Szalay Ferenc nyitotta meg a világbajnokságot

Szolnok polgármestere hivatalosan is megnyitotta a 8. FISU Egyetemi és Főiskolai Kajak-Kenu Világbajnokságot a Holt-Tisza partján. A csütörtök esti ünnepélyes eseményen a sportolói eskü szövegét az U23-as világbajnok Lucz Anna olvasta elő a rajthoz álló 22 nemzet versenyzőinek.

A nemzeti csapatok bevonulása után először Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) elnöke mondott beszédet a szervezők nevében, köszöntötte a megjelent vendégeket, valamint a világbajnokság főszereplőit: a versenyzőket, az edzőket és versenybírókat is. A sportvezető arról beszélt, személy szerint is fontosnak tartja, hogy a sportolók ne csak a pályán teljesítsenek kiválóan, hanem minél tovább folytassák tanulmányaikat is.

„Szerencsére egyre inkább látszik, hogy az élsport és a tanulás jól megfér egymás mellett, egyre többen építenek kettős karriert, vagyis már a sportolói pályafutásuk alatt igyekeznek tanulmányaikkal előkészíteni civil életüket. Örömünkre szolgál, hogy a kajak-kenu sportágban az egyetemi és főiskolai versenyek résztvevői később a felnőtt világbajnokságokon is megállják a helyüket” – tette hozzá az MKKSZ elnöke.

A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) nevében Adam Roczek, a szervezet felügyelőbizottságának elnöke beszélt a megnyitón. A sportdiplomata a FISU elnöke, Oleg Matytsin nevében köszöntött mindenkit az ünnepségen, valamint arról beszélt, hogy Magyarországnak nagy a múltja a FISU égisze alá tartozó események szervezésében és az azokon való részvételben. A rajthoz álló versenyzőknek azt kívánta, hogy hozzák ki magukból a legtöbbet, majd felkérte Szalay Ferenc polgármestert, hogy hivatalosan is nyissa meg a nyolcadik FISU Egyetemi Gyorsasági Kajak-Kenu világbajnokságot.

Szolnok polgármestere a magyar kajak-kenu sport egyik fellegvárának nevezte az általa vezetett várost, és hozzátette, hogy a szolnokiakat büszkeséggel és örömmel tölti el, hogy a megyeszékhely rendezheti az Egyetemi és Főiskolai Kajak-kenu Világbajnokságot, majd ünnepélyesen megnyitotta a péntektől vasárnapig tartó versenyt.

A sportolói esküt Lucz Anna mondta el, aki két hete U23-as világbajnoki címet szerzett K-1 200 méteren, míg a bírók esküjét Mészáros Zoltán olvasta fel.

A világbajnokságon pénteken az 1000 és az 500 méteres elő- és középfutamokat, szombaton a 1000 méteres döntőket és a 200 méteres selejtezőket, vasárnap pedig az 500 és a 200 méteres döntőket rendezik meg.

Szeptember 3-án búcsúzunk!

Búcsút veszünk Fábián Lászlótól.

Búcsú

A Család, a Magyar Olimpiai Bizottság, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség és az Újpesti Torna Egylet nevében ezúton szeretnénk mindenkit tájékoztatni, hogy Fábián László olimpiai bajnok búcsúztatására és temetésére 2018. szeptember 3-án 10,00-kor kerül sor, az Óbudai temetőben.

Kiválóan nyitottak a házigazdák

Hat versenyszámban rendeztek 1000 méteres döntőt szombaton délelőtt az Egyetemi Világbajnokságon, Szolnokon. A házigazda magyar csapat három aranyérmet, valamint egy ezüstöt és egy bronzot gyűjtött. Rajtuk kívül egy-egy világbajnoki címet szerzett Ausztrália, Fehéroroszország, Csehország és Lengyelország is, utóbbi C-2 1000 méteren, holtversenyben nyert egy magyar egységgel.

Egyetemi VB 2. nap

Az egyetemi vébé első döntőjét könnyedén nyerte az ausztrál Simon McTavish, aki közel 3 másodpercet vert a második helyen befutó Doba Richárd Alfrédra, mögöttük pedig Ihar Baicheuski lett harmadik, Fehéroroszország színeiben.

C-1 1000 méteren viszont a magyar versenyző verte nagy különbséggel fehérorosz riválisát. Dóri Bence Balázs, a Testnevelési Egyetem hallgatója végig tartani tudta maga mögött Viktar Halaliukot és több mint két másodperc különbséggel nyert aranyérmet, a harmadik itt a cseh Brezina lett.

“Meglepett a fehérorosz fiú, mert az előfutamban jóval kisebb iramot diktált és a robbantásai is kevésbé voltak erősek, de a végén éreztem magamban az erőt és úgy gondoltam, ennek elégnek kell lenni arra, hogy behúzzam az első helyet” – mondta a verseny után a magyar kenus.

K-2 1000 méteren a német egység rajtolt a legjobban, a Pflugfelder, Schultz párossal csak a magyarok, Béke Kornél és Gál Péter István tudta tartani a lépést. A magyarok az első párszáz méter után az élre álltak és fél hajóval vezetve nyerték meg a házigazdák második aranyérmét. A két egység mögött az olaszok lettek a harmadikok.

“Tudtuk, hogy jól fognak menni a németek, az volt a technikánk, hogy megpróbáljuk őket iramból megverni és ez sikerült is, mert hiába indítottak, nem jöttek hozzánk közelebb. Olyan pályát jöttünk, amit begyakoroltunk” – mondta Béke Kornél, aki szintén a Testvevelési Egyetem hallgatója.

A kenu párosok versenyében a pálya két szélén rajtoló lengyelek és magyarok versenyeztek nagyot, mögöttük a riválisok másodpercekkel maradtak le. A célba érkezés után először a lengyel egységet hirdették ki győztesnek, végül a célfotó kielemzése után holtversenyt hirdettek a két hajó között.

“Jól sikerült a rajtunk és nagyon erős utazót mentünk a magyarokkal együtt, a hajrában pedig óriási volt a csata, boldog vagyok, hogy sikerült nyernünk” – mondta a lengyel Aleksander Kitewski, aki Grzegorz Brynski párjaként lett aranyérmes.

A férfi kajaknégyesek versenyében rajt-cél győzelmet aratott a fehérorosz-hajó. Ilya Fedarenka, Ivan Kupryienka,  Aliaksei Misiuchenka és Kiryl Nikitsin a cseh és a lengyel négyes előtt győzött.

C-4 1000 méteren négy egységről, a csehekről, az ukránokról, a magyarokról és lengyelekről szólt a döntő. A világbajnoki címet a Simon Hajek, Sebastian Maizner, Jakub Brezina, David Macháček összeállítású hajó nyerte nagy csatában az ukránok előtt. A harmadik helyért pedig a magyarok és a lengyelek küzdöttek, a bronzérmet végül a házigazdák vehették át.

A verseny szombaton délután a 200 méteres előfutamokkal folytadóik, vasárnap, a zárónapon pedig 22 döntőt rendeznek 500-, illetve 200 méteren.