Ritmusváltásban

Az eddigieknél is nagyobb sebességre kapcsol a Kolonics György Alapítvány, erről beszélt a szervezet csütörtök esti, díszvacsorával egybekötött rendhagyó kuratóriumi ülésén Csabai Edvin a Paksi Energiaházban. Az alapítvány elnöke bejelentette, hogy három új kezdeményezést is indítanak, köztük a Jövő Reménységei Programot, amelyben idén öt fiatal versenyző kap jelentős anyagi és szakmai támogatást.

díszvacsora

A Paksi Energiaházban megtartott eseményen Csabai Edvin összefoglalta az alapítvány előző évi eredményeit és az idei évre vonatkozó tervekről is részletesen beszélt.

„Tavaly öt helyen sikerült bemutatnunk a Kolonics Györgynek emléket állító kiállítást, első külhoni helyszínként a felvidéki Somorjára, majd Sukoróra, Vásárosnaményra, ebbe a házba Paksra, valamint Pécsre vittük el a tárlatot – mondta a szervezet elnöke. – Megszerveztük a Kolonics Emlékfutást, a második Kolonics Kenus Tábort és a Magyar Postával való együttműködés keretében sikerült kiadnunk egy emlékívet is minden idők legsikeresebb magyar kenusáról.

Az idei tervekkel kapcsolatban Csabai Edvin ritmusváltásról beszélt, mert az alapítvány 2017-nen beindítja a Jövő Reménységei Programot, a „Mondd el, bajnok” Programot, valamint a Karrierkövető Programot is, amely a fiatal versenyzők életpályáját segít majd megtervezni.

„A Jövő Reménységei Program létrejötte tulajdonképpen az Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) elnökségi tagjának, Kárai Péternek köszönhető, aki Fülöp Miklós festőművész – Kolóról készített alkotásának kikiáltási árát szerette volna összegyűjteni, magánadakozásokból. Péter akciója kiválóan sikerült, néhány nap alatt 1.065.000 forint jött össze, amiből el tudtuk indítani a Jövő Reménységei Programot. Pályázatot hirdettünk, amelyre tizenöt sikeres utánpótlás-versenyző jelentkezett, a kuratóriumunk közülük választotta ki az öt idei győztest – folytatta Csabai Edvin.

A pályázatot női kajak kategóriában az esztergomi Csikós Zsóka, férfi kajakban a szarvasi Opavszky Márk, férfi kenuban pedig a Lágymányosi Spari versenyzője, Szőke Attila nyerte meg. A női kenusok között, rendhagyó módon, két győztest hirdettek, a szegedi Molnár Csenge és a bajai Bónyai Regina is átvehette az elismerést. A fiatalok tavaly elért eredményeit Hüttner Csaba szövetségi kapitány méltatta. A pályázat nyertesei a pénzdíj mellé szakmai segítséget is kapnak, a női kenusok mentora Vaskuti István, a női kajakosoké Storcz Botond, a férfi kenusok mentora Kozmann György, míg a férfi kajakosok segítője Angyal Zoltán lett.

„Ennek a programnak az aranyfedezete Kolonics György neve és személyisége – mondta az eseményen az olimpiai bajnok Vaskuti István. – Koló olyan ember volt, akiből sugárzott a szeretett, ez a szeretet pedig ma is él és talán általunk is tovább adódik. Tehát mentorként segítő szót, biztatást és ötleteket szeretnénk adni a pályázat nyerteseinek a következő egy évben.”

„Mondd el, bajnok” Programban is ismert sportolók vesznek részt. Elsősorban a fiatalok számára tart majd motivációs előadásokat Szász Emese párbajtőröző olimpiai bajnok, Hadfi Dániel cselgáncs Európa-bajnok, valamint Storcz Botond. Ők többek között az Erzsébet-táborok sportos tematikájú napjain és egyéb eseményeken akár több ezer gyereknek beszélnek majd arról, hogy mire tanít a küzdelem és miért fantasztikus dolog sportolni.

