Taroltak a Römi hajók Szolnokon

Mozgalmas hétvégén vannak túl a sárkányhajósok, akik szombaton Európa-bajnoki válogatón, vasárnap az első magyar bajnoki fordulón vettek részt Szolnokon.

Sárkányok

Hét csapat részvételével rendezték meg a hétvégén Szolnokon a szegedi sárkányhajó Európa-bajnokságra a válogatóversenyt, a csapatoknak 200 és 500 méteren kellett összemérni tudásukat, a két táv összesített eredménye alapján az első két csapat szerezhetett kvalifikációt a kontinensviadalra.

Délelőtt a 20-as hajók küzdöttek egymással, és minden számban a Römi egységek domináltak, s mivel két hajót is csatasorba állítottak így mindegyik korosztályban, minden kategóriában ők szerezték meg az első két helyet.

A délutáni 10-es számokban már sikerült más csapatoknak is labdába rúgni, a masters női futamban a Vaskuti István által kormányzott Óbudai Sárkányok csapata nyert, míg a römis lányok a második helyen érkeztek be a célba. Az utolsóként megrendezett 10-es masters mix versenyszámban – amely az óriási vihar miatt majd egy órával később került megrendezésre – a győztes és a harmadik helyen befutó Römi hajók közé beférkőzött az Old Lake Tata csapata.

„Sajnos nem volt szerencséjük az időjárással a válogatóra érkezett csapatoknak, mert már az első futam után egy nagyobb vihar miatt állni kellett egy órát a futamoknak. Az utolsó futam előtt ismét közbeszóltak az égiek, jégeső és villámlás miatt megint le kellett állítani a versenyt, de a csapatok profi módon alkalmazkodtak az időjáráshoz és minden esetben követték a versenybíróság utasításait. A két kényszerszünet ellenére még sötétedés előtt sikerült az utolsó futamot is befejezni, és itt ragadnám meg az alkalmat, hogy megköszönjem a versenybírók és a szolnoki pálya technikai személyzetének a profizmusát és rugalmasságát, ami szükségszerű volt a mai nap lebonyolításához. Büszke vagyok a csapatokra, hogy ilyen szépen, profikhoz méltón végigcsinálták a napot” – mondta Patyi Melinda, szakmai koordinátor.

Csodálatos idő fogadta másnap az első magyar bajnoki fordulón az egységeket, 23 csapat csatázott 500 és 2000 méteren.

Az 500 méteres mix futamot, amely a bajnoki futam a Römi KKSK fölényesen nyerte a Lapátolók fekete csapata és a Szegedi Sárkányhajó Egyesület előtt. A férfiaknál a Lapátolók fekete csapata mögött a Dunai Sárkányok Vác és a VSC Kimle egysége végzett, míg a hölgyeknél a Kimle, a Vác mögé a Pink Koala állhatott fel a dobogóra.

A rövid táv után következett a 2000m-es verseny, amelyben izgalmas csatákat láthattunk mind a négy futamban. Az 500 méteren kialakult sorrend alapján kerültek a csapatok a futamokba, és a végeredménybe a 4 futam közül a legjobb eredmények számítottak. A versenyt a Römi KKSK nyerte a Dunai Sárkányok Vác és az ESMTK előtt.

„A válogató és a magyar bajnoki futam alapján is azt mondhatom, nagyon büszke vagyok a csapataimra. Az Európa-bajnokságra sikerült 18 indulási lehetőséget elvinnünk, két szám volt, amelyben nem voltunk száz százalékosak. Ezek után álltunk rajthoz a magyar bajnoki futamon, ahol pihent csapatok, ráadásul 23 egység közül lettünk a legjobbak ötszáz és kétezer méteren is. Le a kalappal minden emberem előtt” – mondta Reményi Péter csapatvezető.

„Nagyon jó hangulatú verseny volt a vasárnapi, főleg a zivataros szombati válogató után. Számomra a legnagyobb eredmény, hogy öt új csapatot is köszönthettünk ezen a hétvégén, ami azt jelenti, hogy az MKKSZ sárkányhajós családja ismét bővült” – mondta Patyi Melinda.

A következő magyar bajnoki fordulót június 10-én Sukorón rendezik meg.

