Útkereső éve volt Mike Róbertnek

Mentálisan nem volt a topon Mike Róbert 2017-ben, ezért nem sikerült jól számára az év. Világbajnok kenusunk reméli, hogy az idén fejben is tiszta lesz, és jönnek majd az eredmények.

Nehéz értékelni egy sikertelen évet. Bár két számban is képviselhettem hazámat világversenyeken, de nem úgy teljesítettem, ahogy megszokták tőlem, vagy ahogy elvártam volna magamtól. Ez az útkeresés éve volt” – mondta a KSI világ- és Európa-bajnok kenusa az InfoRádió Víztükör című adásában.

Mike szerint jó tanulópénz volt az előző szezon. „Hiába van fizikálisan szinte tökéletes állapotban valaki, ha mentálisan nincs rendben, akkor nem fog tudni jól teljesíteni a versenyeken. Nem volt százszázalékos az évem, mentálisan még jobban elfáradtam, ezért próbáltam valahogy átvészelni az elmúlt szezont. Azért voltak jó visszajelzések, hogy így is a magyar mezőnyben elől tudtam lenni más párral is, a nemzetköziben pedig közel volt a dobogó, az Európa-bajnokságon sem kellett sok az éremszerzéshez. A világbajnokság ezzel együtt katasztrofálisan sikerült, de annak is megvoltak az okai.

Világbajnok kenusunk nem szokott segítséget kérni, hanem próbál mindent egyedül intézni, így volt ezzel az elmúlt évben is, amikor problémái voltak. „Mára rendkívül kifinomult lett technikailag és mentálisan is a kenuzás. Rengeteg jó kenus van a világon, és már nem azon múlik egy verseny végeredménye, hogy ki mennyit edz, hanem azon, hogy fejben ki milyen állapotban van. Egy versenyzőnek nem szabad mutatnia, hogy nehézségei vannak, mert ha gyengeséget mutat, akkor azzal csak az ellenfelet erősíti. Voltak ebben a nehezebb időszakban próbálkozások, hogy segítséget kértem: beszéltem coach-okkal, egy-két dologra rávilágítottak, de nehezen nyílok meg másoknak. Lehet, hogy így egy kicsit tovább tart, amíg saját magam megoldom a problémáimat, de ez egy kiváló önismereti tréning, amitől erősebb leszek. Az elmúlt időszakban egyébként önzőbb lettem. Ez korábban nem volt rám jellemző, pedig egy versenyzőnek csak saját magára szabad koncentrálnia.”

Mike Róbert az idei évhez viszont nagyon pozitívan áll, mint mondta, remek, intrikamentes csapat állt össze a KSI-ben, ahol csak az edzésre kell koncentrálniuk. A téli felkészülésről elárulta, hogy a korábbiakkal ellentétben beadta a derekát, és ezúttal csapatával február vágán három hétre melegvízi edzőtáborba vonul. Mike úgy tudja, hogy csak ők mennek ki ilyen korán Dél-Afrikába, így nem kell osztozniuk a vízfelületen, ezért nyugodt felkészülésre számít.

Hogy mit vár magától az idén, arra még ő sem tudja a választ. „Kíváncsi vagyok arra, hogy Korisánszky Dáviddal párosban mire leszek képes 2018-ban úgy, hogy mentálisan tiszta vagyok” – zárta Mike Róbert.

Szárnyaltak sárkányhajósaink a világbajnokságon

Túlszárnyalták a várakozásokat a magyar sárkányhajósok az Egyesült Államokban rendezett világbajnokságon.

„A kajak-kenus hagyományokhoz híven, világversenyről még nem jöttünk haza érem nélkül, remélem, így lesz ez az idei világbajnokságon is, főleg 500 és 2000 méteren várok jó eredményt, és érmeket” – mondta még a világbajnokság előtt Patyi Melinda csapatvezető.

Ehhez képest a vb-re több gyorsasági kenussal megerősített magyar csapat nem jó, hanem kiváló eredményeket, és rengeteg érmet hozott haza, ugyanis mind a három éremből hatot-hatot szereztek.