Az ünnepi eseményen Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke is méltatta a Kolonics György Alapítvány tevékenységét.

„A Kolonics Alapítvány, a legendás névadóhoz hasonlóan, sokszor csak csendben teszi a dolgát és így ér el fantasztikus eredményeket. Tevékenységük része lett a kajak-kenu sport mindennapjainak és szép lassan a teljes magyar sport mindennapjainak is a részei lesznek új programjaikkal. Számomra pedig külön öröm látni, hogy Csabai Edvin, Storcz Botond és Hüttner Csaba hármasa, akik decemberig ebben a felállásban a szövetség szakmai munkáját irányították, ismét együtt van. Most új szerepekben, de folytatják a közös munkát teljes egyetértésben. A kajak-kenu sportág egységét és összetartását ez az együttműködés is szimbolizálja” – mondta a szövetség elnöke.

Az első magyar érmek a Világkupán

Kárász Anna és Takács Tamara révén kettős magyar siker született a női kajakosok 1000 méteres egyes versenyében, így megvan az első magyar arany- és ezüstérem a szegedi Világkupán.

Kárász Anna tavalyi hosszú sérüléséből visszatérve nagyon magabiztosan versenyzett a hosszabb, számára újdonságot jelentő távon egészen az előfutamtól kezdve. A verseny második felében nagy fölénnyel vezetett a döntőben, és kétség sem fért a győzelméhez. A finálé másik magyarja, Takács Tamara az utolsó helyen is haladt, de fantasztikus hajrájának köszönhetően ezüstérmesként ért a célba.

„Nem mondanám, hogy sima volt, de nagyon jó, egyenletes pályát jöttem. A végén tudtam indítani, és ez sokat jelentett. Vártam, hogy Tami a végén jönni fog, de szerencsére nem fogyott el az erőm” – nyilatkozta Kárász Anna.

Takács Tamara szándékosan építette fel így a pályát. „Ez volt most a taktikám, hogy az utolsó 300-on próbálom megverni a mezőnyt. Ninettával így beszéltük meg, mert egy óra múlva lesz egy páros versenyünk, az az olimpiai szám, az a fontosabb.”

Az első magyar arany- és ezüstérem a Világkupán. Kárász Anna nyert női kajak egyes 1000 méteren Takács Tamara előtt. @tamitakacs @anna__karasz #vilagkupa #canoe #kajakkenusport

Magyar Kajak-Kenu Szövetség (@kajakkenusport) által megosztott bejegyzés,

Jól tartalékolt Fábiánné Rozsnyói Katalin tanítványa, aki nem sokkal később 500 párosban futamgyőzelemmel jutott be a fináléba Vad Ninettával, míg a másik magyar kettős, Szabó Ágnes és Racskó Fruzsina ugyancsak a döntőben folytatja.

A férfi kenu párosok 1000 méteres versenyében a Korisánszky Dávid, Mike Róbert duó előbb futamgyőztesként bejutott a fináléba, majd ott hatodikként ért célba – a kubai Serguay Torres Madrigal, Fernando Dayan Jorge Enriquez páros nyert. Ugyanitt a B döntőben a Lelovics Dávid, Némedi Konrád kettős a hetedik lett.

Férfi kajak kettes 1000 méteren a Hufnágel Tibor, Ilyés Róbert egység a középdöntőben búcsúzott, ám a Gacsal Ákos, Kugler Attila páros kvalifikálta magát a döntőbe, ahol végül hetedikként zárt.

„Azt tudtuk, hogy egy nagyon erős mezőny lesz. Egy nap alatt három 1000 méteres pályát kellett menni, ez újdonság volt számunkra. Csupán augusztus óta edzünk együtt, nagyon örülünk ennek az eredménynek” – mondta Gacsal Ákos.

A győzelmet a kanadai Roland Varga és Connor Fitzpatrick szerezte meg, a párosból Varga magyar származású, 15 évesen költözött ki Kanadába, C4 500-on és 1000-en még magyar bajnok volt. Hufnágelék a B döntőben kilencedikként értek célba.