Nádas és Balaska is küzd a négyesbe kerülésért

A tavaly 500-on párosban és négyesben is Európa-bajnok Nádas Bence, valamint a párosban 200-on vb-címet nyert Balaska Márk is szeretne bekerülni az 500 négyesbe – ezért dolgoznak most Dél-Afrikában.

Az idén az olimpiai számnak számító 500 férfi kajaknégyesre rendhagyó, K1 400 méteres tájékoztatót írt ki Hüttner Csaba szövetségi kapitány, hiszen időben körülbelül ez a versenytáv egyezik meg az 500 négyessel.

A Dél-Afrikában edzőtáborozó Nádas Bence és Birkás Balázs is el fog indulni a K1-es válogatón, előbbi K2 500 méteren is rajthoz állna. „Nagyon sokan állunk rajthoz 400-on, nem tudom, hogy ki lesz a favorit, hiszen egy új távról van szó. Ráadásul minden évben jönnek új nevek, az idén is lehetnek meglepetések. Párosban ismét Tótka Sándorral pórbálunk majd menni, a többi még a jövő zenéje, de szeretnék az idén még 1000 méteren is versenyezni.”

A Balaska Márkkal tavaly a világbajnokságon 200 párosban aranyérmet nyert Birkás Balázs az idén 200 egyesben is szeretne bizonyítani az 500 méter mellett.

Hogy mennyire elégedettek a körülményekkel Nádas Bencéék, a helyszínen készített videointerjúnkból ezt is megtudhatják:

Az egyesre koncentrál az újjászületett Vad Ninetta

Vad Ninetta elárulta, hogy úgy érezte, már nem szeret kajakozni, ezért váltania kellett, és szerinte nagyon jól döntött, amikor Simon Miklóst választotta edzőjének.

A Vasas ötszörös világbajnok kajakosa 2016 novemberében váltott edzőt, és a Nagy-Britanniából 10 év után hazatért Simon Miklóssal kezdte el a közös munkát, amely gyümölcsözőnek bizonyult, hiszen négyesben világbajnoki címet nyert 2017-ben.

„Pozitívnak és eredményesnek tartom a váltást – kezdte Vad Ninetta az Inforádió Víztükör című adásában.  Nagyon jó döntést hoztam, hiszen

bele voltam fásulva a helyzetembe, kimondhatom, hogy nem szerettem kajakozni,

és kellett Simon Miklós motiváltsága ahhoz, hogy újra azt érezzem: én ezt szeretném csinálni. Mentálisan nagyon sokat segített nekem, és olyan szakmai tudása is van, amely szintén a hasznomra vált, ez kiderült az elmúlt sikeres évben.”

A 29 éves versenyző idén az 500 egyesre koncentrál, ezért a válogatón ebben a számban szeretne minél jobban szerepelni. „Minden évben nagyon nehéz kijutni egy világbajnokságra a hazai mezőnyből. Arra számítok, hogy Dana (Kozák Danuta) és Tami (Csipes Tamara) is nagyon jó formában lesznek, amikor elkezdenek kajakozni. Nagyon kemény versenyszezon elé nézünk. Az egyes az, ami nagyon számít, hiszen egy jó egyes szereplés után lehet magunknak párt találni” – mondta Vad Ninetta, aki tavaly Takács Tamarával ment párosban.

„Tamival még nem beszéltünk a 2018-es évről. A tájékoztató verseny után összeülünk, és megbeszéljük, hogy hogyan tovább. Benne van az, hogy együtt folytatjuk, de természetesen sok szempont van, amit figyelembe kell venni. Nagyon jó páros volt a miénk, a vébé talán a rutintalanságunk miatt nem sikerült úgy, ahogy terveztük, de az összes többi versenyen nagyon jól szerepeltünk” – emlékezet vissza arra, hogy a vb-n 500 párosban csak ötödikek lettek.

Vad Ninetta március 3-án indul Dél-Afrikába egy hónapra. A 29 éves versenyző elmondta, hogy nagyon sokat fejlődött az elmúlt egy évben, ezért reméli, hogy jó állapotban ülhet majd hajóba a melegvízi edzőtáborban. „Elsősorban dolgozni megyünk ki, gyűjteni a kilométereket, de hétvégente lesz egy kis időm pihenni. Egy szafaritúrát biztos, hogy beiktatunk, ezt már megbeszéltük a csapattal” – mondta Vad Ninetta.