Teljes csapattal az Európa Játékokon

A második válogató utáni héten a lehető legerősebb összeállításban utazik a magyar kajak-kenu válogatott az Európa Játékokra, amely 2019-ben a sportág Európa-bajnoksága is lesz egyben.

Az idén az Európa Játékok kajak-kenu versenyeit június 25. és 27. között rendezik, amely abból a szempontból mindenképp előnyös, hogy a hazai második válogatót az előtte való héten tartják, nem véletlenül.

„Úgy lett felépítve az egész versenyszezon, hogy a válogató után lendületből, csúcsformában utazhassunk az Európa Játékokra, majd egy alapozás után következzen a szegedi, olimpiai kvalifikációs világbajnokság” – mondta Hüttner Csaba szövetségi kapitány.

Ebből kiderül az is, hogy várhatóan a lehető legjobb csapattal veszünk részt a minszki játékokon, tehát a válogató győztesei állhatnak majd rajthoz. Igaz, a nevezéseket már le kellett adni, de 24 órával a technikai értekezlet előtt még lehet módosítani.

Minszkben 2016-ban ifjúsági és U23-as kajak-kenu világbajnokságot rendeztek, ugyanezen a pályán lesz a verseny az Európa Játékokon is. „Egy kiváló pályáról van szó, amelynek az egyik oldalán van csak lelátó, így, ha oldalszél van, akkor az okozhat itt is gondot, de szélcsendes időben, vagy hátszél, esetleg szembeszél esetén teljesen ideális a pálya. Mindkét oldalán lehet követni biciklivel a futamokat, nagy területek vannak. A vébén a versenyzői terület kicsit messze volt a céltól, de ha azt közelebb hozzák, akkor szinte tökéletes lesz a pálya” – mondta Hüttner Csaba.

A magyar sportolók hét arany-, négy ezüst- és nyolc bronzérmet szereztek a négy évvel ezelőtti Európa Játékokon, ebből négy aranyat és öt bronzérmet a kajak-kenusok nyertek. Az idén Európa-bajnokság hiányában gyakorlatilag ez lesz a sportág kontinenstornája, a szövetségi kapitány szerint ennek megfelelően komoly Eb-mezőny várható.

„Biztos vagyok benne, hogy a két Világkupa után, a világbajnokság előtt a teljes európai élmezőny képviselteti majd magát.

A négy évvel ezelőtti eredménnyel most is tökéletesen elégedett lennék, hiszen egy-két számot leszámítva szinte csak olimpiai számokban rendeznek majd futamokat az Európa Játékokon.”

Kozák Danuta megállíthatatlan

Háromból három! Az ötszörös olimpiai bajnok hibátlan mérleggel zárta az első idei válogatót, miután a két egyes után Kárász Annával párosban is nagy fölénnyel tudott győzni K-2 500 méteren. Szintén meggyőző különbséggel nyert Koleszár Mátyás és Németh Viktor Máté férfi K-2 1000 méteren, Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső pedig úgy hat-hét hajóval verte a mezőnyt a női kenu párosok olimpiai versenytávján.

Újabb triplázás

Elmaradt a várva várt csata női K-2 500 méteren. Hiába fogadkozott Csipes Tamara és Medveczky Erika, szombaton a nyomában sem voltak a világbajnoki címvédő duónak. Kárász Anna és Kozák Danuta fantasztikusan rajtolt, 50 méter után már egy beülőnyi volt az előnyük, a végén pedig úgy nyertek egy hajóval Csipesék előtt, hogy Anna a cél előtt nem sokkal “falsot húzott” bal kézzel.

“Kemény harcra számítottunk, de szerencsére jól sikerült a rajtunk, már ott komoly előnyt szereztünk, ennek ellenére

egyáltalán nem érzem, hogy könnyű volt,

mert jöttünk egy erős pályát, jól kihajtottuk magunkat” – mondta Kárász Anna, aki hozzátette, hogy a következő hetekben egyesben szeretne előrébb lépni.

“Nem nagyon járok el sehova, csak az edzésekkel és a családommal foglalkozom, nem fér más az életembe – mondta a kiváló hétvégi szerepléséről Kozák Danuta. – A páros döntő alatt érzékeltem, hogy sokkal vezetünk, nem is tudtuk jól megcsinálni a pálya végét, mert szétestem, de a győzelem bennünk volt és

a nagy különbség jó visszaigazolás

– tette hozzá az ötszörös olimpiai bajnok.

Kiváló visszaigazolás Koleszár Mátyásnak és Németh Viktor Máténak is, hogy a rangsoroló után érett versenyzéssel a válogatót is meg tudták nyerni K-2 1000 méteren. A Budapesti Honvéd párosa eddig leginkább korosztályos versenyeken szerepelt jól, idén viszont már a felnőttek között is szeretnék letenni a névjegyüket.

