A civil jövőjükre is gondolnak

Simicskó István sportért felelős államtitkár jelenlétében, gálaünnepség keretén belül díjazta a Magyar Egyetemi-Főiskolai Szövetség a 2014-es esztendő legjobb egyetemi sportolóit. Félszázan érdemelték ki az Év egyetemi sportolója címet, köztük több kajakos és kenus is.

A Magyar Egyetemi-Főiskolai Szövetség (MEFS) csütörtöki gálaünnepségén, amelyen Simicskó István sportért felelős államtitkár is jelen volt, azokat a diákokat díjazták, akik 2014-ben dobogón végeztek az egyetemi világbajnokságokon, első és második helyet szereztek a rotterdami Európai Egyetemi Játékokon, avagy felsőfokú tanintézmény hallgatójaként sportági felnőtt világbajnokságon aranyérmesek lettek.

A kajak-kenu sportág képviselői ebben a kategóriában is az élen jártak: felsőoktatási intézmény hallgatójaként szerzett aranyérmet a felnőtt világbajnokságon a kajakos Szabó Gabriella (Edutus Főiskola és Károly Gáspár Református Egyetem), Kárász Anna (Szegedi Tudományegyetem), Vad Ninetta (Nyugat-magyarországi Egyetem), továbbá a váltóban győztes kajakos Hérics Dávid (Semmelweis Egyetem), és a Lakatos Zsanett, Takács Kincső kenus duó (mindketten a Nyugat-magyarországi Egyetem hallgatói).

És hogy mennyire tartják fontosnak az életükben a diplomát sportolóink?

„Nagyon fontos, hogy ne csak a sportban teljesítsünk kimagaslóan, de gondoljunk a jövőnkre is, nem akarom huszonnyolc évesen diploma nélkül azon törni a fejem, hogy mihez is kezdjek, mi lesz velem akkor, ha már nem sportolok – mondta a moszkvai világbajnokságon a 4×200 méteres férfi kajakváltó tagjaként aranyérmet szerző Hérics Dávid. – A tanulás és a sport egyébként hatással van egymásra, azt vettem észre, ha például edzésen jól elfáradok, könnyebben megy a tanulás is.”

Szabó Gabriella, aki már két éve jár az Edutus Főiskola kereskedelmi és marketing szakára, is rendkívül fontosnak tartja a civil élet megalapozását.

„Gondolnunk kell erre is, hiszen a sportolói pálya nem egy teljes életre szól, és sokkal könnyebb a váltás, ha az ember kezében már van egy vagy két diploma. Lehet, hogy nekünk sportolóknak ez egy kicsit döcögősebben megy, pláne egy olimpiai évben, de véleményem szerint igenis összeegyeztethető az eredményes sport és az eredményes tanulás” – tette hozzá Szabó Gabriella.

Dupla UTE-diadal a nyitónapon

Kozák Danutát és Tótka Sándort ezúttal sem lehetett megállítani az idei I. világbajnoki válogató nyitónapján. A nőknél K-1 500 méteren Csipes Tamara és Medveczky Erika állhatott fel még a dobogóra, férfi K-1 400 méteren pedig Nádas Bence és Birkás Balázs végzett a második és a harmadik helyen.

Csütörtökön mindössze két döntőt rendeztek meg az NKM szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokságra és az Európa Játékokra válogató versenyen, a szolnoki Holt-Tiszán. Talán a legfontosabb női számban győzött az olimpiai-, és világbajnoki címvédő Kozák Danuta, akit 2015 óta senki sem tudott itthon megverni.

Az UTE ötszörös olimpiai bajnoka ezúttal már a rajt után vezetett fél hajóval, és tulajdonképpen a célig növelve előnyét másfél másodperccel nyert Csipes Tamara és a mögötte néhány ezreddel befutó Medveczky Erika előtt. Érdekesség, hogy a negyedikként befutó Bodonyi Dóra is csak centiméterekkel maradt le a dobogóról.

A férfi kajak egyesek 400 méteres száma még ennél is izgalmasabban alakult. A versenyt ma a szintén UTÉ-s Tótka Sándor nyerte meg 28 ezredmásodperccel Nádas Bence és 67 ezreddel Birkás Balázs előtt. A negyedik helyen is egy Hüvös Viktor-tanítvány, Kuli István futott be. Tótka és általában a “Hüvös-team” szereplése nem meglepetés azok után, hogy két hete a rangsorolón is kiválóan teljesített ez a társaság.

