Három arany pénteken Ponte de Limában

Fiataljaink folytatták remek szereplésüket a Ponte de Lima-i Európa-bajnokságon. Ifjúsági versenyzőink ma két arany-, két ezüst- és egy bronzérmet szereztek, az U23-as korosztályban pedig férfi K-1-ben Petró Ádám győzött. Nem is akármilyen versenyben!

Maraton Eb

Ifjúsági lány kajakpárosaink nyitották a pénteki versenynapot – méghozzá hatalmas sikerrel! Korsós Zsófia és Nagy Viktória hatalmas fölénnyel nyerte meg a számot egy másik magyar duó, a csütörtökön egyesben győztes Fekete Dorina, valamint párja Tanka Emese előtt. A győztes egység számára még egy büntető kiállás is belefért a táv elején, akkora fölényben voltak a mezőnnyel szemben.

„Tulajdonképpen már az elején megragadtuk az első lehetőséget és leráztuk a többieket. Még egy büntető fél perc is belefért, hiszen az első fordulónál önhibánkon kívül történt egy kis baki, amiért kiállítottak minket. Ám akkor visszaálltunk a versenybe, az élre tudtunk visszaérkezni és zavartalanul nyertük meg ezt a számot” – mondta Nagy Viktória.

„Utólag azt mondom, annyira nem volt nehéz a verseny, bár én előtte nagyon izgultam. A másik magyar hajó új egység, Fekete Dorina megnyerte az egyest, így nem tudtam mire lesznek képesek” – tette hozzá Korsós Zsófia.

Kérdés volt, hogy mit tud majd Vékássy Levente és Redl András párosa a fiúknál, hiszen előbbi csütörtökön az egyes számot nyerte, nem lehetett tudni, hogy mennyit vett ki belőle az a győzelem. Az idei rangsoroló után egymásra találó páros végig taktikusan versenyzett, és nyerte meg Portugáliában az aranyat, míg a harmadik helyre a másik magyar egység, Bodnár Balázs és Horváth Ádám érkezett.

„Nagyon örülök, mert ez volt életem első nemzetközi maratonija és rögtön győzelmet tudtunk szerezni. Levi tegnap próbált tartalékolni, szerencsére harcosak voltunk, sikerült végig az élbolyban maradnunk, s a finisben nagyot robbantva megnyerni a versenyt” – mondta Redl András.

„Mindkét versenyemre azt tudom mondani, hogy nem volt nagy tempó, így az egyesben sem volt olyan küzdelem, hogy az hosszú távú fáradtságot okozott volna – mondta Vékássy Levente, aki a páros múltjáról is beszélt. – A rangsoroló után döntöttünk úgy, hogy felkészülünk a maratonra és bár a bajnokságon az első két kör még érdekesen alakult, végül sikerült összeszoknunk Andrással.”

Az ifjúsági kenupárosok versenyében Hodován Dávid és Kollár Kristóf is a finisre hagyta a döntést, amelynek vége az lett, hogy mindössze fél hajóval kaptak ki a rivális német egységtől, Mikolics Mihály és Bucsi Bence a hatodik helyen zárt. U23-as kenusaink ezúttal nem szereztek érmet, Luczó Dániel a negyedik, Sáling Áron a 11. helyen zárt. Kajakosaink azonban végig tűzközelben voltak: Petró Ádám és Máthé Krisztián az utolsó futáshoz érkezve a győzelemért hajtott, ám mindketten hibáztak az utolsó beszállásnál. Máthé Krisztián el is esett, így a negyedik helyre szorult, Petró Ádám azonban felkapaszkodott és fantasztikus versenyzéssel bezsebelte az aranyat.

“Kemény verseny volt, próbáltuk Krisztiánnal végig uralni, mindig elsőnek kiszállni, hogy egy kis előnyt szerezzünk. Az utolsó két futásra négyen maradtunk, de sajnos az utolsó beszállást elrontottuk, én is és Krisztián is. Nekem telement a hajóm vízzel, úgy kellett a többiek után eredni, hajtani és megmondom őszintén fölfelé nagyon szenvedtem. Aztán a spanyol srácon láttam, hogy a maximumon hajt, bíztam benne, hogy a végén majd nem tud reagálni az indításomra, de hogy a brit mit tud, arról nem volt fogalmam. Tőle tartottam. Szerencsére összejött a győzelem, megvédtem a címemet, amit elsősorbana klubomnak köszönök, mert a támogatásuk nélkül nem sikerült volna ilyen jól a felkészülésem” – mondta Petró Ádám.

Európa élmezőnyében a második vonalunk is

A zárónapon egy arany-, három ezüst- és egy bronzérmet szerzett a magyar válogatott az ifjúsági és U23-as kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Vasárnap délelőtt az 500-as döntőket rendezték meg a csehországi Racicében. A két női kajak négyesünk, ahogy az várható volt, kiválóan szerepelt, az ifiknél a Potoniec Zsófia, Rugási Csilla, Kulcsár Csenge, Csikós Zsóka kvartett győzni tudott, megszerezve ezzel a magyar küldöttség második aranyérmét.