Az új olimpiai számban, női kenu 500 párosban a Balla Virág, Takács Kincső és a Kisbán Zsófia, Bragato Giada kettős második és harmadik hellyel kvalifikálta magát a fináléba. Kenu kettes 200 méteren a Molnár Csenge, Nagy Bianka kettős a középdöntőben búcsúzott. Utóbbi számban a Balla, Takács egység még az előfutamból bejutott a szombati döntőbe. Férfi kenu páros 500 méteren a Slihoczki Ádám, Szőke Attila egység ugyancsak döntős.

Férfi kajak egyes 500 méteren 49 induló volt, hat előfutamot rendeztek, Kopasz Bálint és Noé Zsombor is kvalifikálta magát a középdöntőbe.

Lapozható galéria Instagram-oldalunkról:

A péntek magyar érmesei a szegedi Világkupáról. #vilagkupa #canoe #kajakkenusport #kajak

A paraversenyen Suba Róbert péntek délelőtti harmadik helye után délután VL3 200 méteren Molnárné Tóth Julianna is nyert egy bronzérmet, miután kizárták az előtte végzett egyik német versenyzőt, ugyanitt Varga Katalin negyedik lett. A KL3 férfi 200 méter B döntőjében Kiss Erik a harmadik, Török Dávid a hetedik helyen végzett.

Szombaton reggel 8 órakor rajtol a program a Maty-éren, a szurkolókat különböző nyereményjátékok is várják az ingyenes Világkupán.

Időbüntetés és hajótörés a maratoni ob-n

Komoly izgalmak döntöttek a női párosok versenyében a szegedi maratoni kajak-kenu országos bajnokságon, amely egyben válogató a júliusi, horvátországi Európa-bajnokságra is.

A sokszoros világbajnok Csay Renáta, Bara Alexandra kettős a 26 kilométeres távon sokáig együtt haladt az élen a világbajnoki címvédő Mihalik Sára, Kiszli Vanda és a Czéllai-Vörös Zsófia, Kovács Petra párossal, ám Csayék 800 méterrel a vége előtt félperces időbüntetést kaptak, miután az itatózacskójukat a vízbe dobták, ezért pedig büntetést jár. A Mihalik, Kiszli páros így 26 másodperces előnnyel megnyerte a versenyt.

Ennek ellenére a másodikként célba ért Csay, Bara egység is indulhat az Eb-n, mivel minden versenyszámban az első kettő vehet részt a kontinenstornán. A Czéllai-Vörös, Kovács páros hajója eltört, ők lemaradtak, de a dobogóra így is sikerült felállniuk.

“Rajt után egyből Reniék vízére kerültünk – kezdte Kiszli Vanda. – A második futásnál leszakadtak Zsófiék is tőlünk, majd váltott vízen haladtunk Reniékkel. Az utolsó futásnál szóltak a versenybírók, hogy Reniék büntetést kaptak, amin én nagyon meglepődtem, és bánom is, hogy így dőlt el a verseny. Egy kemény finisre számítottam a két hajó között, de sajnos ebbe a küzdelembe beleszóltak a versenybírók.”

A férfiaknál a 30 kilométeres távot a 2015-ös világbajnok, de azóta is az összes vébén érmet szerző Boros Adrián, Solti László kettős tette meg a leggyorsabban, több mint egy perccel megelőzve a szintén Eb-induló Mészáros Márton, Aranyosi Gábor párost.

A férfi kenusoknál a világbajnoki címvédő Kövér Márton, Dóczé Ádám egység nem tudott elindulni, mivel Kövér térdsérüléssel küzd, távollétükben a Nagy Gergely, Laczó Dániel kettős nyert a Párkányi Marcell, Szatmári Solt páros előtt a 26 kilométeres versenyben.

A női kenusok maratoni ob-futamait jövő pénteken rendezik meg Győrben.