lehető legtöbb időt tölti.

Az idei céljai senkit nem lephetnek meg: szeretné megvédeni paralimpiai elsőségét Párizsban.

"Ez jelenleg a legnagyobb célom, és mindent megteszek azért, hogy megvalósuljon. Szerintem sokkal nehezebb megvédeni egy címet, mint megszerezni azt – vélekedett a négyszeres világbajnok. - A cím megvédése azt jelentené számomra, hogy sikerült fenntartanom a motivációm és elkötelezettségem a kajakozás, a sport és a paralimpia iránt az elmúlt három évben.”

Mint mondta az esetleges címvédés után kicsit eltávolodna a kajakozástól, de a sportágtól nem.

"Szerintem már nincsenek sokkal nagyobb álmaim a kajakozásban, ahol alapvetően mindent elértem. Ezért a

közeljövőben szeretném kipróbálni a kenuzást, hogy lássam, mit tudok ott kihozni magamból."

A szeptemberi ötkarikás játékokat már nagyon várja, hiszen Tokióval ellentétben már szurkolók a előtt is bizonyíthat.

"Nagyon várom már. Remélem, sok sportolóval fogok találkozni, megismerkedni, és remélem, hogy sok szurkoló látogat majd ki. Mindenkinek olyan felejthetetlen élményt kívánok, mint amilyen nekem is megadatott Tokióban" – zárta gondolatait Kiss Péter Pál.

forrás: paralympic.org

Kapcsolódó tartalmak

Ajánlott cikkeink

Kajak-Kenu & Szabadidő
Partnerek & Támogatók