Szalay Ferenc nyitotta meg a világbajnokságot

Szolnok polgármestere hivatalosan is megnyitotta a 8. FISU Egyetemi és Főiskolai Kajak-Kenu Világbajnokságot a Holt-Tisza partján. A csütörtök esti ünnepélyes eseményen a sportolói eskü szövegét az U23-as világbajnok Lucz Anna olvasta elő a rajthoz álló 22 nemzet versenyzőinek.

A nemzeti csapatok bevonulása után először Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) elnöke mondott beszédet a szervezők nevében, köszöntötte a megjelent vendégeket, valamint a világbajnokság főszereplőit: a versenyzőket, az edzőket és versenybírókat is. A sportvezető arról beszélt, személy szerint is fontosnak tartja, hogy a sportolók ne csak a pályán teljesítsenek kiválóan, hanem minél tovább folytassák tanulmányaikat is.

„Szerencsére egyre inkább látszik, hogy az élsport és a tanulás jól megfér egymás mellett, egyre többen építenek kettős karriert, vagyis már a sportolói pályafutásuk alatt igyekeznek tanulmányaikkal előkészíteni civil életüket. Örömünkre szolgál, hogy a kajak-kenu sportágban az egyetemi és főiskolai versenyek résztvevői később a felnőtt világbajnokságokon is megállják a helyüket” – tette hozzá az MKKSZ elnöke.

A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) nevében Adam Roczek, a szervezet felügyelőbizottságának elnöke beszélt a megnyitón. A sportdiplomata a FISU elnöke, Oleg Matytsin nevében köszöntött mindenkit az ünnepségen, valamint arról beszélt, hogy Magyarországnak nagy a múltja a FISU égisze alá tartozó események szervezésében és az azokon való részvételben. A rajthoz álló versenyzőknek azt kívánta, hogy hozzák ki magukból a legtöbbet, majd felkérte Szalay Ferenc polgármestert, hogy hivatalosan is nyissa meg a nyolcadik FISU Egyetemi Gyorsasági Kajak-Kenu világbajnokságot.

Szolnok polgármestere a magyar kajak-kenu sport egyik fellegvárának nevezte az általa vezetett várost, és hozzátette, hogy a szolnokiakat büszkeséggel és örömmel tölti el, hogy a megyeszékhely rendezheti az Egyetemi és Főiskolai Kajak-kenu Világbajnokságot, majd ünnepélyesen megnyitotta a péntektől vasárnapig tartó versenyt.

A sportolói esküt Lucz Anna mondta el, aki két hete U23-as világbajnoki címet szerzett K-1 200 méteren, míg a bírók esküjét Mészáros Zoltán olvasta fel.

A világbajnokságon pénteken az 1000 és az 500 méteres elő- és középfutamokat, szombaton a 1000 méteres döntőket és a 200 méteres selejtezőket, vasárnap pedig az 500 és a 200 méteres döntőket rendezik meg.

Rekordlétszám az országos bajnokságon

Soha nem látott létszámban jelentek meg a versenyzők a múlt hétvégi, győri maraton országos bajnokságon.

A gyermek, a kölyök, a serdülő, az ifjúsági és a felnőtt korosztályt is beleszámítva közel 2000 induló volt, amihez még 400 masters csatlakozott a győri eseményen.

„Nagyon szépen megtöltötték az egyesületek a partot és a vízfelületet. Mivel sok volt a résztvevő, nagyobb volt a kihívás is a versenyzőknek, így remek futamokat láthattunk. Az időjárás is ideális volt, és a győriek is kitettek magukért, ami a szervezést illeti. Nagyon köszönjük a kluboknak, hogy ennyi gyereket elhoztak az ob-ra” – mondta elégedetten Boros Gergely szakmai igazgató.

Az utánpótlás szövetségi kapitány, Makrai Csaba is boldogan konstatálta, hogy ki lehetett tenni a megtelt táblát a hétvégén a győri telepen.

„Az egész Aranypart szakaszt elfoglaltuk, pont azt beszéltük, hogy

ha ez így folytatódik, akkor kinőjük azt a részt.

Volt olyan síkvízi futam az ifiknél, amit három részben kellett megrendezni, mert annyi nevező volt, hogy széltében ellepték a Kis-Dunát. A tömeg nagy részét a kölyök, gyermek, serdülő és ifi korosztályok adták, és nemcsak egyesben és párosban indultak sokan, hanem

közel 20 négyes hajó is rajthoz állt a hétvégén.

Külön szimpatikus volt nekem, hogy a klubok és az edzők úgy döntöttek, hogy annak ellenére bevállalják a maraton ob-t, hogy rá egy hétre vb- és Eb-válogató lesz az ifjúsági korosztálynak. Szakmailag is azt gondolom, hogy az utánpótlásban belefér és elfogadható, hogy a maraton ob-t egy felkészülési állomásnak tekintik a rövidebb távra. Nagyon boldog vagyok a hétvégi események után, nagyon jót tett a sportágnak, hogy ilyen nagy számmal képviseltették magukat a fiatalok az országos bajnokságon, innen is látszik a kajak-kenu egyre tövekvő ereje.”

Az összesített éremtáblázaton a klubok között a Szegedi Vízisport Egyesület végzett az élen 11 arany-, 8 ezüst- és 4 bronzéremmel, második az Újpest (5 arany, 10 ezüst, 2 bronz), harmadik a KSI (5 arany, 9 ezüst, 10 bronz).

Czéllai-Vörös duplázott a maraton ob-n

A kajak egyesben pénteken nagy csatában győztes Czéllai-Vörös Zsófia az egyesben bronzérmes Csay Renátával egy hajóban párosban is nyerni tudott a maraton országos bajnokságon Győrben.

Weisz Róbert szövetségi kapitány beszámolója szerint a két világbajnok versenyző nagyon magabiztosan, több mint hatperces előnyel végzett az élen. A második helyért viszont nagy csata folyt a 26 kilométeres távon, végül a Tanka Emese, Csépe Panka kettős megelőzte a Korsós Zsófia, Nagy Viktória egységet.

Akárcsak egyesben, párosban is hatalmas verseny volt a férfiaknál, ám ezúttal az utolsó méterek nem a pénteki győztes Mészáros Mártonnak, hanem Boros Adriának kedveztek, aki Máthé Krisztiánnal párban csupán 0,68 másodperccel nyert a 30 kilométeres futam végén a Mészáros Márton, Aranyosi Gábor egység előtt. A harmadik a Mészáros Márton Sándor, Grőger Mátyás duó előtt.

A férfi kenusoknál – ahogy Weisz Róbert fogalmazott – a második körben vett egy mély levegőt a toronymagas esélyes Kövér Márton, Dóczé Ádám páros, és magabiztosan, közel két és fél perccel győzött a Laczó Dániel, Nagy Gergely Balázs kettős előtt, míg a bronzérmet a Bucsi Bence, Kovács Máté András duó szerezte meg.

Az egyes számokban az első két helyezett szerzett indulási jogot az Európa-bajnokságra, ám Weisz Róbert hivatalosan csak később hirdet keretet. Az országos bajnokság egyben az első világbajnoki válogató is volt a maratonistáknál.