Világbajnok lett 500 méteren a 10-es és 20-as férfi hajóegység, valamint 2000 méteren a 10-es mix, a 20-as férfi, a masterseknél pedig a férfi és a mix 10-es hajóegység is.

Ezüstérmet nyert 200 méteren a férfi 20-as, a masters férfi 10-es és mix hajó, valamint 500 méteren a mix 10-es és 20-as és a masters férfi 10-es egység. Bronzérmes 200 méteren a férfi és a mix 10-es, 500-on a masters mix 10-es, 2000 méteren pedig a női és férfi 10-es, valamint a mix 20-as hajóegység.

„Fontos megemlíteni, hogy annak ellenére, hogy csak 35-en utaztak ki az Egyesült Államokba, 21 versenyszámban álltunk rajthoz, amelyből 18 versenyszámban érmet is hoztunk, két alkalommal pedig a negyedik helyen végeztünk – kezdte az értékelést Reményi Péter, a csapat edzője. – Örülök, hogy néhány fiatal kenussal is sikerült megszerettetnünk a sárkányhajózást itt, Amerikában. Rendkívül fontos ez a négy senior aranyérem, hiszen nemzetek közötti világbajnokságon 2010 óta nem álltunk a dobogó legfelső fokán ebben a kategóriában.”

Jövőre Moszkvában rendezik az Európa-bajnokságot, 2020-ban pedig Indiában a világbajnokságot.

Hét arannyal nyitottunk az ORV-n

A lengyelországi Poznanban zajló Olimpiai Reménységek Versenyén pénteken az 1000 méteres versenyszámokat rendezték. A serdülők és ifik mini világbajnokságán a mieink 7 arany-, 7 ezüst- és 2 bronzéremmel nyitottak és sok értékes helyezést is szereztek, így már az első nap után simán vezetik az éremtáblázatot és a pontversenyt is. Hab a tortán, hogy három döntőben kettős magyar siker született.

villámrajt!

A női kenusok pénteken még nem jutottak szóhoz, mert ebben a szakágban nem rendeznek 1000 méteres számokat. Férfi kajakban egyesben, párosban és négyesben, női kajakban egyesben és négyeben, míg kenuban C-1 és C-2 1000 méteren álltak ma rajthoz a legjobb 15-17 éves gyorsasági versenyzők.

Férfi kajak egyesben aranyérmet szerzett Majoros Mátyás a 16 évesek között, míg az eggyel idősebbeknél Szegvári Benedek lett ezüstérmes, a legfiatalabbaknál pedig Nagy Raul futott be harmadiknak.

C-1 1000 méteren Kuska Bence győzött a 2003-ban születettek között, míg az idősebb kenusok ebben a hajóosztályban és ezen a távon nem tudtak dobogóra állni.

Női kajak egyesben viszont mind a három számban kiválóan szerepeltek a magyar versenyzők. A legidősebbeknél Csikós Zsóka arany, Potoniec Zsófia pedig bronzérmet szerzett.

Az eggyel fiatalabb korosztályban kettős magyar siker született, Rugási Csilla nyert Zupkó Vanda előtt. A 2003-asok között pedig Máró Anna lett második K-1 1000 méteren.

Szintén kettős magyar siker született férfi kajakban, a 2001-es korcsoportban. A versenyt az Őry Zsombor, Erdély Tamás duó nyerte, az Opavszky Márk, Szendy Maximilián egység előtt. Jól szerepelt a fiatalabb párosok versenyében Majoros Mátyás és Nyerges Áron is, ők ezüstérmet vehettek át ezer méteren.

Lemásolták a férfi kajakosok teljesítményét a 2001-ben született magyar kenusok 1000 párosban. A számot a Besenyei Ádám, Horváth Benedek duó nyerte a Hodován Dávid, Kollár Kristóf páros előtt. A fiatalabbak között Csanki Márk és Papp László lett harmadik.

K-4 1000 méteren a magyar fiúk nem tudtak dobogóra állni, viszont a hölgyeknél nyert a Szellák Szabina, Budai Gvendolin, Kőhalmi Emese Boglárka, Potoniec Zsófia alkotta kajaknégyes.

Az ORV-n holnap az 500-, vasárnap pedig a 200 méteres futamokat rendezik majd meg.