A futam elején még egy másik honvédos páros, Noé Bálint és Ilyés Róbert vezetett, ők azonban 500-nál “elfogytak”, a finisben Koleszárék a Tóth Dávid, Kulifai Tamás egységgel csatáztak, végül mégis nagy fölénnyel, végig jól evezve nyertek. A harmadik helyen Kammerer Zoltán és Erdőssy Csaba futott be.

“Rajt előtt mondtam Matyinak, hogy csak higgadtan, mert hosszú az ezer méter – mesélte Németh Viktor. – A taktikánk amúgy is rendkívül egyszerű, 500-nál megindulni és

csak menni, menni, menni.

Évek munkája van ebben a párosban, nagyon örülünk hogy ez most így sikerült.”

Nem igért túl nagy meglepetést a női kenu párosok 500 méteres versenyszáma. Ennek megfelelően simán győzte le a magyar mezőnyt a szám világbajnoki ezüstérmese, a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső egység. Mögöttük hét másodperccel lemaradva Kisbán Zsófia és Bragato Giada lett a második és a Bónyai Regina, Kulcsár Dorina duó a harmadik.

“Edzésen jobban tudunk hajtani, azért, mert akkor a fiúk mellénk állnak, itt igazából csak magunkkal versenyeztünk, hogy minél jobb időt menjünk” – mondta a győzelemről Devecseriné Takács Kincső.

Az Európa Játékokon és az augusztusi szegedi világbajnokságon való részvételhez két győzelem kell, a második válogatót szűk négy hét múlva rendezik Szolnokon. Az első idei válogatóverseny holnap zárul.

Csodát tett az Eb-n a 16 éves magyar újonc

Kiss Péter fantasztikus versenyzéssel, olimpiai és világbajnokokat megverve, élete első para kajak-kenu Európa-bajnokságán aranyérmet nyert KL1-es kategóriában.

A mindössze 16 éves magyar sportoló csupán egy éve kezdett el komolyan kajakozni, előtte paraúszó volt, a poznani Európa-bajnokságon pedig egy rendkívül erős mezőnyben tudott győzni.

„Itt volt a riói olimpiai első három helyezettje, valamint az aktuális világbajnok is, és mindannyiukat megelőzte – kezdte a beszámolót Weisz Róbert szövetségi kapitány. – Az előfutamában az olimpiai bajnokot és a világbajnokot is egyaránt nagyon megverte,

volt is nagy csodálkozás mindenki részéről.

A döntője kevésbé sikerült jól, hiszen beragadt a rajtnál, de egy hajszállal így is megelőzte a mezőnyt. Nagyon örültek a parton a győzelmének, hiszen egy tényleg senki által nem ismert, szemtelenül fiatal versenyző nyert. Mi azért titkon reménykedtünk benne, hogy jó eredményt fog elérni, mert már otthon is nagyon jól ment, és legyőzte a szám olimpiai ezüstérmesét, Suba Robit is. Azt kezdtük el számolgatni, hogy vajon volt-e már a magyar kajak-kenu történetében ilyen fiatal Európa-bajnok, de én személy szerint nem emlékszem rá.”

Weisz Róbert szerint az úszás nagyon jó alapokat adott Kiss Péternek a kajakozáshoz, ehhez jön, hogy remek technikával evez, és kiváló erőben van, ezek hozhatták meg pályafutása első – és remélhetőleg nem utolsó – Európa-bajnoki címét.

Ugyanebben a számban Suba Róbert lecsúszott a dobogóról, a negyedik helyez végzett. A szövetségi kapitány csalódottan vette tudomásul, ennél többet várt az olimpiai ezüstérmestől, de a szegedi világbajnokság előtt talán még jókor jött ez az eredmény. „Ez a mai versenynap megmutatta, hogy az eddigieknél is keményebben kell készülnie, ha dobogóra szeretne állni egy világversenyen” – mondta Weisz Róbert.

A nőknél VL2-ben Varga Katalin ugyancsak a negyedik, míg Molnárné Tóth Julianna az ötödik helyen zárt. A tavalyi világbajnokságon kajakban és kenuban is negyedik Varga Katalin kedden kajakban az előfutamból egyből a döntőbe jutott, amelyet szerdán délelőtt rendeznek.

Kenuban Suba Róbert és Juhász Tamás az előfutamból a szerdai középdöntőbe került, akárcsak KL3-ban a nőknél Fehér Annamária és Molnár Nikoletta. A mindössze 18 éves Kiss Erik az előfutamból még kvalifikálta magát a középdöntőbe, de a fináléba már nem jutott be férfi KL3-ban.

Az Eb szerdai zárónapján az éremre talán Varga Katalinnak van a legnagyobb esélye, de nem lesz egyszerű dolga, hiszen mind a három versenyző ott lesz a döntőben, aki a tavalyi világbajnokságon megelőzte őt.