Az U23-as korosztályban a Biben Karina, Sólyom Dóra, Malcsiner Eszter, Katrinecz Rita egység nagy csatában másodikként zárt.

Biben Karina a négyes után párosban is szerzett egy ezüstérmet, miután Bakó Olgával egy hajóban a második helyen ért célba.

A harmadik vasárnapi magyar ezüstérem Máró Anna nevéhez fűződik, aki serdülő létére az ifik között remek versenyzéssel végzett a második helyen.

Ugyanezen a távon negyedik lett Molnár Csenge (ifi C1), a Molnár Csenge, Csorba Zsófia (ifi C2) páros és a Kőszegi Milán, Békési Boldizsár, Nagy Olivér, Pálla Balázs (ifi C4) négyes. A Mányi Zsófia, Boldis Csenge (ifi K2) egység az ötödik, a Majoros Mátyás (ifi K1), Katrinecz Rita (U23 K1) és a Slihoczki Ádám, Kocsis Ádám (U23 C2) duó a hatodik, Molnár Rebeka (U23 C1), valamint a Bónyai Regina, Kulcsár Dorina (U23 C2) kettős pedig a hetedik helyen zárt.

A két férfi K4-es egyaránt a B döntőbe jutott, ahol a Kiss, Balogh, Takács, Nyerges ifi négyes a második, a Szendy, Radics, Erős, Törköly U23-as kvartett pedig a negyedik helyen végzett.

A délutáni 200-as versenyeken is jutott egy érem a magyaroknak, a szegedi felnőtt világbajnokságra az olimpiai számban, C1 200-on készülő Nagy Bianka az U23-asoknál harmadikként ért célba.

A sprinttávon hetedik lett Máró Anna (ifi K1) és a Molnár Rebeka, Sáling Laura (U23 C2) egység, míg Orosz Adrienn (U23 K1) és a Horányi Dóra, Mile Sára (ifi C2) páros kilencedikként zárt.

A B döntőben Kőszegi Milán ifi C1) az ötödik, Vigassy Barnabás (ifi K1) pedig a hatodik helyen végzett.

A magyar válogatott úgy szerzett két arany-, négy ezüst- és két bronzérmet az Európa-bajnokságon, hogy nagyrészt B csapattal vett részt, sok számban nem a válogatók győztesei indultak, hogy minél több fiatal versenyzőnk szerezzen nemzetközi rutint.

„Ez sokkal jobb szereplés volt, mint a tavalyi – kezdte az értékelést Makrai Csaba utánpótlás szövetségi kapitány. – És itt nem csak az eredményességre gondolok, egyszerűen sokkal jobban odatették magukat a gyerekek. Csak a németek és mi voltunk azok, akik nem a legjobb csapatukkal jöttek, de ez

a közvetlen második vonalunk is első vonalbeli ambícióval és akarással versenyzett.

Persze voltak néhányan, akik a vb-csapatban is szerepelnek, de sokaknak, akik csak az Eb-n bizonyíthattak, helyük lenne a világbajnoki keretben is, mert biztos vagyok benne, hogy a vébén is megállnák a helyüket. Nagyon büszke vagyok a versenyzőkre!”

Az idei korosztályos világbajnokságnak augusztus 1. és 4. között a romániai Pitesti ad otthont.

Kozák két számban indul a vébén – megvan a magyar keret

Hüttner Csaba szövetségi kapitány kijelölte, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöksége pedig jóváhagyta az ICF olimpiai kvalifikációs világbajnokságon induló magyar válogatott keretet.

Kozák Danuta végül két számban, 500 egyesben és 500 párosban áll rajthoz, utóbbiban Kárász Annával, míg a női kajak négyesbe Medveczky Erika, Csipes Tamara és Bodonyi Dóra mellé a fiatal Gazsó Dorka került be.

„Azt egyelőre nem tudjuk, hogy milyen sorrendben ülnek majd a lányok, most próbálgatjuk, hogy melyik lehet a leghatékonyabb felállás – mondta Hüttner Csaba. – Mivel a cél a hat kvóta megszerzése női kajakban, így aki párost megy, az nem mehet négyest, Dana pedig inkább a 200 egyest engedte el, mert az az 500 páros előtt szerepel a vb-programban.”

Az egyetlen kérdőjel a 200 egyes a vb-keretben, itt Csipes Tamara és Lucz Dóra között szétlövés dönt majd.

A férfi kajakosoknál 1000 párosban Kammerer Zoltán és Gál Péter István állhat rajthoz. „Az Európa Játékokon és a versenyeken való hozzáállásuk alapján abszolút megérdemlik, hogy ott legyenek a vébén. A második válogató előtt állt össze a párosuk, és meggyőződésem, hogy van bennük potenciál.”