“Nem tudom, hogy mit jelent a négyes összeállítása szempontjából, hogy a csapatunk ilyen jól szerepel, ezt majd a szövetségi kapitány eldönti. Persze nagyon örülnék, ha ez a négy ember most összeülne, nemcsak azért, mert egy edző tanítványai vagyunk, hanem azért is, mert a csapattársaimban bízom a legjobban, azt pedig tudom már, hogy nemcsak a jó egyes teljesítmény számít a csapathajóban, hanem az egymásban vetett hit is. Holnap 200 egyes lesz, aztán jön az 500 páros, szóval van még meló” – mondta Tótka Sándor, aki elárulta, hogy ebben az összetételben próbáltak már négyest menni edzésen, és szerinte ez az egység akár ütőképes is lehet.

A válogatóverseny holnap a női és a férfi 200, valamint az 1000 méteres döntőkkel folytatódik, és egészen vasárnap estig tart.

Elképesztő csatában nyert Kiss Tamás

Az olimpiai bronzérmes végig vezetve nyert C-1-ben, de az utolsó métereken majdnem megviccelte őt Bodonyi András. A két kenus között 1 kilométer megtétele után mindössze 8 századmásodperc volt a különbség. Férfi K-1 500 méteren Kopasz Bálint ismét megverte Dombvári Bencét, 500 kajak kettesben pedig Tótka Sándor és Nádas Bence győzött.

Az I. válogató utolsó olimpiai versenyszámban megrendezett döntőjét rendkívül jól kezdte Kiss Tamás. Az NKM Szegedi VE kenusa a rajt után élre állt, néhány százméter megtétele után már több mint egy hajóval vezetett, úgy tűnt, hogy a mezőny a nyomába sem fog érni. Aztán az utolsó 200 méteren Bodonyi András elindult és majdnem meglepte Peking bronzérmesét.

A cél előtt 30-40 méterrel már szinte fej-fej mellett haladt a két hajó, Kiss Tamás talán csak az utolsó 4-5 erős húzásának köszönheti, hogy meg tudta tartani a pozícióját, végül mindössze 83 ezredmásodperccel ért előbb a célba Bodonyinál.

“Nem bírtam a végéig, 200 méterrel a cél előtt úgy éreztem, hogy nem érek be. Nem az én napom volt, örülök, hogy ennek ellenére tudtam nyerni. Már a középfutam is fájt, de nyugtattam magam, hogy nem lehet gond, mert a munka bennem van. Láttam a végén, hogy András nagyon jön, próbáltam szűkíteni a mozgásom, hogy a csapásszám megmaradjon, talán ennek köszöhetem, hogy nem ért utol” – mondta Kiss Tamás.

Kopasz Bálintot sem érte utol senki 500 egyesben, több mint egy másodperccel verte meg Dombvári Bencét és majdnem kettővel a harmadikként befutó Varga Ádámot, így ismét bizonyította, hogy a hosszabb távokon egyeduralkodó egyesben.

Balla Virág idén hangsúlyozottan a párosra készül, elképesztő különbséggel nyert 200 és 500 méteren is Devecseriné Takács Kincsővel, C-1 500 méteren ennek ellenére elindult és simán nyert Nagy Bianka és Bragato Giada előtt.

Férfi K-2 500 méteren pedig ismét Tótka Sándor és Nádas Bence tartott erődemonstrációt, ők ketten ezen a hétvégén minden számban kiválóan szerepeltek, amelyben rajthoz álltak. Párosban több mint egy hajóval nyertek a csapattársaik, Kuli István és Birkás Balázs előtt.

Késő délután az 5000 méteres versenyszámokkal zárul az első idei válogató.

Késő délután az 5000 méteres versenyszámokkal zárult az első idei válogató. A női K-1-et Bodonyi Dóra nyerte meg, ő az utolsó métereken az olimpiai bajnok Fazekas-Zur Krisztinát és Pupp Noémit lehajrázva győzött. Női C-1 5000 méteren Lakatos Zsanett verte meg alaposan a mezőnyt, aki 6 másodperccel Bragato Giada-t és 24-el a harmadik helyen érkező Kisbán Zsófia előtt ért a célba. A zárószámban, férfi K-1 5000 méteren Noé Bálint volt a leggyorsabb, szoros versenyben lett Pauman Dániel második és még a harmadik helyen érkező Kammerer Zoltán is másfél másodpercen belül célbaért a győzteshez képest.